https://www.yurtspor.com/files/uploads/user/de584085097dbcc290d237ea48ccd97c-38d4b94fa45438fbac53.png
Ercüment Tunçalp

Yasağı kaldırmaya gerek kalmadı

03-12-2022 15:46 5299 kez okundu.

Ocak ayındaki ara transfer dönemi bizim için önemini yitirmiştir. Eğer devreyi asgari 15 puanla bitirseydik, belki yeni transferler ile 27-28 puan daha alıp ligde kalma ihtimalini artırabilirdik.

Görünen o ki; devreyi en fazla 10 puanla bitirebileceğiz. O zaman da 33-34 puan gerekir ki, kurtulmamız için Fenerbahçe’yi veya Galatasaray’ı tam kadro transfer etmekten başka çaremiz kalmaz !

Abarttığım sanılmasın; ilk yarının çok kötü performansını ligin ikinci yarısında telafi edebilecek bir resim maalesef ortaya çıkmıyor. Yani düşüş büyük ihtimalle gerçekleşmiştir…

Bu durumdan herkes sorumludur…

Başta Başkan…

Gençlerbirliği’ne zaman kaybettirmiştir, herkes nasıl olduğunu bildiği için tekrarlamaya gerek yoktur.

Sonra yönetim kurulu…

En iyi ihtimalle ancak Hacettepe’yi ligde tutabilecek ağırlıktaki bu kadroya  Gençlerbirliği’ni taşıma görevini verdikleri için…

Bu şekilde de her iki takımımızı birden karanlığa yolcu etmişlerdir.

Sonra çekirdekçi taraftarlar…  

Geyik muhabbeti ile genç taraftarları pasifize etmişlerdir…

Bazı kulüplerde çok etkin olan; bütün yukarda saydıklarımı silkeleyecek bir divan kurulu bizde hiçbir zaman olamadı. Onun için özünde çok değerli insanların toplandığı bu heyetin de fayda üretmesi beklenemez.

Sorumluluk üstlendikleri ise zaten şimdiye kadar hiç görülmemiştir.

Sonuç olarak; ligler tarihinde Gençlerbirliği’nin ilk defa bir sezonda üst üste 13 maç kazanamama rekoru bu günkü kadroya nasip olmuştur. Son 8 haftada 1 puan alabilen bir takım için hâlâ ümit beslemek hayal ötesi bir durumdur…  

Bütün emeği geçenleri şimdiden kutlarım…

Bilenler biliyor, bilmeyenlere de bir faydam olsun; bu takımın nereden nereye geldiğini, sadece yönetim kurulunda yer aldığım (1998-2004) yıllara ait başarıları sıralayarak bitireyim :

1999-2000 sezonu Lig 5. liği,

2000-2001 sezonu Türkiye Kupası Şampiyonluğu

2002-2003 sezonu Lig 3.lüğü,

2003-2004 sezonu UEFA Kupasına direkt katılım

                               1.Tur Blackburn Rovers (3-1 / 1-1)

                               2. Tur Sporting Lizbon (1-1 / 3-0)

                               3. Tur AC Parma (3-0 / 1-0)

                               4. Tur Valencia (1-0 / 0-2)

Uzatma dakikalarında yediğimiz golle bizi eleyen Valencia, o sezonu UEFA Kupası şampiyonu olarak sonlandırmıştı.     

100. yılımızı 2.lig yolunda (gerçeği 3. lig) mola vererek kutlayacağımız anlaşılıyor. Hayal kurmayı bırakalım, geleceğe hazırlık yapalım.

Tarihteki en yakın güzel hatıralarımızın buna yardımcı olacağına inanıyorum.

Bir tavsiye:

Hepimiz birer Gençlerbirliği taraftarı olarak gerektiği kadar eleştirelim ama her zaman bize dışardan bakanların imrendiği seviyeyi de koruyalım. Camiamızda o beceriyi gösteremeyecek tek kişi bile olduğuna inanmıyorum.

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI Kadro değerin kadar iddian olur ! Skor değil eksik kalmak kötü ! Mücadele ve cesur futbol yeter Derinliği olmayan kadronun başarısı Futbol aklı üzerine... Çıkış sürüyor... Dünyada eşine az rastlanan... Galibiyeti kaçırdık ! Yeni sezon hayırlı olsun Böyle olacağı belliydi ! Tuhaf transferler devam ediyor Gençlerbirliği scout ekibi... Hedef kümede kalmak ! Fenerbahçe karşısında gençleri denemek ! Hayırlı uğurlu olsun ! 'Baba bizi bırakma' filmi sinemamızda ! Geçtiğimiz sezon ders olmalı ! Arda Güler'i keşfeden Gençlerbirliği'dir Aramızda şaşıran var mı? Bodrum tatili arası Sinan Kaloğlu'nun haklı çağrısı Yeni sezon öncesi manzara Letonya zaferi ! Bu kaçıncı veda ! Spor kulüplerinin şirketleşmesi Sadece alt yapı ile olmaz ! Başkan yine çark etti ! Bir sene içinde dördüncü kongre ! Zorunlu bir sezon sonu yazısı ! Sevindiğimiz şeye bakın ! Her şey son haftaya kaldı ! Küme düşmenin kalkmasına ümit bağlayanlar 6 puanlık maç bizim oldu ! Erzurumspor maçına moralli çıkacağız İşimiz giderek zorlaşıyor ! Eyüpspor galibiyeti anlamını yitirdi ! Altay'ı mutlaka yenmemiz lazım ! Dört galibiyetin birincisi geldi ! Yol kısaldı, zaman azaldı ! Eskiden olsa hoca ile 2 defa vedalaşmıştık Futbolda adalet isteyen yok ! Hâlâ o görevlerde neden kalıyorsunuz ? Kızlarımız iyi başladı Yine hayaller gerçek olmadı ! Cumhuriyetin Gençleri 100 yaşında Okan Gedikali kardeşimizi kaybettik Lige verilen ara yaramamış ! Takım olduk ! Her maç final ! Galibiyet orucunu bozduk ! Yine şansa bağladılar ! Çekirdekçilere sorular... Vay vay vay ! Ligin 2. yarısı başlıyor Bu kadar da olur mu? İroniyi de gerçek sandılar İlk yarı bitti, tiyatro devam ediyor ! Geç kaldınız ! Hani satmaya gelmemiştiniz ! En kolay şey eleştirmekmiş ! Neşeniz daim olsun ! Mustafa Dalcı iyi hocadır ! Uçuş serbest ! Ligi kaybettik, parayı kaybetmeyelim ! Orada kimse var mı ? Hocam siftah ne zaman? Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir Artık gerçeği görelim ! Zaman yok düşüyoruz ! Başkana birkaç tavsiye Gençlerbirliği Başkanvekili Kubilay Güvenç Güven olmazsa... Hani şeffaf olacaktınız ! Milli Takım hocasından inciler... Gençlerbirliği'nde kongreye doğru... Metin Hoca iyi dayandı... İlk defa mı yetersiz hakemle oynadık? Para ne için lazım ? Süper direniş ama yetmez ! Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek ! Bu kafalarla olmaz ! Gençlerbirliği'nde çekirdekçilerin istediği oldu ! Anlamak istemiyorlar ! Ligin en zayıf iki takımı... Cemalettin Kaptana yapılan haksızlık !
"" Tercüme