Reklamı Geç
PFDK'nın şaşırtan kararları!
Ercüment Tunçalp

PFDK'nın şaşırtan kararları!

Bu içerik 2075 kez okundu.

Geçen hafta sonu Rize’de, Çaykur Rizespor- Başakşehir maçı sonrasında gerçekleşen  saldırıyı hepimiz üzülerek seyrettik.

Bekledik ki; bu saldırganlara önemli cezalar verilsin ve bundan sonrası için futbolun değerini düşüren sporculara emsal olsun. Ancak dağ fare doğurdu ve sembolik cezalar açıklandı.    

PFDK, kıvılcımı çakan Emre Belezoğlu’nu para cezası ile sevindirdi. Saldırının içinde yer alan Mahmut ise hiç görülmedi.

Muhabirin boğazına sarılan ve nefesini kesen Volkan Babacan’a 1 maçtan men, yumruklarını konuşturan Ufuk Ceylan’a 5 maç, tekmeleriyle muhabiri yere düşüren ve yerde tekmeleyen Yalçın Ayhan’a  5 maç müsabakadan men cezası verildi.

Bu cezalar tamamen semboliktir ve caydırıcı olamaz.   

PFDK’nın daha önceki kararlarına baktım. Sıradan olaylara 3’er maç veriliyor zaten…

Ancak 5 maç cezayı kime ve hangi eyleme vermişler diye de aradım.

- 13.04.2017 tarihli kararlar içinde yer alan; Derincespor A.Ş.-Dersimspor müsabakasında, Dersimspor Kulübü sporcusu Onur Türk’e müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi ve ihraç sonrası hakareti nedeniyle takdiren 5 resmi müsabakadan men cezası verilmiş.

Burada fiziki bir saldırı var mı ? Yok ama ceza aynı !  

- 9.03.2017 tarihli kararlar içinde yer alan; Derincespor A.Ş – Kemerspor 2003 müsabakasında, Kemerspor 2003 Kulübü sporcusu Ufuk Er’e ihraç sonrası müsabaka hakemine yönelik hakareti ve müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe

aykırı hareketi nedeniyle takdiren 5 resmi müsabakadan men cezası verilmiş.

Daha fazlası da var :

- 23.03.2017 tarihli kararlar içinde yer alan; Amed Sportif Faaliyetler- Bucaspor müsabakasında, Amed Sportif Faaliyetler Kulübü sporcusu Deniz Naki’ye rakip takım sporcusuna yönelik hakareti ve ihraç sonrası müsabaka hakemine fiili müdahale içeren sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle takdiren 6 resmi müsabakadan men cezası verilmiş.

Maçı seyretmedim ama hakeme parmağının ucu ile bile dokunmuşsa bu cezayı hak olarak görürüm. Ancak savunmasız insanlara yapıldığı gibi hakemi yere düşürüp, yerde tekmeleyemeyeceğine göre aradaki farka da dikkatinizi çekerim.

Hem eylem daha hafiftir, hem de cezası daha fazladır.    

Emre Belezoğlu’nun sevk edildiği Futbol Disiplin Talimatı’nın 36. Maddesine göre;

“Sportmenliğe veya spor ahlakına aykırı hareket eden tutum ve davranışlarıyla TFF’nin saygınlığını zedeleyen ya da futbolun değerini düşüren futbolculara 1 ila 3 müsabakadan men cezası” verileceğine hükmedilmiş.

Diğer üç futbolcunun sevk edildiği Futbol Disiplin Talimatı’nın 44. Maddesine göre;

“Saldırının futbolculara, yöneticilere, görevlilere veya diğer kişilere yönelik olması halinde; futbolculara 5 ila 10 müsabakadan men cezası verileceğine hükmedilmiş.

Buradan soruyorum;

- Bu olayı gerçekleştirenlerin hakettiği ceza, alt sınır olan 5 maç ise, 10 maç cezayı hakeden eylemler nelerdir ?

- Emre Belezoğlu’na en alt sınır olan 1 maç ceza bile uygun değilse, neden PFDK’ya sevki “tedbirli” olarak gerçekleşmiştir ?

- Volkan Babacan’ı PFDK’ya sevkedenler, herkesin gördüklerini görerek “saldırı” başlıklı 44. Maddeye göre işlem gerçekleştirdikleri halde PFDK’da madde neden değişmiştir ? Boğaz sıkma eylemi saldırı değil midir ?  

Son söz; Ülkemizdeki futbolcular için bundan böyle cezaların üst sınırı 5 maçtır.

Zira bundan fazlasına rastlamadığım gibi gözümde bile canlandıramıyorum !     

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'in rakibi Kopenhag oldu
Başakşehir'in rakibi Kopenhag oldu
Futbolda Haftanın Programı
Futbolda Haftanın Programı
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi