25 Mayıs 2024 Cumartesi
ads
DOLAR 1.00 ₺
EURO 1.00 ₺
STERLIN 1.00 ₺
ALTIN 1.00 ₺
BTC 1.00 $
ETH 1.00 $
BİST 10,676.65

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

65 Gün Sonra Süper Lig’den İlk Kareler! 

Yayınlama: 15 Ağustos 2023 Salı 13:04 Okunma: 89

65  Gün  Sonra  Süper Lig
Süper lig 65 gün aradan  sonra, 11 Ağustos  Cuma Günü Trabzonspor Antalyaspor  maçıyla başladı.

20 takımdan oluşan Süper Ligin ilk haftasında beliren sayıların ve takımların verdiği pozlar ana  çizgilerle şöyle dikkatleri çekti.

Hatayspor’dan En farklı skor; 5-1’lik galibiyetle en farklı  skoru Hatayspor Pendikspor karşısında aldı.

6 Şubat 2023 tarihli gezegenin en büyük felaketlerinden olan ve Türkiye’de 11 ili kapsayan deprem  sonrası Hatayspor’un 6 ay  futboldan uzak kalması takımı daha motive ve hazırlıklı yapmış.  Hatayspor aldığı haklı  bu galibiyetiyle  Süper Lig’in ilk  haftasının  lideri  oldu. 

Pendikspor ise ilk maçta aldığı ağır mağlubiyetle, Süper Lig gerçeğinin 1.Ligden farklı olduğunu  görmüş oldu.

Kasımpaşa ve Ankaragücü’nden bol gollü maç; Futbol gol  demektir.  Süper  Lig’in ilk  haftasının  heyecanı yüksek maçında; Kasımpaşa Ankaragücü’nü 3-2 ile  geçti.  Her iki takım  da  oyunun   ofans yönünde etkili olurken, duran toplardaki takım savunmalarının zaaflarıyla  dikkati çekti.

Adana Demirspor’un  Galibiyet  Serisi
Adana Demirspor   sergilediği oyun ve  skor sürekliliği ile özel  bir  parağrafı hakkediyor.

Bu sezon ilk kez katıldığı Avrupa  Konferans Ligi’nde flaş  sonuçlar alan Adana Demirspor  Süper  Lig’in ilk  haftasında  da Rizespor’u  2-1’le  geçti.  
Adana  Demirspor,   Avrupa iklimini  yeni Adana Stadı’nda  dolu  türübünler  önünde  Süper  Lig’de de gösterdi.  Bu  iklim, Türkiye  Futbol Coğrafyasındaki  diğer kent  takımları arasında  Adana  Demirspor’a  fark  getiriyor. 

Adana  Demirspor bu sezon   oynadığı 3  Avrupa  ve  1 Süper Lig  Resmi maçında yerli yabancı uyumunu iyi sağlamış göründü.  Tabi bu iyi görüntüde giden  ve gelen  teknik  kadronun  payı büyük.  futbolculuğu  ikonik olan   Patrick Kluivert  teknik hocalığı da  iyi yapacak görünüyor. Kluivert  Hollanda  futbol  klasiği “total futbol  anlayışını yani toplu defans  toplu  hücum yapısını” Adana Demirspor’a  yansıtmaya  başlamış.

Adana Demirspor kadro  ve  oyun istikrarıyla  özellikle sahasında  Adana  Sıcağında  çok  takımı yakacak  görünüyor.

Fenerbahçe’nin  İlk 20  Dakikası Serinletici,  Sonrası Sıkıcı
Sezonun ilk Süper Lig maçında  türübünlerde boş yer bırakmayan Fenerbahçe taraftarı maç boyunca takımını desteklerken, Fenerbahçe ilk  20 dakika Dzeko ile iki gol  buldu (2-0) Maçın farka gideceği   sanılırken,  ilk  yarı sonunda Gaziantepspor  bulduğu  golle  maça ortak oldu (2-1).

Fenerbahçe  ikinci  devre başında  kazandığı  penaltıyı da  maçın  en  etkisizlerinden olan Dušan Tadić  ile kaçırdı.  Maçın İlk  23 dakika sonrası   Gaziantepspor 10 kişi  kalmasına rağmen oyun disiplininden kopmadı. Maçın  defans  yönünü iyi uyguladı.  Gaziantepspor da  Hatayspor  gibi  6 ay futboldan uzak  kalmasına rağmen Süper Lig’e hazır olduğunu  gösterdi.

Yeri  gelmişken belirteyim,  bu oyunda gezegenin en iyi takımlarının bile  yumuşak karınları  vardır.

Son dört resmi  maçında genelde iyi görüntüler veren Fenerbahçe’nin kalesi  güven vermiyor.  Bunun  teknik nedenleri bir yana, bu sorunun önceliğinde  Fenerbahçe  taraftarı ile  Altay  arasında  güven  ve  gönül  bağı kopmuş görünüyor.

Galatasaray’ın  Etkisizliği Sıcak Hava
Deplasmanda Kayserispor ile golsüz berabere  kalan Galatasaray maçın tümelinde  pas, şut,  korner ve gol pozisyonu  yönüyle sayılarda rakibinden üstündü. Sezonun ilk Kayserispor maçı aslında Galatasaray’ın  gerçek test  maçlarındandır.  Kayserispor deplasmanda  da İstanbul’daki maçlar da rakibe hep  zorluk çıkaran takımlardandır.  Maçın  bir diğer  yönü de transfer  şampiyonu Galatasaray  ile  transfer izni olmayan Kayserispor maçta son dakikalarda  Ramazan ile yakaladığı pozisyonu golle sonuçlandırsaydı  skora  göre  başka futbol güzellemelerinin tarafı  olurdu.

Ömür boyu Galatasaray  ile mukavelesi (!) olan Fernando Muslera yine maçta  önemli  iki  golü  önledi.  Bu da Muslera  farkı  olarak   rakiplerinin   iyi kaleci özlemlerini artırdı. 

Öyle ya,  Galatasaray  kalesine  gelen  topları  Muslera çıkarırken, Fenerbahçe   kalesine  gelen ilk  toplar da  Maribor  ve  Gaziantepspor  maçlarındaki gibi gol oldu. 

Takım oyununda  bir oyuncu öne çıkarılmamalı  ama;  Muslera’nın pozisyon bilgisi ve  yerinde refleksleri olmasa Kayseri  deplasmanı  Galatasaray   adına   üzücü  ve can sıkıcı bir  lig  başlangıcı olurdu.

Trabzonspor’un Sürekliliği
Geçen  sezon Süper Lig’in  son maçlarını  kazanan  Trabzonspor, yeni sezonun  ilk lig  maçını  da   kazanarak lige moralli başladı.

Trabzonspor, ligin ilk maçında iyi futbol oynayan takımlardan Antalyaspor’u 1-0 yenerek 3 puan almasını bildi.

Trabzonspor,  geçen sezondan kazandığı  maç kazanma alışkanlığını bu  maçla da devam ettirdi.

Trabzonspor maçta istediği oyun ritmini yakalamasa da yeni transferlerin birbiriyle oynama alışkanlıklarını kazandıkça  daha  iyi  futbol oynayacaklarını gösterdi.

Beşiktaş’ın Atletizmi  ve  Fizik Gücü
Beşiktaş Fatih Karagümrük karşısında 1-0  kazandı. Maç  boyunca oyun hakimiyetini elinde tutan  Beşiktaş  baskılı  oynama  isteğini  90  dakika  uyguladı.  
Beşiktaş   oyununu Fatih Karagümrük’e kabul ettirerek, son dakikalarda G. Fernandez  ile golü buldu.

Beşiktaş  kadro  olarak  atletik  ve dirençli futbolculara  sahip  olmasını Avrupa  Konferans Ligi’nde aldığı sonuçlara  ek olarak  Fatih Karagümrük maçında  da 3 puan  alarak  gösterdi.

Söz sonunda
Her  ligin olduğu gibi Süper  Ligin ilk  maçları da  zordur. Sezona  iyi hazırlananlar   maçlarını  galibiyetle süslediler.  Sıcak havaların ve maçların saatleri kayıplara  mazeret  olamaz.  Zira, güneşe, kara, sıcağa  ve soğuğa  dayanamayanlar  bırak oynayıp ekmek kazanmayı maça  bile  gidemezler.
Ligin başında puan kayıpları yaşayanların  gerekçesi ise “önümüzdeki  maçlara bakacağız klasik söylemine   ek olarak yeni transferlerimiz  gelecek”  haberi  oldu.

Evrende Yıldız Misali Güneş
Yıldız kendi ürettiği enerjiyi kullanarak ışır. Bu sayede yüksek sıcaklık ve basınçta kalarak kütle çekimi etkisi ile çökmeden dengede kalır. Güneş  de doğal  bir termonükleer enerji reaktörü olan bir yıldızdır.  Öyle bir yıldızdır ki; evreni ısıtır, canlandırır ve aydınlatır. Hatta  dünyanın  bütün  projektörleri bir  araya gelse belli bir  ölçekteki   fizik mekanı güneş gibi aydınlatamaz.

Sahada Yıldız  ve  Dizilim
Anolojide  hata  olmasın!  da sahada yıldız çevresini nasıl aydınlatır?  Takımını nasıl  parlatır? Bu  sorulara   bilindik cevaplar vermek zordur.   Çünkü; yıldız   performansıyla belli  olur. Çünkü;   yıldız  gücüyle  takımına  başarı  katar. Çünkü;    yıldız   takım içinde koordinatördür. Çünkü; yıldız  hatlar  arası  bağlantıları kurar.  Aksi halde takım yıldıza   çalışır.  Aksi halde takım yıldızı  besler.  Takımda herkes Ona  ekmek  ve su verir. Aksi halde  yıldız  kayar, gider ve söner.

Sahada performansını gösteren yıldızın  varsa 3-5-2’nin 4-4-2’nin,  4-4-3’ün  2-7-2’nin, 3-1-4-2’nin  ve  4-3-2-1!in bir önemi  yoktur. Çünkü;  sıkışan pas  trafiği   yıldızınla  açılır. Klasik ezberler yıldızının  marifetiyle   bozulur. Yıldızın varsa doldur-boşaltlara   minnet edilmez. Şişirme ortalara beller ve  umutlar  bağlanmaz.

Yıldızdan  Beklentiler
Hele  bir de  yıldızın  sokakta sade ve  basit yaşarsa, egosantrik konuşmaz  ve  davranmazsa kendine  bakanlara  örnek rol  model  olmuş olur.
Hele bir de  yıldızın takım içinde kolektif ve sosyal olursa diğer  takım  arkadaşları  da  ona yardımcı olur.  Hele  bir de yıldızın sahada basit ve gösterişsiz işler görürse  tabelada  hep izi, eli ve  ayağı olur. Hele bir de yıldızın  asgari ücretin daha  yeni net ikibin 825 lira 90 kuruş  olduğu bir memlekette aldığının karşılığını  ne yapsa  az  olduğu bilinciyle  davranırsa yıldızın parladığı  anlar  olarak daha  da yıldızlaşır.

Söz  Sonu
Yıldız olmak  zor,  parlayıp ışık saçmak  ve sürdürmek   daha  da zordur.   Yıldızın ışığı, gücüyle  orantılıdır. Bugünün futbolunda   yıldız  sadece  göz boyayan teknik   potansiyeliyle değil; takımına  yardımcı  olduğunu  her   çabasıyla   göstermek  zorundadır.  Defansları kemiren futboluyla  toprağı bol olsun Sarı  Fare   Johan Cruyff’un “futbol basit bir  oyundur, ama  zor olan basiti  oynamaktır”  dediği gibi yıldız  basit  ama  ışık verici olmalıdır.

İletişim
*Dr.  Öğr. Üyesi
Gazi Üniversitesi,  Gazi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü  Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara         
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram     : mustafakaraagacli1

Tercüme