Reklamı Geç
Gençlerbirliği matematik mağduru
Ercüment Tunçalp

Gençlerbirliği matematik mağduru

Bu içerik 2002 kez okundu.

Ağustos ayı içinde bir televizyon kanalında Gençlerbirliği Başkan Vekili Arif Ölmez ile söyleşi yapılmış.

Sporanki yazarı Onur Aydoğan sayesinde geç de olsa programdan haberim oldu. Kendisine, gönderdiği program kaydı sebebiyle teşekkür ederim.

Söyleşinin başında; Sayın Ölmez’in küme düşme durumuna karşı çok samimi özeleştirisi ve başarısızlığı kabullenişi vardı.

“Kadro yapılanmasını yanlış yaptık, menajerlere teslim olmadık ama hocanın istediği futbolcuları da, yönetimin istediği futbolcuları da aldık” diyor.

Oysa geçmişte bütün eleştirilerimize rağmen, ne Murat Cavcav ne de Ümit Özat bu büyük yanlışları kabul etmemişlerdi. Bu bakımdan Sayın Ölmez teşekkürü hakediyor.

Ancak sorun buradan itibaren başlıyor.
Soru : Rahmetli İlhan Cavcav’ın kasası boşaldı mı ?

Soru bu olduğuna göre konu kasada bulunan para değil mi ?

Hayır, Sayın Ölmez sadece Süper Lig’deki son senenin hesabını yapıyor, onu da eksik bırakıyor. Diyor ki ;” Süper Lig’de sezon başında Anadolu Kulüpleri’ne 28,5 milyon TL sabit ödeme yapılıyor. Sonra da her galibiyete 2.2 milyon TL, her beraberliğe 1.1 milyon TL ilave ediliyor ama biz hedeflediğimiz puanlara ulaşamadığımız için bütçede kısa kaldık. Oysa yıllık ortalama giderimiz 60 milyon TL” diyerek noktayı koyuyor.

Moderatör, “bizim sorumuz bu değildi” demek yerine, eksik hesabı tekrarlıyor ve “demek ki yuvarlak hesap 30 milyon TL açık vermişsiniz” diyerek merak konusu cevabın güme gitmesine vesile oluyor !

Kasadaki para unutuluyor, galibiyete ve beraberliğe ödenen para hesap dışı kalıyor.  

Hatırlatıyoruz ;

Kasadaki para        70 milyon TL (Kaynak: Arda Çakmak)

Sezon başı sabit     28.5 milyon TL (Kaynak: Arif Ölmez )

Galibiyetler için     17.6 milyon TL ( 8 galibiyet x 2.2 )

Beraberlikler için     9.9 milyon TL ( 9 beraberlik x 1.1)

                           ----------------------

TOPLAM             126 milyon TL

Bu paradan bahsediliyor ama net cevabı alınamıyor.

Soru : Takım yaşlı mı ?

Sayın Ölmez alt yapıdan gelen 8 genç futbolcudan bahsediyor ve en başarılı futbolcunun ise 35 yaşındaki Sessegnon olduğunu söylüyor. Yaş ortalamasının da 27 olduğunu belirtiyor.  

Hem cevap yanlıştır, hem de yorum yanlıştır. İkincisinden başlayalım. Bir takım yaşlı olduğu için eleştiriliyorsa; kadroda hiç 35 yaşında futbolcu bulunmasın denmiyor. Her 35 yaşındaki futbolcuya karşılık iki tane de 20 yaşında futbolcu oynatılsın ki yaş ortalaması 25 etsin deniyor(35+20+20 = 75 / 3 = 25).

Bu şekilde, değil bir tane 35 yaşında futbolcuyu, 3 taneyi de o kadro kaldırır. Bizim takım böyle mi ?

Gelelim gerçek yaş ortalamasına. Bir takımın gerçek yaş ortalaması 32 kişilik kadronun yaş ortalaması olamaz. Geçmiş seneleri gözümüzde canlandıralım. Onlarca 19-20 yaşlarında futbolcuyu kadromuzda barındırmamıza rağmen tek maç oynatmadan (lig maçında) başka kulüplere göndermedik mi ?

Kendimizi mi kandıracağız ?

Bu sene ilk oynadığımız Hatayspor maçında yer alan 14 kişinin yaş ortalaması 30 dur.

İşte hesabı :

Hakan Arıkan-36, Ahmet Oğuz-25, Yıldırım Mert Çetin-21, Luccas Claro-27, Alper Uludağ-28, Bekir Yılmaz-30, Yasin Pehlivan-29, Jailton-28 (Nadir Çiftçi-26), Sessegnon-34( Selçuk Şahin-37), A.İlhan Özek-30, Mert Nobre-38(Deniz Yılmaz-30)

Yaşların toplamı 419 dur. Ortalaması ise; 419/ 14= 30 dur.

Maç maç bu hesabı yapmak mümkündür, gerisi masal sınıfına girer.

Soru : Genel Kurulu Mayıs ayında neden yapmadınız, Eylül ayında yapmayı düşünüyor musunuz ?

Sayın Ölmez ; “Mayıs ayında küme düşme tehlikesini bertaraf etmeye odaklandık, dikkati dağıtmamak için de kongreyi erteledik” dedi.

Doğrusu, Gençlerbirliği’nin Mayıs ayı başında küme düşmesi kesinleşmişti. Hemen karar alınması mümkündü. Olmadı ama Başkan Eylül ayında yapılacağına dair söz vermişti. Bununla da kalmamış yönetim kurulunun da bu konuda karar aldığını açıklamıştı.

Moderatör bu durumu da hatırlatmamış, sadece “Eylül’de kongre var mı ?” diye sormuştur.   

Başkan Vekili ise Eylül ayında yapılmasına kişisel olarak karşı olduğunu belirtti ve Dernekler Kanununa atıfta bulunarak; “İki genel kurulu zamanında yapmayan dernekler feshedilir, biz sadece birisini yapmadık, 2021 yılına kadar sorun yok” dedi. 95 yıllık kulübün ‘feshedilme ihtimali’ ile birlikte anılması da elbette talihsizlik oldu.

Ancak bu kadar da değil, Sayın Ölmez tebessüm ederek, “kongre yapmamanın cezası 500-1000 TL arası” diye de ilave etti.

Ben de buradan soruyorum;  Gençlerbirliği otobüsü acil durumlarda kırmızı ışıkta durmayıp geçerse 236 TL lik cezayı da kulüp mü ödeyecek ?

Sakın şöförün maaşından kesmeyin, yukardaki uygulamayı emsal olarak gösterebilir !   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivasspor sakatları Ankaragücü maçında riske etmeyecek
Sivasspor sakatları Ankaragücü maçında riske etmeyecek
Ankaragücü'ne Öztürk, Gençlerbirliği'ne Kardeşler
Ankaragücü'ne Öztürk, Gençlerbirliği'ne Kardeşler
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi