Reklamı Geç
Türk sporu tokat mağduru !
Ercüment Tunçalp

Türk sporu tokat mağduru !

Bu içerik 1886 kez okundu.

Yer Kadıköy Caferağa Spor Salonu. Yakın Doğu Üniversitesi ile Fenerbahçe  Kadın Basketbol takımları şampiyonluk mücadelesi veriyor. Fenerbahçe misafir takım durumunda. Yani tribünler bu maçta ev sahibi takımın kontrolünde.  

Misafir takım Kulüp Başkanı ise rakip takım Kulüp Başkanı’nı tokatlıyor. Arkasından da “gereğini yaptım, daha çok yapacağım” diyor. Cürete bakar mısınız ?

Gerekçesi ise çok komik. Güya kendi sporcularına transfer teklifi yapılmış. Sanki kendisinin hiç yapmadığı eylemlerden !

Yahu futbolda senelerdir Anadolu’da kiminle maçınız varsa, o hafta  o takımın yıldız futbolcusuna transfer teklif yapan siz değil misiniz ?    

Başka bir gerekçesi; ev sahibi takımın tribünleri Beşiktaş taraftarı ile doldurulmuş.

Yok, Fenerbahçeliler doldurulacak, ev sahibi avantajı da size ikram edilecekti !

Muhtemelen Yakın Doğu Üniversitesi öğrencileri çoğunlukla üç büyütülmüş takımdan birisinin taraftarıdır. Fenerbahçelileri kendi tribünlerine alamayacaklarına göre, geriye Galatasaray ve Beşiktaş taraftarları kalıyor. Bunda anormallik nerede ? 

Muhteremin cesaret aldığı yer bir türlü uygulanamayan spor hukukudur. Zira bundan birkaç hafta önce Rize’de gözler önünde bir ‘toplu saldırı’ yaşandı. 

Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na ‘saldırı’ maddesiyle bu saldırgan futbolcuları sevk etti. İlk elemeyi göstermelik cezalarla PFDK gerçekleştirdi. Gazetecinin boğazını sıkan bir futbolcunun eylemi saldırıdan çıkartılıp tek maçla ödüllendirildi. Diğer ikisine ise en alt sınırdan 5’er maç ceza verdiler. İş Tahkim Kurulu’nun önüne gelince ise terazi iyice bozuldu. Hareket ‘saldırı’ olmaktan çıkartılıp ‘kavga’ kalıbına sokuldu. 5’er maç cezalar da bu sefer 3’er maça indirildi. 
Sayın Tahkim Kurulu Üyelerine sormak lazım; Disiplin Kurulu’nun önüne gelen belgelerle sizin önünüze gelen belgeler farklı mı ki gerekçeyi değiştiriyorsunuz ?

En azından vatandaşın onlarca defa seyrettiği görüntüler sizin önünüze gelmedi mi ?    

Yani gidilecek bir Kurul daha olsa, demek ki cezalar tamamen silinecek, belki de dayak diyenler saldırganların ellerini acıtmaktan cezaya muhatap olacaklar.   

Futbolun adaletine bakar mısınız ? 

Kısacası bütün bunlar sporseverlerin aklıyla alay etmek değil midir ? 

Gözlerimizle gördük, sekiz on kişi iki kişinin üzerine çökmüş, evire çevire dövmüş ve hatta tekmelemişlerdi. El insaf, kavga iki taraf arasında olur, saldırı ise tek taraflı…

Gördüklerimize mi inanalım, sizlere mi inanalım şaşırdık. 

İşte görüyoruz ki; Fenerbahçe Başkanı hiç şaşırmamış, hatta cesareti tavan yapmış. “Bunları kurtaran beni haydi haydi kurtarır” diye tekrar yapacağını da rahatça söyleyebiliyor. 

Allah'tan artık Bakanlık devrededir ve Federasyon terazileri devre dışıdır. Basketbol Federasyonu tarafından verilen 6 aylık ‘hak mahrumiyeti cezası’ sadece protokol tribününü kapsıyor. Yani maçları normal tribünden seyretmeye mani bir durum yoktur.

Cezanın tek faydası; bu ay içinde İstanbul’da başlayacak ‘Euroleague Final Four’da Real Madrid ve CSKA Başkanları için böyle bir kaza riskinin ortadan kalkmış olmasıdır.        

Beklenen; böyle kişilerin değil yönetici kalması, spor tesislerinin önünden bile geçmesinin yasaklanmasıdır. İşte o zaman salgın haline gelen saldırganlıkların önüne geçilebilir. Aksi durumda bu tarz olaylara cüret edenlerin sayısı artar, bize de ne Olimpiyatı, ne de herhangi bir spor organizasyonunu kolay kolay vermezler. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın olay günü ve hemen aldığı soruşturma kararı takdire değerdir ve en adaletli sonuç bu kanaldan beklenmelidir. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaliteli Peştamal Modelleri
Kaliteli Peştamal Modelleri
Belçika Ligi için flaş karar
Belçika Ligi için flaş karar
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi