Reklamı Geç
Ankaragücü Gençlerbirliği kardeşliği
Ercüment Tunçalp

Ankaragücü Gençlerbirliği kardeşliği

Bu içerik 2203 kez okundu.

Bu dostluğun tarihsel kökleri vardır. Derbiler diğer bazı şehirlerdeki gibi yıkıcı geçmezdi. Maç biter, dostluklar devam ederdi. 

Yeni bir sezon öncesinde bu asırlık iki çınar aynı ligde 7 yıl aradan sonra tekrar buluşmanın mutluluğunu yaşıyorlar. 

Başkentin Süper Lig’de (yeni adıyla) 6 takımla temsil edildiği yıllardan, 2 temsilciyle yetineceğimiz yıllara geldik. 

Türkiye Liglerinin kurulduğu 1959’dan bu yana 60 sene geçti. Eskiden basılı gazetelerin tirajları yüksekti, Ankara spor yazarları da iyi ses getirirlerdi. Sporun, özellikle de futbolun sevilmesinde önemli rolleri olmuştur. 

Burada Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi'nin eski başkanlarından Erol Yaşar Türkalp’i rahmetle anıyorum. 

Aşağıdaki kardeşliğin fotoğrafı onun çabasıyla oluşmuştu. 2001 yılı başında, çok erken kaybettiğimiz ağabeyimizin, kaybından önceki son organizasyonuydu.

Her iki kulübün eski başkanlarını, eski yöneticilerini ve eski futbolcularını yeşil sahada yan yana getirmişti. Fotoğrafta yer alan futbolcuların bir kısmı hem Gençlerbirliği’nin hem de Ankaragücü’nün formalarını terletmişlerdi.    

2000 yılındaki TSYD Kupası finalinden önce oynanan Ankaragücü- Gençlerbirliği veteranlar maçı öncesi : 

Ön sıra: Soldan 1.Ercüment Tunçalp 2.Hakan Azman 3.Sadık Aksöz 4.Mehmet Soykök 5.Ercüment 6.Nevzat Şuvak 7.Ergün Yücel 

Orta sıra: Soldan 1.Veyis Kanber 2.Seçkin Topçu 3.Şahin Tuğrul 4.Cüneyt Memişoğlu 5.Hikmet Hancıoğlu 6.Nazmi Erdenerin 7.Tansu Polatkan 8.Okan Gedikali 

Ayaktakiler: Soldan 1. ? 2. ? 3.Melih Atacan 4.Abdülkadir Aksoy 5. ? 6.Mehmet Şahin (Hrubesch) 7.Nevzat Karataş 8.İlhan Cavcav 9.Muammer Akyüz 10.Fehmi Gültekin 11.Erdal Tontu 12.Gökhan Gedikali 13. ? 14.Avni Okumuş 
İlk TSYD Ankara Şubesi Turnuvası 1967 yılında yapıldı. Gençlik yıllarımıza rastlayan o günlerden başlayarak her sezonun başında takımlarımızı bu ciddi sınavlarda tartardık. Çok da renkli günlerdi. İnşallah bu alışkanlık devam eder. 

İstanbul’da 2000 yılından beri yapılmayan ama Ankara’da devam eden bu organizasyonlar geçen sene sekteye uğradı. Sebebi stadyum yokluğuydu…

19 Mayıs Stadyumu yıkılmaya başlanmış, Eryaman Stadyumu inşaatı bitmemiş, Osmanlı Stadyumu da adeta “ben bu yükü taşıyamam” diye feryat edince Başkent futbolu ortada kalmıştı. Bunu da tarihe not düşmek gerekiyor. 

Temennim bu yıl bu organizasyonun gerçekleşmesi ve bundan sonra da sürekli olmasıdır.    

Ligler başlamadan önce birçok özel maç yapılıyor. Ancak derbi maçların özeli olamaz. O bakımdan takımlarımızın son provası sayılabilecek en ciddi performans değerleri bu maçlardan çıkar.  

TSYD yöneticileri bu konuda yalnız bırakılmamalı, kulüplerimiz de bu konuda istekli olduklarını yüksek sesle dillendirmelidirler. 

Ankara olarak fark yaratmalıyız ve tribündeki beraberliğimizi de ilk günden ortaya koymalıyız. 

Haydi Gençler, Bastır Ankaragücü !

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Serdar06     2019-07-02 Ank.gücü gençler kardeşliğine inanmıyorum. Gençlerli yöneticiler hep vefasız ve etik dışı davranmıştır ank.gücüne karşı. Ersun yanalı ayartarark gençlere götürmüşler en son da musatfa kaplanı aldılar gençler başarıszlığı hak ediyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor ekranı
Spor ekranı
Futbolcuların kız arkadaşları ile çok sevişiyor
Futbolcuların kız arkadaşları ile çok sevişiyor
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi