28 Şubat 2024 Çarşamba
ads
DOLAR 31.14 ₺
EURO 33.79 ₺
STERLIN 39.53 ₺
ALTIN 2,033.04 ₺
BTC 56,869.38 $
ETH 3,251.32 $
BİST 9,179.48

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

2022-2023 Sezonu'nda Filenin Sultanlarının Sultanı Fenerbahçe

Yayınlama: 12 Mayıs 2023 Cuma 08:48 Okunma: 58

Finalin Sultanları Eczacıbaşı Dynavit ve Fenerbahçe Opet

Misli.com Sultanlar Ligi Final serisinde  Eczacıbaşı Dynavit ile  Fenerbahçe Opet  karşılaştı.

İki takımın performansları  voleybol izleyenlerine heyecan  dolu   maçlar  gösterdi.

Misli.com Sultanlar Ligi’nin normal  maçlar periyodunu  birinci  tamamlayan Eczacıbaşı Dynavit anılan  bu maçların 28’inde hiç mağlup olmadı.

Misli.com Sultanlar Ligi’nin normal  maçlar periyodunu  üçüncü sırada tamamlayan Fenerbahçe Opet   finale  gelirken yarı finalde  Vakıfbank’ı eledi.

Sultanlar’ın  Muhteşem Final  Serisi

Sultanlar’ın  Muhteşem Final  Serisi;

İlk maç: Fenerbahçe Opet  3 - Eczacıbaşı Dynavit 1,

İkinci  maç: Fenerbahçe Opet  3 - Eczacıbaşı Dynavit 2  ve

Üçüncü  maç: Fenerbahçe Opet  3 - Eczacıbaşı Dynavit 2   olarak sonuçlandı.

Üçüncü  maçta  setlerin sonucu;

1.    Set: 26-28  Fenerbahçe Opet, 1-0
2.    Set:  25-21 Eczacıbaşı Dynavit , 1-1 
3.    Set: 25-21 Fenerbahçe Opet, 2-1
4.    Set:26-24 Eczacıbaşı Dynavit, 2-2 

İlk  dört  set  2-2  sonuçlanınca şampiyonu belirleyen  altın seti 15-8 maçı da 3-2 kazanarak seride durumu 3-0'a getirdi ve şampiyonluğa ulaştı.

Sultanların  En İyileri

Kadınlar voleybolunda Fenerbahçe, 2008-2009, 2009-2010, 2010-2011, 2014-2015 ve 2016-2017'nin ardından 6. kez kupanın sahibi oldu.

Sultanlar  liginin  finaline  damga vuran  sultanların 6  ödülünün sahibi  Fenerbahçe Opet’de  olurken,  1  ödül de Eczacıbaşı Dynavit’e  verildi..

1.    En değerli oyuncu Fenerbahçe Opetli oyuncu Melisa Vargas, (MVP) ödülünü kazandı.

2.    En iyi libero ödülü; Gizem Örge, 

3.    En iyi  pasör ödülü;  Carneiro,

4.    En iyi orta oyuncu kaptan Eda Erdem Dündar,

5.    Ên iyi smaçör Fedorovtseva  ve 

6.    En iyi pasör çaprazı da Vargas seçildi.

Eczacıbaşı Dynavit'te Saliha Şahin ise Misli.com özel ödülüne layık  görüldü.

Sultanlar Ligi'nin 16 şampiyonlukla en başarılı takımı konumunda bulunan Eczacıbaşı ise ikincilikle yetindi. Turuncu-beyazlı takım, ligde son şampiyonluğuna 2011-2012 sezonunda ulaşmıştı.

Maç Sonu Şampiyon’un Fark Yaratan  Farkları

Kadınlar voleybolunda Fenerbahçe  Opet’in Misli.com Sultanlar Ligi’nde  28  maçtır yenilmeyen  Eczacıbaşı Dynavit’i   final  etabında   her  üç maçta  yenmesi  önemli bir farktı.

Fenerbahçe  Opet’in  CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nin diğer finalisti  Vakıfbank’ı  yarı finalde elemesi  de  finali  ve şampiyonluğu hak ettiğini  gösteren bir  diğer farktı.
Fenerbahçe  Opet’in hem çok genç hemde tecrübeli voleybolculardan kurulması  bu  oyunun  da bir takım oyunu  olduğunun kanıtıydı.

Fenerbahçe  Futbol Takımına Da  Bir  Eda Erdem Dündar  Lazım!

Fenerbahçe ilginç  bir  kulüp. Fenerbahçe  Opet’in  Sultanlar  Ligi’nde şampiyon olması,   futbol  takımın  defolu ve  yumuşak  karnının  lider  oyuncu eksikliğini  bir kez daha gündeme getirdi.

Özellikle futbolda kader  maçlarını beceremeyen,  kırılgan  yapısıyla  çok çabuk  dağılan Fenerbahçe  futbol takımına Misli.com Sultanlar Ligi  2022-2023 final  serisinin en iyi orta oyuncusu ödülünü  alan  kaptan Eda Erdem Dündar   gibi  bir takım  kaptanı  gerektiği görüldü.

Japon Deming  bir işin, aşın  ve  oluşumun kaliteli olmasını “sürekliliğe”  bağlar.  Eda Erdem Dündar’ın   15 sezondur  Fenerbahçe forması giymesi,  sporcu performansı, lider  oyuncu özellikleri ve  insani  kişilik  yapısıyla  genç sporculara da örnek rol  model oluyor. bu rol modellik ise O’nun kalitesini gösteriyor.

Eda Erdem Dündar’ın  Misli.com Sultanlar Ligi  2022-2023  yılı   şampiyonluk kupasını TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’ın elinden takımın  genç sporcularından Ana Cristina de Souza’nın almasını  istemesi de  sporcu ve insani olarak  büyük bir tevazu örneğiydi.

Ego yerine varoluşu  anlama  olarak  yorumlanacak  bu   olumlu  ve duyarlı tutumuyla Eda Erdem Dündar büyük  sporcu  olmanın  sadece  performanstan  geçmediğinin özel ve somut ipuçlarını  herkese   göstermiş oldu.

Türkiye  Artık Bir Voleybol Ülkesi 

CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi,  Eczacıbaşı Dynavit  ile  Vakıfbank  Torino İtalya’da karşılaşacak.   CEV'e üye ülkelerin lig şampiyonlarının katıldığı bir turnuvanın finalinde iki  Türk  Takımının olması Türkiye’nin   artık bir Voleybol Ülkesi  olduğunun  en somut,  gururlu  ve  övünçlü bir karesidir.

Fenerbahçe  Opet’in  Sultanlar  Ligi’nde şampiyonluk  seremonisine  “Cumhuriyetin Feneri Şampiyon” tişörtleriyle çıkması  da  Cumhuriyet  duyarlılığı  adına  önemli ve değerliydi.

İletişim  ve Erişim
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com

Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

Tercüme