Reklamı Geç
Çöküşün Nedenleri
Ercüment Tunçalp

Çöküşün Nedenleri

Bu içerik 1683 kez okundu.

Önce belirtmeliyim ki; bir kulübün küme düşmesi asla çöküş değildir. Zira sportif başarının garantisi yoktur. Orta sıralar için oynarsanız her zaman düşme ihtimaliniz vardır. Aynen beraberlik yetse de beraberlik için oynayamayacağınız gibi…

Rahmetli Başkan’ın zamanında da birkaç defa aynı tehlikeyi yaşamış, şansımızın yardımıyla son dakikada ligde kalmıştık.

Yani sorun burada değildir. Aynı zamanda idari zafiyet içindeyseniz ve mali disiplini de kaybettiyseniz çöküş başlamış demektir.

Geçen gün Klasspor’da bir fotoğraf gördüm. Altındaki yazıda özel hayata dair haberler de vardı ama tesis içinde yaşananlar hariç o tarafı beni ilgilendirmiyor.  

Ancak bir Gençlerbirliği taraftarı olarak o fotoğraf beni ilgilendiriyor. Zira şimdiye kadar yönetici-hoca ilişkisinde böylesini hiç görmedim.

Örneğin Fenerbahçe’de Aykut Kocaman’ın Mahmut Uslu’nun omuzuna elini koyduğunu görebilir misiniz ?

Veya güreş antrenmanındaki gibi boyunduruğa aldığını…

Elbette yönetimde ağırlığını hissettiren yöneticiler de var. Ancak sayıları o kadar az ki bozulan atmosferi bir türlü filtre edemiyorlar.

Allah onlara kolaylık versin. Hatta birçok polemiğe girmeye de mecbur kalıyorlar. Kulüp içinde birçok yanlışa engel olsalar dahi…

Geçtiğimiz hafta iki önemli gelişme oldu. Birincisi Erkan Sözeri ile sözleşme imzalanması, diğeri ise eski Genel Kaptan Zeki Ünaldı’nın Ankara’ya davet edilmesi. Çok isabetlidir, iki ciddi ve işini iyi bilen profesyonelle ihtiyacımız olan disiplin sağlanabilir.

Ancak Zeki’nin kendisine de söylediğim gibi Murat Cavcav o koltukta oturduğu sürece kalıcı ahenk sağlanamaz. Çünkü Cavcav hem o beceriye sahip bir yönetici değildir, hem de çevresinde kendisini yanıltacak zararlı unsurlar vardır.

Örneğin bir kulüp istese de Gençlerbirliği’nin son bir buçuk sezonda yaşadığı yanlışları yapamaz. Bir ürünü hata yaparak yüzde 50 fazla fiyata alabilirsiniz. Beş katı fiyata alır mısınız ?

Hiç oynatmadığınız futbolcuların fiyatı olur mu ? Her ödediğiniz ücret sokağa attığınız para değil mi ?

Hal böyleyken; dışarda dedikodu yapanların kişiyle karşı karşıya gelince helva gibi olmaları da çok rastladığımız durumdur. En büyük kötülüğü de bu kulübe onlar yapmaktalar.      

2006 yılından bu yana kulübe bulaşan ‘naylon üye’ sorunu da bu kulübün hayatiyetini sürdürmesi önündeki önemli engeldir.

Milliyet’in dünkü haberine göre;

“UEFA, Finansal Fair Play kurallarında düzenlemeler gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu’nun dün yaptığı toplantıdan çıkan kararlar uyarınca, Avrupa’daki tüm kulüpler bundan böyle transfer harcamalarını şeffaf bir şekilde yapacak. Futbolculara verilen maaşlar, bonservis-tazminatlar ve menajerlere ödenen paralar, rakam rakam yayınlanmak zorunda olacak.

Bu bilgilerin kamuya  açık paylaşımı, kulüplerin lisans kriterlerinin bir parçası olacak. Böylece bir kulüp borsada işlem görmüyor olsa dahi, tüm bu rakamları kalem kalem açıklama yükümlülüğü altına girecek. Getirilen yeniliklerin şeffaf yönetim anlayışını sağlamlaştırmak adına yapıldığı belirtiliyor.

UEFA yeni sistemde kulüplerin harcamalarıyla ilgili, transfer sezonu kapanır kapanmaz inceleme başlatmak gibi hareket kabiliyeti kazanacak, finansal yılın sona ermesini beklemek zorunda kalmayacak.”

Şimdiye kadar bu bilgileri kulüpten alabildik mi ?

Arda Çakmak Başkanlığa adaylığını koymasaydı, kısıtlı bazı bilgilere de ulaşabilecek miydik ?

Elbette hayır !

Kulüpten aksini iddia eden olursa; hiç fazla zaman kaybetmeden yukardaki UEFA talimatını geçtiğimiz sezon için uygulasınlar, biz de daha detaylı bilgi sahibi olalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'in rakibi Kopenhag oldu
Başakşehir'in rakibi Kopenhag oldu
Futbolda Haftanın Programı
Futbolda Haftanın Programı
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi