Reklamı Geç
Menajer oyunları
Ercüment Tunçalp

Menajer oyunları

Bu içerik 2463 kez okundu.

Artık Gençlerbirliği’nde konuşacak bir şey kalmadı. Zamanında testi kırılmadan görüşlerimizi söyledik, dikkate alınmadı. Testi kırıldıktan sonra da muhtemel sonucu söyledik. Kimin haklı olduğunu bundan sonra zaman gösterecek. 

Dükkan kapalı olduğuna göre; şimdi artık daha genel konulara bakmanın ve Türk kulüplerinin neden bitme noktasına geldiklerine odaklanmanın zamanıdır.  

Menajer oyunlarını sevgili Atilla Türker uzun zamandan beri bir yazı dizisi halinde okuyucuya sunuyor zaten. Kendisine bu hizmetlerinden dolayı bizzat  teşekkür etmiştim, buradan da tekraren kutluyorum.  

Her şeyi delilleriyle birlikte ve kulüp isimleri de vererek açıklıyor. Muhataplarından ise tık yok, işin kötüsü mahcubiyet belirtisi bile hak getire…

Şimdi artık ‘vaka-i adiye’ haline gelen menajer oyunlarını gruplayalım. 

Hani bazı kulüplerin taraftarları, takımın elden kaçan yıldız futbolcusuna verilmeyen paranın, bir ikinci lig futbolcusuna verildiğini görünce şaşırıp kalıyorlar ya, önce o duruma bir bakalım.   

Şaşıracak bir şey yok. O yüksek peformanslı kendi futbolcunuzun sözleşmesine 1 milyon euro yazarsanız o parayı avucuna sayacaksınız. Yok eğer çakma olanının sözleşmesine aynı rakamı yazdıysanız, cambaz menajeriniz onu dörtte birine razı edecek. Adam da zaten 250 bin euroluk futbolcu olduğunu bildiği için hiç itiraz edemeyecek ! 

Peki paranın dörtte üçünü kim veya kimler götürecek ?

Cambaz menajeri, alacağı yüzde 10 komisyon (100 bin euro) kesmediğine göre aslan payı onun. Peki ona bu imkanı sunanlar bu işin neresinde ?     

Anormallik bununla da sınırlı kalmıyor. Şişirilmiş futbolcu sözleşmeleri yanında menajer sözleşmelerinde de ölçü iyice kaçmış durumda. Yüzde 40-50’ye denk gelen menajer ücreti olur mu ? Meydanı boş bırakırsanız olur…

Futbolcunun değerini tartışabiliriz ama şişirilen menajer ücretleri, oranlarından  belli oluyor zaten. Ancak uygulayıcılar iki kişi arasında kaldığını zannediyorlar !

Bir de son yılların icadı olan ‘imza parası’ da devreye giriyor. 

Adam zaten takımında  kadroya giremiyor, kulübü gözünün içine bakıyor ki ‘bir an evvel çekip gitsin’ diye.

Örneğimizdeki yeni kulübü ise ‘bonservis bedeli yok’ diye imza parası ödüyor veya ödenmiş gibi gösteriyor. 

Sanki adama imza parası vermeseniz gelmeyecek !

Neticede 1 koyundan 3 post çıkartıldı mı ? 

Evet ama daha bitmedi, dördüncü postta var. Pastadan dağıtılan paylar cambaz menajeri aranan adam sınıfına sokuyor. 

Artık işe yarayacak futbolcu peşine düşmektense, altın yumurtlayan menajer peşine düşmek daha ticari hale geliyor. 

İşe yaramayan onlarca futbolcuya ve menajere çuvalla para kaptırıldıktan sonra da henüz 1 sene dolmadan, 2-3 senelik sözleşmeler raftan indirilip feshediliyor. 

Elbette çöp transferlerin ceplerine yolluk olarak da tazminatları konup uğurlanıyor. 

Şimdi soruyorum; bu saadet zincirinde kulüplerimiz dışında kaybeden var mı ? 

Bu kötü örnekler yanında elbette dürüst menajerleri, iyi niyetle yapılmış yönetici hatalarını veya masumane yenilen kazıkları ayrı yere koyuyoruz. 

Ve diyoruz ki; bu cambazlarla mücadele edemeyen kulüp yöneticilerinin de yerlerini özeleştiri yaparak terk etmeleri zaruret halini almıştır.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görünmez rakip için 100 bin bilet sattılar
Görünmez rakip için 100 bin bilet sattılar
Nihat Özdemir'den flaş açıklamalar
Nihat Özdemir'den flaş açıklamalar
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi