Reklamı Geç
Gençlerbirliği ve Cumhuriyet
Ercüment Tunçalp

Gençlerbirliği ve Cumhuriyet

Bu içerik 2430 kez okundu.

Her zaman Cumhuriyetle yaşıt olmak ve onun başkentinde bayrağımızı dalgalandırmak Gençlerbirliği taraftarının ve sporcusunun birinci görevi olmuştur.

Mensubu olmaktan gurur duyduğum bu kulübün kuruluş tarihi 14-Mart-1923 dür. Yani Cumhuriyetimizin ilanından 7 ay önce…

Filizlendiği yer; ilk ismi ‘Ankara Sultanisi’ olan ve en son ‘Ankara Atatürk Lisesi’ adını alan tarihi eğitim kurumudur. Okula bu isim bizzat Ulu Önder Atatürk’ün izniyle verilmiştir. Zira bu eğitim kurumuna yakın ilgisi bilinmekteydi. Okulu ilk ziyareti 30-Aralık-1919 dur. Konuşmasında ; “Mektepli Efendiler, Vatan sizden vazife beklediği zaman koşarak şitâb edeceğinizden eminim” mesajı vermiştir.

Milli Mücadele’nin hüküm sürdüğü yıllarda okulun öğretmen ve öğrencileri cephelerde savaşlara katılmış, gazilik ve şehitlik mertebesine yükselmişlerdir. Vatan müdafasında gösterdikleri üstün gayretleri ve vatanperver çalışmaları sebebiyle de okulumuza ( ben de iki sene öğrencisi oldum) Milli Mücadele sonunda bizzat Atatürk tarafından ay yıldızlı sancak hediye edilmiş ve bu kutsal emanet günümüze kadar itina ile saklanmıştır.

İşte gelincik tarlası sayılan Gençlerbirliği’nin hayata gözlerini açtığı eğitim yuvası burasıdır. Ankara Sultanisi’nde okumakta olan bir grup öğrencinin girişimiyle kurulduktan hemen sonra kırmızı siyah renkleriyle Ankara Futbol Ligi’ne dahil olmuştur.

Ülkemizin her görüşten seçkin bürokratı, iş adamı ve siyasetçileri kulübümüzde Başkanlık ve yöneticilik yapmışlar, ancak kulüp kapısından içeri siyaseti hiç sokmamışlardır.

İşte bu Cumhuriyetçi Kulübün birleştirici misyonunu da bu sebeple ayrı yere koymak gerekiyor.

Dün (28-Ekim-2016) Beşiktaş ile önemli bir maç oynadık. Maçtan önce taraftarlarımız görev bilinci ile dikkatleri bizim için en önemli güne çevirdiler. “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı ile başlayan, “Onuncu Yıl Marşı” ile devam eden, Büyük Önderimizin sesinden ‘Nutuk’tan bir bölüm ile son bulan sunum maçın önüne geçmiştir. İyi de olmuştur. Değerli Beşiktaş taraftarının da iştiraki ile bayram coşku ile kutlanmıştır.

Bu ruhu bozmamak adına maç yazısı yazmak içimden gelmedi. Belki de sahadaki mücadelenin berabere bitmesi günün anlam ve önemine de uygun düşmüştür.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93’üncü yıldönümü hepimize kutlu olsun. Atatürk’ü, tüm silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Tüm gazilerimizi saygıyla selamlıyorum. Vatan size minnetdardır.

Gençlerbirliğimiz bu emanetin korunmasında üstlendiği misyonu inançla  sürdürecektir.

Haydi Gençler !  

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ercüment Tunçalp     2016-10-31 Nazik mesajınız için teşekkürler. Ben de harcadığınız mesailer için sizleri kutluyorum.
HALİL ERKMAN     0000-00-00 Tebrik ederim Ercüment Bey.. Aydınlatıcı ve etkileyici bir yazı olmuş.. ülkemize ve camiamıza katkı yapan yaklaşımınız için ayrıca teşekkür ederim. HALİL ERKMAN
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'in rakibi Kopenhag oldu
Başakşehir'in rakibi Kopenhag oldu
Futbolda Haftanın Programı
Futbolda Haftanın Programı
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi