Reklamı Geç
Eyyam nedir, eyyamcı kimdir?
Ercüment Tunçalp

Eyyam nedir, eyyamcı kimdir?

Bu içerik 2248 kez okundu.

Artık isimleri zikretmeye gerek yoktur. Öyle bir tarif edelim ki; herkes bu elbisenin kimlere uyduğunu şıp diye bulsun. Bu eyyamcıların en taze mağdurları olarak; Trabzonspor, Karabükspor ve Konyaspor uzayan listeye adlarını yazdırdılar. 

Şimdi tanımlara geçebiliriz. Bunlar sözlüklerden alınmıştır, benim katkım yoktur.  

Eyyamcı : Kendi çıkarı için güçlü kurumları ya da egemen olanları destekleyen kimse. Bunu geçim kuralı olarak benimseyen kişilik. 

Bu tipleri yaşamın her sahasında görmek mümkünken, biz sadece kendi alanımız  olan futbol sahasına yoğunlaşacağız. Hakemlik mesleğindeki en belirgin davranış şekli; yapılan yanlışı başka bir yanlışla düzeltme alışkanlığıdır. 

Biraz açalım. İstanbul’un üç büyütülmüş takımı ile oynuyorsunuz. 12. adamın engellemesi ile 2-0 yenik duruma düşmüşsünüz. O andan itibaren bir bakarsınız, 12. adam bir güzelleşmiş ki boynuna sarılasınız gelir. Kaleden uzak yerlerde bol bol düdükler lehinize çalınmaya başlar. Kimse size dokunmadan faul kazanırsınız. Hele daha önce takım arkadaşlarınızdan birisi kırmızı kart görmüşse, bu sefer de rakibiniz sarı kartları art arda görmeye başlar. Bu işin eğlenceli tarafıdır. Bir de bunların insani ilişkilerinde çifte standartları vardır ki, seyir zevkine dip yaptırır. Bir kısım futbolcu, eyyamcının yakasına yapışır, en ağır küfürler ağzından okunur kart görmez, yan bakan rakip ise  anında kartı görür. Futbolun dışındakilere bu söylediklerim abartı gibi gelebilir. 

Ancak yurt dışında başarılı olan hakemlerin, yurt içinde tartışılır olması işte bu sebebe bağlıdır. Zira eyyamın bu topraklarda iş yaptığını çok iyi bilirler. 

Genelde eyyamcılar narsist kişiliğe de sahip oldukları için kendilerini çok akıllı zannederler. Ancak maç başlayıp ilk 15 dakika geçtiği an 10 yaşındaki çocuk bile bunların kafasının içini okur.  

‘Eyyamcı’ sıfatı, karakteri sağlam insanlar için ağır suçlamadır. Bunu alışkanlık haline getirenler için ise yağmur damlası gibi nimettir. Haftalık diziler gibi seyredilip, dilden dile dolaşmalarına rağmen, seyredeni çileden çıkartan acıklı sahnelere aynen devam ederler.  

Bir hakem tek olayda 2 sarı kartı da yok sayabilir mi ? Gözünü kararttıysa sayar. 

Formayı çıkartmanın cezası sarı kart, izinsiz sahayı terketmenin cezası sarı kart ve iki sarı kart bir kırmızı kart eder değil mi ?  Vallahi etmezmiş, onu da bu vesile ile öğrendik. Muhterem hakem bu birleşik eylemi yapanı sonuna kadar seyrediyor ama yine de tepkisiz kalıyor. Peki neye güvenerek bu kadar bağımsız çalışıyor bu eyyamcılar ? 

Şıracı-bozacı hikayesidir, gözlemciden 8.4 notu garanti olan kişi daha fazlasına bile  cesaret eder. Peki notu bol gözlemcilere kim not veriyor ? Hiç kimse, cümbür cemaat gül gibi geçinip gidiyorlar. Oysa tüm maç görüntüleri ortadayken, katledilen maçın yüksek puanı seyreden heyetten geri dönmez mi, o gözlemci kapının önüne konmaz mı ?   türk porno   spor haberleri

Evet ama bunu kim yapacak ? 

Tiyatronun yönetmeni mi ?      esenyurt perde

Profesyonel hakemlik bize göre bir sistem değilmiş, yaşayarak öğrendik. Daha fazla göze girmek amacıyla bu yönteme baş vuranı, afişe olduktan sonra 1 ay süreyle dinlendirseniz de maaşını ödemeye devam etmektesiniz.  

Bu sebeple hakem sadece maç başı ücret almalı ve o ücret yüksek olmalıdır. Maçın önüne geçen hakeme de uzun süre maç verilmemelidir. Yoksa bu sorun kolay kolay çözülmez. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivasspor'tan lig için flaş teklif
Sivasspor'tan lig için flaş teklif
Futbolun kaderi 1 Nisan'da belli olacak
Futbolun kaderi 1 Nisan'da belli olacak
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi