Reklamı Geç
Anadolu kulüpleri piyon mu?
Ercüment Tunçalp

Anadolu kulüpleri piyon mu?

Bu içerik 1783 kez okundu.

Damdan düşmüş gibi sormuyorum, sebebi var. Son günlerde Süper Lig’in yeni yayın  ihalesi gündeme gelince yine bazılarının kazanma hırsı depreşti. 

Fenerbahçe’nin başını çektiği 5 kulüp (şimdiye kadar şampiyonluk yaşayanlar) havuzdan yeteri kadar pay alamadıkları gerekçesi ile artış istiyorlarmış. 

Bunlara “adaletinizi sevsinler” demekten başka söylenecek söz yoktur.   

Nedenlerini arzediyorum : 

Avrupa’da toplam yayın gelirinin en küçük dilimini bütün kulüplere eşit dağıtan ülke Türkiye’dir (% 35). Yani süper ligin son sıralarında yer alan bir kulübümüz için toplam pasta; tahmini rakam olan 600 milyon dolar değil, sadece 210 milyon dolar olacaktır. Bunun onsekizde birini alacaktır. Elbette galibiyete ve beraberliğe verilen primden de bir miktar ilave gelecektir ama puanı az olduğu için ek geliri sınırlı  kalacaktır. 

Toplam gelirlerin yüzde 45’i performansa, yüzde 11’i şampiyonluk sayılarına, yüzde 9’u ise ilk 6’ya giren takımlara veriliyor. Görüldüğü gibi ligin ilk 5-6 takımı hem yüzde 35’den pay alıyor, hem de diğer yüzde 65’in neredeyse büyük kısmını hakediyor !    

Kıyaslamak açısından; toplam gelirin Fransa’da yüzde 83’ü, İngiltere’de yüzde 50’si, Almanya’da yüzde 50’si, İspanya’da yüzde 50’si, İtalya’da yüzde 40’ı bütün kulüplere eşit olarak dağıtılıyor. Kalan kısımlar da son yılın muhtelif performans ağırlıklarına göre pay ediliyor. Bu ülkelerin hiçbirisinde geçmişte kazanılan şampiyonluklar gelir dağıtımında dikkate alınmıyor. Sadece İspanya’da son 5 yılda alınan sonuçlara göre yüzde 25 pay ayrılıyor. 

Yani birileri 40-50 yıl önce kazandığı şampiyonlukları temcit pilavı gibi her sene önünüze getirip bedelinini isteyemiyor veya bunu teklif bile edemiyorlar. Görüldüğü gibi bizdekiler hem hakları olmayanı götürüyorlar, hem de daha fazlasını talep ediyorlar. Örneğin 2015-16 sezonunda Fenerbahçe 96,2 milyon tl yi kasasına koyarken,  Gençlerbirliği 38,5 milyona talim ediyor. Şaka gibi ama yine de buna itiraz eden Fenerbahçe oluyor. 

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray diğer kulüplerden farklıymış. Real Madrit ve Barcelona kadar mı farklılar ? O ligde yüzde 50’nin eşit olarak dağıtıldığını yukarda söyledim. Ne yani; yüzde 25’i eşit olarak dağıtıp, yüzde 75’in aslan payı size mi verilecek ? O zaman sportif mücadele nasıl olacak ? Bu durumda ligin kalitesi yerlerde sürünmeyecek mi ? O tribünlere, aranızda oynayacağınız maçlar dışında neticesi önceden belli olan müsabakalar için seyirci neden gelecek ? 

Mahalle arasında bile oynarken, zevki kaçmasın diye zayıf olan rakibe diğer taraftan takviye veriliyor. Hiç olmazsa adalet teraziniz onlar kadar randımanlı çalışsın.  

Sonuç olarak; acilen eşit dağıtım oranı yüzde 35’den 50’ye çıkartılmalı ve İspanya modelinde olduğu gibi performansa dayalı olarak en fazla son 5 yıl dikkate alınmalıdır. Tarihteki başarılar ise tarihçilere bırakılmalıdır. Zira dünyada bu aşırı  isteklere ve bu günün şartlarına uygun benzer bir model bulunmuyor.      
Hatalı yönetimler sonucu oluşan geçmiş borçların karşılanacağı yer yayın havuzu olamaz. İddialı basketbol kadroları ve diğer amatör şubeler de futbolun bütçesinden beslenemez. 
Futbol Federasyonuna düşen de; kardeşlerden üçü varlık içinde yaşasın diye diğer kardeşleri sefalete terk eden ebeveyn durumunu reddetmektir. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
müslüm     2016-11-08 moruk cavcav mezara gençlerbirliği şampiyonlar liğine.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'in rakibi Kopenhag oldu
Başakşehir'in rakibi Kopenhag oldu
Futbolda Haftanın Programı
Futbolda Haftanın Programı
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi