Reklamı Geç
Bülent Yıldırım standartları
Ercüment Tunçalp

Bülent Yıldırım standartları

Bu içerik 1035 kez okundu.


Ankara Bölgesi hakemi olduğu için çok önceden bizim yazmamız lazımdı ama bu güne kadar ihmal ettik. Belki değişir diye de bekledik.


Bu tecrübeli hakemin başarılı maçına az rastlarsınız. Ancak fazla da gürültüye mahal vermeden mesleğini sürdürür. Zira hataları kısa zamanda buharlaşır ve unutulur.
 

Nasıl mı ?
 

Çok sık kullanılan “eyyam” sözcüğü sanki bu hakem için icat edilmiştir.
 

Her İstanbul takımı, maçlarına özel olarak ister kendisini. Çünkü genelde büyük balık küçük balığı çok kolay yer onun yönettiği maçlarda. Forma rengine göre düdük çalar, kart
çıkartır. Güçlü takım futbolcusu yakasına yapışsa çok sabırlıdır, garibanın kaşı çatılsa kartı çıkartmadaki hızı şaşırtıcıdır.
 

Kaleye yakın veya uzak standardı da ayrıdır. Bir takımın orta sahada lehine rahat düdük çalarken, diğeri için kaleye yakın daha bonkördür.
 

Diyelim ki güçlü takım maçı koparttı ve öne geçti, işte eyyam bu andan itibaren artar. Birden ‘gördüğünü çalan hakem’ moduna girer.


Böylece federasyonun başını en az ağrıtan, kendisine de İstanbul kulüpleri gönlünde her zaman yer bulan bir hakem haline gelir.


Örnek mi ?

 

En son Galatasaray- Eskişehirspor maçında; ilk gol öncesi Burak sol omuzu ile rakibine vuruyor ve kendisini yere atıyor. Yani her türlü atraksiyonu yapan Burak, frikik kazanan da kendi takımı.

 

Ve bu atışın devamı gol…

 

Penaltı kararı ise bir başka komedi. Örneğin Gekas, karşı kale önünde Selçuk’un rolünü üstlenseydi penaltı alabilecek miydi ?

 

Elbette alamayacaktı.

 

Trabzonspor- Gaziantepspor maçını berbat eden acemi hakem bile her iki tarafın da lehine ve aleyhine yaptı hataları.

 

Buradaki hatalar ise tek yönlüdür. İşte fark buradadır.

 

Bilmem anlatabildim mi ?

 

“Hakem taraf tutmaz, sadece kendi tarafını tutar”. Evet benim de inandığım bir sözdür. Onun için hiçbir hakemin bir kulüp taraftarlığının etkisinde kalacağına inanmam. Ancak kendi geleceği açısından; tereddüt halinde hep güçlünün lehine vereceği karar gürültüyü azaltsa da, hem adaleti zayıflatır, hem tribünleri boşaltır. Gözlemciden alınan tam not ise bu manzarayı hiç değiştirmez.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivasspor sakatları Ankaragücü maçında riske etmeyecek
Sivasspor sakatları Ankaragücü maçında riske etmeyecek
Ankaragücü'ne Öztürk, Gençlerbirliği'ne Kardeşler
Ankaragücü'ne Öztürk, Gençlerbirliği'ne Kardeşler
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi