Reklamı Geç
Tuhaf Şeyler !
Ercüment Tunçalp

Tuhaf Şeyler !

Bu içerik 1511 kez okundu.

Gençlerbirliği’nin süper ligden düşmesi hepimizi çok üzdü. Ancak “beterin de beteri varmış” dedirtecek kötü kokular da gelmeye başladı.

Bir futbolcu hayati bir maçı yarıda bırakarak sahayı terk ediyor ve soyunma odasında söyledikleri yenilir yutulur cinsten değil. Yerel medyada ve sosyal medyada açıkça dillendirilmesine rağmen kulüpten tık yok.

Başkan Adayı Arda Çakmak 15 Mayıs 2018 Salı günü saat 11’de basın toplantısı düzenleyerek en kötü sonucun küme düşmek olmadığını belirtti.
Ve de aşağıda sıraladığım tuhaf şeyleri tek tek açıkladı.

Bu duyduklarımın yüzde 10’u bana söylense açıklama yapmak için 1 dakika  beklemezdim. Aradan 36 saat geçti, yine tık yok.

Bu durumda kime inanacağımız belli olmuyor mu ?

Öyleyse o konulara odaklanalım :

1- “Dikmen kahvelerinde üye kaydediyorlar” deniyor. Soruyorum ; bir yönetim kemikleşmiş genel kurul listesi varken, gerçek taraftar sırada beklerken, kongre öncesi sokaktan üye toplamaya neden ihtiyaç duyar ?

2- “Rahmetli İlhan Cavcav’ın vasiyeti üzerine, oğlunu Başkan olarak seçtiğimiz gün kulübün vadeli hesabında 52 milyon lira, günlük hesabında 4 milyon lira, kasada Galatasaray ve Bursaspor kulüplerine ait 14 milyon liralık evrak vardı.”

Toplamı 70 milyon lira ediyor. Yani suyunu çeken rakam bu olmalı.

3- “Diallo için toplam 1 milyon euro” ödenmiş. Birinci sene için 450 bin euro, ikinci sene için 450 bin euro, menajer için 100 bin euro olmak üzere.

Yani toplam 5 milyon 250 bin lira…

Geldiği takım Fransa 2. Liginin 17. sırasından.

4- “Manu için tek kalemde 800 bin euro” ödenmiş. İmza bedeli olarak 350 bin euro, 10 aylık maaş olarak (35 binx 10) 350 bin euro, menajerlik ücreti olarak 100 bin euro olmak üzere.

Yani toplam 4 milyon 200 bin lira…  

5- “Skuletic için toplam 1 milyon 250 bin euro” ödenmiş. 400 bin euro peşin, 400 bin euro 10 aylık maaş (40 binx10) olarak, 350 bin euro imza bedeli olarak, 100 bin euro da menajerlik ücreti olarak.

Yani toplam 6 milyon 500 bin lira…

Geldiği Rusya liginde tek 90 dakikası yok. 10 lig maçında kısmen oynamış. Santrafor olmasına rağmen geldiği takımda sadece 2 golü var. Bizimkilerin hangi performansı görerek bu fahiş ödemeyi yaptıkları da merak konusudur.

6- “Jailton için toplam 1 milyon 300 bin euro” ödenmiş. 350 bin euro peşinat olarak, 350 bin euro 10 aylık maaş (35 binx10) olarak, 500 bin euro imza parası olarak, 100 bin euro da menajerlik parası olarak.

Yani toplam 6 milyon 800 bin lira…

Bu futbolcu Çin 2. Liginden geliyor. Geldiği takımın toplam piyasa değeri 2.8 milyon euro dur. Biz bu rakamın yarısını tek futbolcusuna vermişiz. Yani 29 kişilik takımı transfer etseydik sadece 2 katı ödeme yapacaktık.

Değil 1 milyon 300 bin euro, bu futbolcuya 300 bin euro da fazladır !

7- “İki yerli futbolcuya ödenen rakam da 4 milyon liradır.

Buraya kadarı sadece 6 futbolcuya ödenen 27 milyon lirayı kapsıyor. 20 futbolcuya daha bu bonkör ödemelerden yapıldığını zihninizde canlandırırsanız paranın nasıl bittiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Oynamadıkları için gönderilenlere ödenen tazminatlar bu hesabın içinde yok. Aşağıda belirteceğim genel giderler ve Hacettepe’ye aktarılan kaynak da bunun dışındadır.

8- Arda Çakmak kolay yorumlanacak bir örnek daha verdi. “Yabancı futbolculardan birisinin hesabına 800 bin euro yatırılıyor ve aynı futbolcu tarafından ertesi gün paranın tamamı nakit olarak çekiliyor.”

Tuhaflık üç kademelidir.

. Birincisi bankacılık sistemi dışında bavulla para taşımak kanunen yasaktır.

. İkincisi yurt dışına çıkan kişiler bankacılık sistemi dışında yanlarında 10 bin avro üstünde veya karşılığında Türk parası çıkartamazlar.  

. Üçüncüsü evi barkı burada olmayan bir yabancı bu miktarda parayı nakit olarak neden sistemin dışına çıkartır ve nerede kullanır ?  

9- Bu günden sonrasını merak edenler için de aydınlatıcı bilgiler vardı.

. “Spor Toto 1. Lig geliri maksimum 15 milyon liradır.“

. “Gençlerbirliği’nin aylık genel giderleri toplamı 700 bin liradır.” Yıllık karşılığı 8.5 milyon liradır.

. “Hacettepe’ye yıllık aktarılan kaynak 1.5 milyon liradır.”

Etti mi 10 milyon lira gider ?

Eldeki futbolculara ödenecek para kaldı mı ?  Hayır.

Eldeki futbolcular gönderilse bile yeni transferlere bütçe kaldı mı ? Hayır.  

İşte bunun için diyoruz ki; bırakın süper lige dönmeyi, orada tutunmak bile büyük sürpriz olacaktır.

Kulübün akil insanlar grubu hâlâ seyrediyor, sadece taraftar çırpınıyor.

Kulüpte derin bir sessizlik var. İki gün öncesine kadar sadece bir kişi, o da ‘üç senede iki takım düşürmüş olan hoca’ konuşuyordu.

Hem de şampiyon olmuş bir takımın yöneticisi edasıyla…

 

ERCÜMENT TUNÇALP

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'in rakibi Kopenhag oldu
Başakşehir'in rakibi Kopenhag oldu
Futbolda Haftanın Programı
Futbolda Haftanın Programı
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi