25 Mayıs 2024 Cumartesi
ads
DOLAR 1.00 ₺
EURO 1.00 ₺
STERLIN 1.00 ₺
ALTIN 1.00 ₺
BTC 1.00 $
ETH 1.00 $
BİST 10,676.65

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

5 Yeni Transferli Fenerbahçe’den Avrupa’ya 5 Gollü Başlangıç

Yayınlama: 27 Temmuz 2023 Perşembe 14:35 Okunma: 47

Fenerbahçe’den  Avrupa’ya  Hızlı  Başlangıç!

5  yeni transferi ile Zimbru karşısına çıkan Fenerbahçe Avrupa Konferans Ligi 2. öneleme  turu  ilk maçına 4-2-3-1  dizilimiyle  hızlı başladı.

Fenerbahçe ilk  20 dakikada   sergilediği  baskılı  oyununu  Ferdi ve  Kent ile   11 ve  14. Dakikalarda  golle sonuçlandırdı. 
Gollerden   sonra top hakimiyeti elinde  olan Fenerbahçe   tempoyu düşürdü.

Rakip  Zimbru  ilk yarı boyunca  2  kez  Fenerbahçe  kalesine gelebildi.

İkinci devrede  de Fenerbahçe   oyunun egemeni  olarak; 61. Dzeko,  63. Szymanski   ve  88. Dakikada King ile  skoru  5-0’a  getirdi.

Zimbru golleri kalesinde  görene  kalan  defansını   geride kurdu.
Gollerden  sonra Zimbru defansını 2.bölgeye  yakın kurmaya başladı.

Fenerbahçe     rakibe pozisyon vermedi. Dönen  topları kazandı. 3-4  pas  hatasıyla kaybedilen  topları ise  10-15  saniye gibi kısa sürelerde  geri aldı.

Fenerbahçe’de 5  Golü Skorun  Deşifreleri

Fenerbahçe’de öne  çıkanlar arasında  başta Dušan Tadić  vardı. Tadić toplu  ve topsuz  oyunda  Fenerbahçe’nin oyun planının aklı oldu. Alex,   Emre Belezoğlu  ve Arda Güler  dışında  Tadiç  fizik  gücünü  artırdığı takdirde  Fenerbahçe’nin oyun  lideri olacağını gösterdi.  Bu  yaklaşımıyla  Fenerbahçe’de  son  yıllarda eksikliğini  çekilen  takımı  yönlendirme, mağlubiyetlere  itiraz etme tavrını  gösterecek gibi  durdu.

Ferdi  geçen sezonu  iyi geçirdi. Bu sezonun  ilk resmi  maçında da   maçı  iyi tamamladı.

R. Kent  attığı gole  ek olarak  hızı, topu kullanma  verimi  ve top kapma girişimleri  ile  görevini iyi yaptı. 

Dzeko 1 gol 2  asistle  ve Szymanski  attığı  golle takıma skor olarak katkı getirenler arasındaydı.

Edin Dzeko  1  gol  2  asistle  kendine  çevrilen  gözleri  doldurdu.

King   oyuna  sonradan  girdi, yaklaşık 40 metre  topla  hareketle  golcü vuruşunu yaptı.

Mert Hakan  ilk  defa  el  kol  hareketi yapmadan  Trübüne  ve  hakeme  oynamadan takımına top kapma,  presle  ve  bir de  sola  deplase  olarak  indiği çizgiden  Dzeko’ya buyur   yuvarla kaeleye nitelinde asist  yaptı.

Altay, gitti gidecek psikozu  içinde rahat  olmadığı  maçta  kalesine gelen bir gol vuruşunu  çıkardı.

Crespo ilk geldiği günlerdeki Fenerbahçe katkısını  gösterdi.  Şayet bu  sezonu  böyle geçirirse İber  Yarımadasına  ya da  İngiltere adasına transferinde  20 milyon Avroya göz kırpar.

Sebastian Szymanski. bileği ve ayağı  iyi genç  taransfer  olarak  attığı golle Messi-Ronaldo-Alex-Hagi tadında  futbolseverlerin anılarını  tazeledi.

Defansta Alexander Djiku,  Samuel  ve Serdar hatasız  oynadılar. Anılan  isimler rakibin zayıflığı bir yana  pozisyon hataları yapmadılar.

Hava Sıcak Fenerbahçe  Taraftarı  da  Sıcak

Sezonun  ilk resmi maçında  türübünlerde boş yer  bırakmayan Fenerbahçe  taraftarı  maç boyunca takımını desteklerken,  takımda  oyuna giren ve  çıkan her  futbolcuyu isimleriyle  seslenerek  motive etti.

TRT Spikerinden Hac Yorumu (!)

Fenerbahçe’nin  Zimbru ile  karşılaştığı  maçı  canlı olarak televizyonda radyodan  maç anlatıyornuş gibi sunan TRT spikeri, İsmail Kartal’ın Fenerbahçe’ye   imza atarken “hac  ziyaretini yarıda kesti, geldi”  haberi üzerine “hayır, şeytan taşlama  bitince hac görevi de  yerine  gelmiş olur” gibi bir din bilgisi uzmanıymış gibi  yorumlaması maç  ve spor dışı  ilgisiz veri  olarak  dikkati  çekti.

Söz  Sonu

İsmail Kartal   3. Kez  Fenerbahçe’nin  Futbol  aklı  olarak başladığı sezonun ilk resmi maçında, 5-0’lık skorla net  bir galibiyet aldı.

Futbol  aklı,   Jim Dornan’ın  temel  üretim  mottosu  olan; “basit  ama  bariz  değil” formatının saha  dışı ve içi uygulamalarının  tümeli  olarak İsmail Kartal’ın Avrupa maçına takımını iyi hazırladığı  görüldü.

Fenerbahçe’nin  yeni transferleri   Kent, Dzeko  ve  Szymanski  attığı gollerle Kadıköy’e merhaba  dediler.

Fenerbahçe  Avrupa Konferans Ligi 2. öneleme  turu  ilk maçında  aldığı  5-0’lık  galibiyetle 1 Ağustos Salı günü  deplasmanda oynayacağı ikinci maça bu skor avantajıyla çıkacak,

Fenerbahçe aldığı  bu  galibiyetle ülke puanına  da katkı  getirmiş oldu.  Aynı  başarıyı bu akşam Beşiktaş’tan Tirana  karşısında  bekliyoruz.

A Milli  Takımın Kaptanlarından  Cengiz Ünder  Fenerbahçe Yolunda

Zimbru  karşısında  alınan 5-0’lık galibiyetinin yanı sıra A Milli  Takımın Kaptanlarından  Cengiz Ünder’in de Fenerbahçe’ye  geliyor  olması  spor  basınında ses getirdi.  Cengiz,  Hollanda’lı Roben stiliyle ters kanattan  gelip  attığı gollerle  kapalı  savunmaları açmada  ve defans  arkasına yaptığı kısa   koşularla  farklı  bir futbol ayağı olarak  yeni düzenlenen 8+3  yapısında  3. yerli isim olarak etki  değeri yüksek görülüyor.

İletişim  ve Erişim
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

Tercüme