Reklamı Geç
Hakeme rağmen!
Ercüment Tunçalp

Hakeme rağmen!

Bu içerik 958 kez okundu.


Konumuz, Medipol Başakşehir- Osmanlıspor maçındaki hakem faciasıdır.

 

Bir hakem düşünün ki, bir maçın kaderi ile bu kadar oynasın ama buna rağmen mağdur taraf maçı kazansın. Bu maçtan fazla ses çıkmayacak olmasının sebebi, hakemin şansıdır.

 

Zira şikayetçi zor da olsa canını kurtarmış, ateşi sönmüştür.

 

Bizim için ise öyle değil. İncelenmesi ve not alınması gereken bir olay yaşanmıştır.

 

“Hakem de insandır, hata yapar” sözü kimin için geçerli olabilir ?

 

Taraflardan birisine karşı 4-5 hata yaparken, diğer tarafa da en az 2 hata yapsa yukardaki sözü hakedebilir. Ancak Alper Ulusoy böyle bir yönetim tarzı ortaya koymadı. Asla gördüğünü çalan bir hakem olamadı.

 

Osmanlıspor lehine verilmeyen 3 penaltı vardı, tam da gözünün önünde gerçekleşen. Auta çıkmış bir topun, gelip kaleye girmesi ve gol sayılması pozisyonu vardı.

 

Emre Belezoğlu’nun Osmanlıspor atağını kesmek üzere arkadan müdahalesinin devamında, kaleci ile karşı karşıya kalınan pozisyonun kesilmesi vardı.

 

Bu pozisyonda Emre’ye sarı kart gösteren hakemin kendisi de kırmızı kart görmeliydi. Zira golü önleyen Emre değildi ki…

 

Niyeti öyleydi ama o başaramadı, yerine hakem başardı !

 

Daha 18-Ocak tarihindeki Eskişehirspor- Fenerbahçe maçını bu hakem çığrından çıkartmış ve yetersiz not almıştı. MHK Başkanının, “dinlendireceğiz” sözü hâlâ kulaklarımızdadır.

 

Dinlendirme 1 ay olmuş, ancak yetmemiş. 21-Şubatta PTT liginde tekrar maç almış.

 

Bu mesleği hakkıyla icra edemeyen bir hakemin göğsüne, bir de FIFA kokartı takmak kusurların katmerlisidir.

 

Bakın henüz maça dair hiçbir şey konuşmadık. Konuşmaya da gerek yok zaten. Zira Osmanlıspor’un açık farkla kazanacağı bir maç oynanacaktı ama olmadı, tek gol farkıyla da olsa sadece adalet yerini buldu.

 

Evet biz taraflıyız ama yenilgiden sonra ortalığı ayağa kaldırmıyoruz. Neticeden bağımsız olarak, bozuk olan düzeni aynen sürdürmek isteyenlere sitem ediyoruz.

 

Medipol Başakşehir Kulübü Teknik Direktörü Abdullah Avcı bile “rakibin verilmeyen penaltısı var” dedi. Ya “penaltıları var” diyecekti, yanlışlıkla dili sürçtü, ya da henüz pozisyon tekrarlarını seyretmeden konuştu. Eminim tekrar seyrettikten sonra ifadesini genişletecektir.

 

Türk futbolu bu şekilde kalkınmaz. Tribünlerin neden boşaldığının elbette birden fazla sebebi vardır. Yukardaki örnek; sesi fazla çıkmayanların, eyyama nasıl kurban gittiklerini gösteren ana sebeptir. Bu gün olayın farklı sonuçlanması durumu değiştirmez.

 

Hiç olmazsa bu günden itibaren; Avrupa yarışına da, şampiyonluk yarışı kadar hassas yaklaşılması iyi olur. Elbette düşme kalma mücadelelerine de aynı bakış gerekir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin'den Skandal Mesut Özil Kararı
Çin'den Skandal Mesut Özil Kararı
Futbolda Günün Sonuçları
Futbolda Günün Sonuçları
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi