21 Mayıs 2024 Salı
ads
DOLAR 32.19 ₺
EURO 34.98 ₺
STERLIN 40.97 ₺
ALTIN 2,508.69 ₺
BTC 69,281.35 $
ETH 3,706.11 $
BİST 10,895.25

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

A Milli Aradan Sonra, Süper Ligde Son 7 Haftanın Zirvesi Değişmedi

Yayınlama: 4 Nisan 2024 Perşembe 09:01 Okunma: 305

Süper Lig  Kaldığı Yerden 

A  Milli Takımın,  Euro 2024  hazırlıkları kapsamında  Macaristan ve Avusturya ile  yaptığı hazırlık maçları  nedeniyle verilen aranın ardından süper  lig yeniden başladı.

31. haftada ligin zirvesi değişmezken, Galatasaray   Hatayspor   ve  Fenerbahçe  Adanademirspor karşısında  3  puanın sahibi oldu.

Süper Ligin Sonuna Son 7 Hafta   Kala Artık  Maçlar  Kolay  Kazanılmıyor

Süper ligin lideri  Galatasaray  Hatayspor karşısında  zorlanırken, kendi sahasında oynama  ve taraftar desteğinin  karşılığını galibiyetle aldı.

Fenerbahçe  Adanademirspor karşısında aldığı 4-2’lik galibiyetle birlikte; çok gol pozisyonuna  girerken kalesinde de çok  gol pozisyonu verdi.

Bu  sonuçlarla 31. Haftada  Süper ligin zirvesinde  sıralama değişmezken; ligin ilk  haftalarında alınan kolay galibiyetlerin  son hatlarda  artık alınamadığı gerçeği gözlendi.

İdari  ve Teknik Yönetimlerin  Motivasyon Kondüsyonları

Gerek Galatasaray   gerekse  Fenerbahçe farklı motivasyonlarla  son yedi haftalık maç periyoduna girerken; süper lig  tarihinin puan ve gol istatistiklerini artırmış oldular.

Galatasaray  ve   Fenerbahçe  yönetimleri saha içinden  çok; saha dışına  odaklanırken; karşılıklı  konuşmalara yaptıkları yorumlarla gündeme gelmeye devam ettiler.

Galatasaray’da  Teknik Direktör Okan Buruk, Hatayspor galibiyetiyle Süper Lig'de geçen sezon son 3, bu sezon ise Hatayspor maçıyla birlikte 16 iç saha maçından da galibiyetle ayrılarak rekor  kırdı.

Okan Buruk,   iç  sahada  geçen sezondan bu yana aldığı  19 maçlık  galibiyetle,  Mircea Lucescu'nun 2001/2002 sezonundaki,  18 maçlık iç saha galibiyet serisini geçmiş oldu.

Hatayspor  maçını da boş geçmeyen İcardi  attığı golle bu sezon  Süper Ligde 18. gole  ulaştı.

Fenerbahçe’de iç saha galibiyetiyle Trabzonspor maçının  olaylı hallerinden sıyrılmış göründü.

Önceki gün yapılan 25  binin üzerinde toplanan  Üyeli olağanüstü kongre’nin ardından Fenerbahçe  yüksek motivasyonla  çıktığı maçı kazanmasını bildi.

Milli aranın ardından daha sık maç  trafiğine giren,  Fenerbahçe Adana  ekibini kayıpsız geçti.

“Biz sadece futbolu düşünüp, hedefimize ulaşmak için savaşacağız" ifadelerini kullanan, İsmail Kartal’ın  2.53’lük puan  ortalamasına ulaştığı, Adanademirspor maçında takımı psikolojik motivasyon olarak  iyi  hazırladığı görüldü.

Adanademirspor maçında takımın tabelacıları, Alexander Djiku, Edin Dzeko, Dusan Tadic ve Serdar Dursun  olurken, çaylak Szymanski  çok denediği golle  buluşamadı  ama skora Serdar  Dursuna yaptığı asistle katkı verdi. 

Uzatmalarla beraber son 15 dakikada  skor  3-2 iken: Serdar Dursun attığı  golle   takımın iç saha krizi  yaşamasını önlemiş oldu.

Fenerbahçe’de  Kruniç  geldiği günden bu yana en iyi performansını  gösterirken, takımın  sanatkarlarından Tadiç kariyerinin en anlamlı ve uzak mesafeli  golüne  adını yazdırdı.

Söz Sonunda TFF’ye  Güvensizlik  Tepkisi 

Süper Ligin 31. Haftasında ligin  zirvesi değişmezken; Fenerbahçe ve Beşiktaş  yönetimlerinden  TFF’ye  güvensizlk dolu tepki açıklamaları sürdü.

Anılan kulüplerin  yönetimleri  “adil rekabet  ve uluslararası standartlarla  futbolun  yönetilmesini” açıklarken,  TFF’nin  yönetimini eleştirmeyi sürdürdü.

TFF  bünyesindeki PFDK tarafından  Fenerbahçeli Oosterwolde ve İrfan Can Eğribayat'a birer maç men cezası verilmesi  de   Fenerbahçe yönetimince  tepkiyle karşılandı.

PFDK Trabzonspor'a ise iç sahada 6 maç seyircisiz oynama ve 3 milyon 112 bin TL de para cezası  vermesine karşın;  Tahkim Kurulunun bu cezaları azaltacağı  hatta kaldıracağı gündemde duruyor.

Adanademirspor teknik sorumlusu, Hikmet Karaman da  maç  sonu değerlendirmesinde  bu  oyunun bilgi ve  yatırım yönüne dikkat  çekerken, VAR’ı dolayısıyla TFF’yi de kritize etmiş oldu.

İletişim  ve Erişim

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.

e-posta        : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 

Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara

Web         (3): www.yurtspor.com

Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir

Web         (5): www.mektepligazete.bülten

Facebook (1):Kirizma
Facebook (2):MustafaKaraağaçlı
X  :M_Karaagacli          : _
İnstagram    : mustafakaraagacli1

Tercüme