Reklamı Geç
Cezalar sadece Ankaragücü için mi?
Ercüment Tunçalp

Cezalar sadece Ankaragücü için mi?

Bu içerik 1854 kez okundu.

Sadece meraktan soruyorum, Ankaragücü ile şampiyonluk yarışında olan Gümüşhanespor’a gösterilen saha dışı hoşgörü ‘adil oyun’ kuralına uyuyor mu ? 

İki konu üzerinde duracağım. 

Birincisi; Gümüşhane’de oynanan maçta Ankaragücü kafilesinin uğradığı saldırı sonrasında verilen orantısız cezalar. Ev sahibine takdir edilen 5 maç seyircisiz oynama cezası Tahkim Kurulu tarafından 3 maça, Ankaragücü’ne verilen 2 maç seyircisiz oynama cezası 1 maça indirildi.

Farka bakar mısınız, mağduriyetin farkı sadece 2 maçmış ! 

İkincisi; maçın oynandığı esnada ‘akredite alan’ ihlali var. Maç devam ederken, kalabalık bir heyet tribün kapısından değil, oyun sahasını çevreleyen ‘akredite alan’ dan tribündeki yerlerine geçiş yapıyorlar. Oyun durmuyor. Elbette saha komiseri, 4. hakem ve maçın hakemi sırasıyla kusurludurlar. 

Cezaların gerekçeleri arasında böyle bir açıklama yok. Demek ki talimatlarda belirtilmesine rağmen, yukarda belirttiğim kişilere ve en önemlisi ev sahibi kulübe herhangi bir cezai işlem yapılmamış.        
Soruyorum; Saha Komiseri’nin görevleri nelerdir ? 

TFF Talimatları’ndan cevabını veriyorum :

Saha Komiserleri Talimatı’nın 6. Maddesinde görevleri anlatan (o) bendine göre ; “Federasyonca yayınlanmış talimatlar saha içine girmelerine müsaade edilen kişilerin Federasyon tarafından verilmiş ‘Sahaya Giriş Kartlarının’ müsabaka öncesi hakeme verilmesini sağlamak ve sahaya girmelerine izin vermek”,

Yine 6. Maddenin (p) bendine göre ; “Doktor, sağlık memuru, top toplayıcıları, emniyet mensupları, üzerlerinde özel yelekleri olmak şartıyla foto muhabirleri dışındaki kişilerin sahaya girişlerini engellemek” ifadeleri yer alıyor. 

TFF Akreditasyon Talimatı’nın 8. Maddesi ; “Saha içi oyun alanı ile seyirci tribünleri arasında kalan alanda, sadece resmi kıyafetli güvenlik güçleri (polis, asker vb.), esame listesinde yer alan futbolcular ve hakemler için akreditasyon kartı düzenlenmez. Kulüp Başkanları ve Teknik Sorumlular akredite alanlarda bulundukları süreler boyunca akreditasyon kartlarını yanlarında taşımak ve mübaka görevlilerinin talebi halinde ibraz etmek zorundadırlar” diyor. Cevap oldukça net değil mi ?

Peki, Başkanların ve teknik adamların kartsız giremeyeceği alana nasıl başka gruplar girebiliyor ?  Bu hoşgörü normal midir ? 

Bu gün öğrendiğimiz son buluş ise daha da ilginç noktaya geldiğimizi gösteriyor. Seyircisiz oynama cezasını tesirsiz bırakacak çözümü Gümüşhane Belediyesi bulmuş.  Tek katlı tribünün arkasındaki tepe traşlanarak ve kot farkından da faydalanarak ‘doğal 2. kat tribün’ haline getirilmiştir. Yani bundan sonraki maçlar seyircili oynanacaktır. TFF’ye buradan duyuruyoruz. 

Gelelim bizim cepheye. Ankara’da bağımsız bir milletvekilinin, Tokat maçını Ankaragücü seyircisine dev ekrandan izletme çabası engellenmiştir. 

Ne ekranı, Ankaralı sporseverin beyaz camdan izleyemediği cezalı maçı rakip canlı izliyor !    

Ankara kulüplerini sahipsiz bırakan şehrimizin sayın milletvekilleri sesim geliyor mu ? 
      

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kasımpaşa-Denizlispor Maçında Korkutan Olay
Kasımpaşa-Denizlispor Maçında Korkutan Olay
57 taraftara yasal işlem
57 taraftara yasal işlem
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi