Reklamı Geç
Sergen Yalçın haklıdır ama geç uyanmıştır!
Ercüment Tunçalp

Sergen Yalçın haklıdır ama geç uyanmıştır!

Bu içerik 1346 kez okundu.

 

Üç büyütülmüş takım ile Trabzonspor formasını giymiş tek futbolcudur. Futbol oynarken gördüğü imtiyazı, hoca olduktan sonra göremeyince yıkıma uğramıştır.

Oysa hakemlerin iki ayrı standardı bulunduğu ve Anadolu takımlarının da bunun mağduru olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bunu hafifletecek araçlarının ‘eyyam’ olduğu da dillere destan olmuştur.

Anlamı; bir kişinin kendi çıkarını korumak ve kollamak adına, yaptığı bir yanlışı başka bir yanlışla düzeltme gayretidir. Yani hatayı devamlı hale getiren bir meslek hastalığıdır.

Sergen Yalçın’ın hoca sıfatıyla söylediği de budur. Hakemin rakip takımı kazandırmak için değil, kendi durumunu rahatlatmak için ev sahibi düzlüğe çıkana kadar tercihlerini onun lehine kullandığını belirtiyor. “İş bittikten sonra da bize döndü, ben bunu yer miyim ?” diyor. Bunun neresi yanlış ? Görüntülerin hepsi arşivde olup, arka arkaya izlenebilir.

Avrupa’da başarılı yönetim gösteren hakemlerimizin bile yurda döndükten sonra değiştikleri, bazı ayrıcalıklı futbolculara karşı adeta sabır küpü oldukları bir gerçektir.

Bu görüntülerden belgesel yapılsa yeridir.

Emre, Saracoğlu’nda her şeyi yapar. Rakip takımın teknik direktörüne söyledikleri yenilir yutulur cinsten değildir. Ağız okumasından bütün sporseverler ne söylediğini anlar. Ama ne hikmetse 6 hakemden hiçbirisi duymaz ve görmez. Rakip takımın oyuncusu bu adaletsizliğe en ufak tepki gösterdiğinde de sarı kartı yer.

Emenike’nin bir forma çıkarma olayı var ki; pişkinliğin tavan yaptığı bir örnektir. Yazılı kural; ‘aşırı sevinç gösterisi’ olarak forma çıkartmanın cezasını sarı kart olarak belirlemiş. Bu arkadaş sevinçten değil, tepkiden dolayı formayı çıkartmış. Hangisi daha anormal ve etik dışı bir durumdur ? Mantığı zorlayıp lehte yorum yapma imkanı var mı ?

Aynı Emenike kimseden izin almadan oyun sahasını terkeder. Ve umumi arzu üzerine yine hakem izni olmadan oyun sahasına dahil olur. İnanılır gibi değil ama buna da kart gösterilmez.
Bitmedi, bu maçın hakemi Fırat Aydunus hiç ara vermeden hala hakemliğe devam edebilmekte…

Fenerbahçelilerin kızmasına hiç gerek yok. Aynı müsamaha ezeli rakipleri Galatasaray’da Melo ve Sabri için de geçerlidir. Beşiktaş’ta Gökhan Töre bir Gaziantep maçında top yokken, 4. Hakemin ve yan hakemin gözleri önünde rakibine öyle bir dirsek attı ki bunu da tribünler dışında kimse görmedi !

Anadolu takımlarının, özellikle de Gençlerbirliği’nin bu sene gördüğü kartların görüntüleri, büyütülmüş takımların göremedikleri kartların (!) görüntüleri ile yan yana konsun. Eyyamı da geçen bu çelişkilerin sahipleri de bizlere bir açıklamada bulunsun.

“Hakem de insandır, hata yapacaktır” klişe sözünün doğruluğu vardır ama istatistikler güçlünün lehine yapılanları yüksek gösterdiği sürece bizim coğrafya için geçerliliği yoktur. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görünmez rakip için 100 bin bilet sattılar
Görünmez rakip için 100 bin bilet sattılar
Nihat Özdemir'den flaş açıklamalar
Nihat Özdemir'den flaş açıklamalar
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi