22 Şubat 2024 Perşembe
ads
DOLAR 31.02 ₺
EURO 33.69 ₺
STERLIN 39.34 ₺
ALTIN 2,022.38 ₺
BTC 51,416.48 $
ETH 2,920.05 $
BİST 9,312.12

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

A Milli Takımdan EURO 2024’e Kayıpsız Başlangıç

Yayınlama: 26 Mart 2023 Pazar 00:37 Okunma: 47

Ermenistan 1 Türkiye 2

A Milli Futbol Takımı, Mart 2023'te başlayan 2024 Avrupa Şampiyonası grup elemeleri ilk  resmi maçında deplasmanda  2-1 mağlup etti.

Ozan Kabak'ın 10. dakikada kendi kalesine attığı golle geriye düşülen maçta  A Milli takıma galibiyeti getiren goller; Orkun Kökçü ve Kerem Aktürkoğlu’ndan  geldi.

Milli takım, Ermenistan maçına ilk 10 dakika iyi  başlamadı.

Ermenistan’ın  ilk dakikalarda kendi sağ kanadından yaptığı hızlı bindirmeleri  etkili  oldu. 

 

Bu sağ  kanat ataklarından birinde; önce Ferdi sonra  Çağlar  uyuyunca Ermenistan futbolun  basit  kuralından biri olan; “kanatlardan  kaleye  paralel  kesilen toplar  gol pozisyonu yaratır.  Sert  olarak kesilen  toplar ise rakibe çarpar gol olur” düşüncesi  gerçekleşti.  Ozan Kabak altı  pas içine  gönderilen topu kaleye yüzü  dönük olarak yakalandığı pozisyonda  zayıf olan  sol ayağıyla   çeviremeyince    kendi  kalesine gönderdi,

 

A Mili Karne Sonuç Dışında Vasat

A Milli Futbol Takımı, Ozan, Merih ve Çağlar olarak üçlü stoperle defansla maça başladı. Bu  diziliş, sertliği seven agresyonlu ve temaslı oyunu tercih eden Ermenistan’ı heveslendirdi.

İlk dakikalarda Ermenistan  bu enerjisi yüksek takımı nasıl kurmuş dedirtti.

Stefan Kuntz, forvet oyuncuları Cenk Tosun ve Enes Ünal'a ilk 11'de görev verirken; Enes, kontra hızlı serbest vuruşuyla Kerem’i pozisyonu sokması  dışında etkisi yoktu. Cenk ise kendisinden beklenen merkez santrafor olarak, rakip defansı rahatsız edemedi, çok koştuğu enerjisini verimli kullanamadı.

 

24 yaşına giren Ozan Kabak doğum gününde; kendi kalesine attığı golle yaşadığı kötü anısı, maç bitiminde alınan galibiyetle telafi oldu. 

Mert Günok, 663 gün sonra ilk 11’de çıktığı maçta yaptığı kritik üç kurtarışla güven verdi. Mert, 31 Mayıs 2021'de Antalya'da oynanan Gine ile oynanan ve golsüz sonuçlanan maçta sahaya çıkmıştı.

Her turnuvanın, ilk maçı zordur. Ama; EURO 2024’e kayıpsız  başlangıç için ilk maç deplasmanda 3 puanla geçildi.

Üçlü defans kurgusu son  oynanan Portekiz maçında  da  denendi. Ama  başarılı olamamıştı.Aynı  kurguyla  Ermenistan maçının  son 10 dakikasında  1. bölgede çok baskı yendi. 

Takımın  3-5-2  kurgusunda ilerideki ikiliden   Cenk ve Enes’ten biri  fazla geldi. 

 

Stefan Kuntz’un  Türkiye’de  top oynamasına karşın beden diliyle Alman rahatlığı gösterirken,  O’nun bu rahatlığı Ermenistan  maçında kayba  neden olur,  kredibilitesi   de   sarsılırdı.

A Mili Takım, Ermenistan  maçında bireysel oyuncu  kalitesiyle  var,  ama akan oyunda  yoktu!

A Milli  takıma galibiyeti  getiren 1. gol sağ  kanata sıkışan pozisyon  gereği uzaktan  vuruşları iyi  olan Orkun’dan gelirken, 2.  Gol  ise hızlı kullanılan serbest  atışla  doğan pozisyonla  Kerem’in etkili kalibresinden geldi. 

 

Söz ve  Maç Sonunda

Stefan  Kuntz’un  yaklaşık 1.5 yıldır görev yaptığı  A  Milli  takıma  belirgin bir farklı dokunuşu Ermenistam maçında  yine  yoktu!

Uluslararası takımlarda oynayan lejyoner oyuncu  grubuyla Türkiye   daha  etkili oyunla  maçı  erken lehine  çeviremedi.

Türkiye kalitesinde olmayan Ermenistan maçı kazanıldı. Ancak; ortaya konulan  oyun önümüzdeki hafta içinde Bursa’da oynanacak grubun  favorisi Hırvatistan maçı içi yetmeyeceği  futbol kamuoyunun ortak görüşü olarak belirdi! 

 

İstiklal Marşına Her Bağlamda Saygı  Duyulacak!

Spora ve  futbola siyaset sokan nitelikli maç önündeki  istiklal  marşımızı  ıslıklayan dolu Ermenistan  türübünleri,  Amerika Senatosu’nun her iki yılda bir Nisan  ayında gündeme  getirdiği tarihte olmayan katliamın  paranoyak kederiyle buruk ve anlamsız  tepki verdi.

Oysa  ülkelerin birbirleriyle  yakınlaşmasını  sağlayan spor  organizasyonları  fırsat bilinip, İstiklal Marşına  her bağlamda saygı duyulacak!

 

İletişim  ve Erişim
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1

Tercüme