Reklamı Geç
Bu hakemlerle ancak bu kadar
Ercüment Tunçalp

Bu hakemlerle ancak bu kadar

Bu içerik 1453 kez okundu.

İlk yarı zevksiz maçlar seyrederek geçip gitti. Oyunu güzelleştirmesi gereken hakem çoğunluğu da bu kalitesizliğe bayağı katkı yaptılar. Final haftası da tam bir fiyasko ile sonuçlandı. Neredeyse maçların yarısının skorunu futbolcular değil hakemler belirledi. Ve bu eyyamlar devam ettiği sürece futbol konuşmanın imkanı olmadığını bir kere daha öğrendik. Bu hafta da Galatasaraylı Bruma hoşgörü istisnasından faydalandı ve kırmızı kartı görmedi. Sarı kırmızılı futbolcu maçın 9. dakikasında hem sağ hem sol kroşe ile boks severleri kıskandırdı. Hakem de iki kırmızı kartlık pozisyonu çok net seyretti ve ayıp olmasın diye sarı kart gösterdi !        

Karabüksporlu futbolcunun koltuk altına değen top koluna çarpmış gibi değerlendirildi, penaltı verildi ve bir de üstelik kırmızı kart gösterildi.

Ayıptır be ; olmayan bir penaltıyı uyduruyorsun da kırmızıyı nasıl uyduruyorsun ? Yani tek pozisyonda maçı bir taraftan alıp diğer tarafa veriyorsun. Adamlara hem gol atıyorsun hem de bir kişi eksik bırakıyorsun. İşte hiç değilse mahcubiyet duygusunun burada harekete geçmesi gerekmez mi ?

Başakşehir takımı golü atıyor, hakem önce nizami golü veriyor, aşırı itiraza dayanamayıp sonradan golü iptal ediyor. Peki sezon sonunda bu takım iki puan farkla şampiyonluğu kaçırırsa böyle korkak bir hakemin vicdanı sızlamayacak mı ? Hakemsiz oynasalar daha iyiydi. Maçı iki tarafın hocasından birisi yönetseydi en azından tarafsız kalma duygusuyla bu kadar bariz yanlışa düşmezdi.

Video hakem gelecekmiş. Sahada gördüğünü vermeyen, videoda gördüğünü neden versin ?

Avrupa’da başarılı maçlar yöneten hakemimiz Cüneyt Çakır öyle bir penaltı kararına imza attı ki; gülmek mi ağlamak mı lazım anlaşılamadı. Rizespor lehine penaltıyı verdi, itirazlar karşısında da “topun ele çarptığı” açıklamasını yaptı. Top Osmanlıspor kalecisinin eline çarpmıştı. Hani elleri karıştırdı desek, kalecinin elinde eldiven var.

Başka da ortada hakemi yanıltacak bir pozisyon yoktu. Bu hakem dünya sıralamasında 5. basamaktaymış. İyi ya o zaman bu durum daha fazla izaha muhtaç değil mi ?

Yine bir FIFA hakeminin yönettiği Trabzonspor- Fenerbahçe maçı oynanıyor. Maça ev sahibi takım atak başlıyor. Maçın 27. dakikasında Josef’in vurduğu top kale çizgisindeki Yusuf Erdoğan’ın eline çarpıyor, devamında da gol geliyor. Golü verip Yusuf’a sarı kart göstermek varken, pozisyonun devamını beklemeden ve anında düdüğü çalmanın anlamı var mıydı ?  Aynen Karabük maçında olduğu gibi penaltı ve kırmızı kart ile oyun orada bitti. İşte kalitesiz ligimize hakemlerimizin olumsuz katkısına bir örnek daha. Kimbilir hangi uzmanlar bu hakemi göklere çıkartacaklar.

Ben de diyorum ki; Avrupa’da yönettiği bir maçın içine böyle ettikten sonra alacağı nota ancak itibar ederim. Şıracının vereceği nota değil !

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kasımpaşa-Denizlispor Maçında Korkutan Olay
Kasımpaşa-Denizlispor Maçında Korkutan Olay
57 taraftara yasal işlem
57 taraftara yasal işlem
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi