Reklamı Geç
Ligin marka değeri böyle düşer !
Ercüment Tunçalp

Ligin marka değeri böyle düşer !

Bu içerik 1722 kez okundu.

Bu hafta konumuz ligin en yaşlı takımı (30 yaş ortalaması) ile en genç takımı (20 yaş ortalaması) arasında oynanan lig maçıdır. İki tarafın da normal sayılamayacak yaş ortalamaları ile ortaya ilginç bir tablo çıkmıştır.

Gençlerbirliği takımını kutlamak gerekir. Rakibin U 21 takımına saygı duyduğu ve işini ciddiye aldığı için…

Eskişehirspor takımını kutlamak gerekir. İlk yarı verdikleri mücadele için. İkinci yarının başında bir kişi de eksik kalmaları zaten maçı o anda bitirmişti.  

Eskişehirspor taraftarını da kutlamak gerekir. Güçleri yetmeyeceğini bile bile takımlarını desteklemek için deplasman tribününde yerlerini aldıkları için…

Bu tiyatroyu bize seyrettirenleri ise hep beraber kınamalıyız.  

Ben şimdi bir Gençlerbirliği taraftarı olarak bu çok gollü sonuca sevinmeli miyim ?

Yoksa enayi yerine konduğuma üzülmeli miyim ?  

Ayıptır be, güreşte 74 kilolu sporcu ile 57 kilolu sporcuyu güreştiriyorlar mı ?

Boksta da aynı şekilde 75 kilolu sporcu ile 60 kilolu sporcuyu döğüştürüyorlar mı ?

“Olur mu canım onlar bireysel spor “ diyebilirsiniz.
TFF bunu da bireysel spor haline getirmiş. 38 yaşındaki Nobre’nin karşısına 18 yaşındaki Cemali Sertel’i uygun bulmuş. 37 yaşındaki Selçuk’un karşısına da yine 18 yaşındaki Talha Erdoğan denk gelmiş.    

Diyelim ki bu çok olağan bir durum; o zaman U 21, U 19, U 17, U 16, U 15  takımları arasında ayrım neden yapılıyor ?

Yaş gruplarına göre ayrım ihtiyacı bilimsel gerçek olduğu için değil mi ?

Şimdi sıkı durun, daha komedi bir durumu takdim ediyorum. Eskişehirspor 16 yaş altı takımından (U 16) kaleci Cengiz Alp Köseer ile profesyonel sözleşme imzalanmış. Dünkü maça yedek kaleci olarak çıktı. TFF kenarda seyirci durumundaki A takımı futbolcularına bir türlü lisans çıkartmazken, Eskişehirspor yönetimi de mecburiyetten 2003 doğumlu 15 yaşındaki kaleciyi ekibe dahil etmiş. Bakın bu futbolcu U 17’de, U 19 ve U 21 takımlarında oynayamıyor ama TFF 1. Lig’de oynayabiliyor !

Henüz kemik gelişimini tamamlayamamış bu çocuğumuza, halı sahada babası yaşındaki kişilerle futbol oynamasına ailesi izin verir miydi acaba ?

Türk futbolunu kimler, nasıl yönetiyorlar gördük mü ?

Bir kulübün mali veya idari bir kusuru varsa sahaya çıkamamalı veya puanı silinmelidir. Ancak asla bu komediye izin verilmemelidir.

Rakipler açısından da ortada adaletsiz bir durum yok mu ?

Bazıları alt yapı takımıyla karşılaşacaklar, bazıları da ceza kalkınca A takımı ile karşılaşacaklar. Peki nerde kaldı futbolun adaleti ?  

Yarın başka bir ekip uygun gördüğü bir maça U 21 takımıyla çıksa soruşturma açabilecek misiniz ?

Ortada emsal var, demek ki alt yapı takımı ile 1. lig maçına çıkılabiliyormuş !

Sonuçta; her ekip kendi kategorisinde mücadele edebilmelidir. Elbette alt yapıdan gençlerin kulüplere kazandırılmasını istiyoruz. Örneğin Fenerbahçe’nin 18 yaşındaki kaleci Berke Özer ile 21yaşındaki   Barış Alıcı’yı kadrosuna katmasını takdirle karşılıyoruz. Ancak özel maça bile Fenerbahçe’nin U 21 takımı ile çıkmasını kabullenemiyoruz. Zira maça gidersek bilet alıyoruz, evde seyredersek yayıncı kuruluşa ödeme yapıyoruz.

Bilmem anlatabildim mi ?  

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nihat Özdemir'den flaş açıklamalar
Nihat Özdemir'den flaş açıklamalar
Ronaldinho hapisten çıktı
Ronaldinho hapisten çıktı
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi