Reklamı Geç
Yardımcı hakemler adalet arıyor!
Ercüment Tunçalp

Yardımcı hakemler adalet arıyor!

Bu içerik 2184 kez okundu.

Adalet dağıtması gerekenlerin kendileri için adalet araması elbette normal bir durum sayılamaz. Hakemliğin ikinci iş olmaktan çıkartılması elbette olumlu bir gelişmedir. Profesyonel hakemlik ise yeni bir icat olmadığı gibi bütün dünyada bolca örneği olan bir uygulamadır.  Ancak sadece bizdeki şekli özeldir. Hakem denince; eski tanımı ile ‘orta hakem’ aklımıza geliyor. Yani sadece onu profesyonel yapıp, ekibini amatör sayılacak düzeyde bırakınca görev tamamlanıyor. Oysa en azından sayıları 10 olan FIFA yardımcı hakemlerimiz  içinden de isteyenler profesyonel kadroya şimdiye kadar alınmalıydı. Aynen İngiltere, Almanya, Ispanya ve İtalya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi…

Esasında bunun en büyük savunucusunun da bu günkü profesyonel hakemler olması gerekirdi. Eğer ekiplerinin motivasyonu yüksek olsun istiyorlarsa bu konuda ısrarcı olmaları beklenirdi. Zira iş hayatında olduğu gibi tek kişi başarı adına hiçbir şey yapamaz, iyi ekip iş yapar. Takım ruhu da bunun için ihtiyaçtır. Dolayısıyla tek kişinin değil ekibin motivasyonu yüksek tutulmalıdır.

Elbette liderin geliri farklı ve yüksek olmalıdır. Ancak sistemin tek ve adaletli olması şarttır. Şimdi bizdeki uygulamaya bakalım.

Spor Toto Süper Ligde görev yapan 22 profesyonel hakemin aylık maaşları :

Hizmet süresi 10 yılı geçen kıdemli hakem 20 bin lira, hizmet süresi 5-10 yıl arası olan hakem 17 bin lira, hizmet süresi 5 yıldan az olan hakem 13 bin lira maaş almaktadır. Bu hakemlerimiz hiç maç yönetmeseler de bu maaşları almaktadırlar. Karşılığında haftanın üç gününü (salı, çarşamba, perşembe) TFF’nin Riva tesislerinde geçirmektedirler.

Süper Ligde görev yapan bütün hakemlerin maç başı ücreti 5750 tl.dir. Profesyoneller de bu ücreti alıyorlar. Yardımcı hakemlerin maç başı ücreti 2750 tl, 4. hakem maç başı ücreti 2000 tl dir. Derbiler için farklı ücret yoktur. Yardımcı hakemlere aylık 1100 tl antrenman parası ödeniyor. Daha önce bütün süperlig hakemlerine ödenen bu ücret profesyonellik başladıktan sonra kaldırılmıştır.

Görüldüğü gibi bir ayda 2 maç yöneten profesyonel kıdemli hakemin geliri 31.500 tl iken, yardımcı hakeminin geliri 6600 tl dir. Farka bakar mısınız ?

Başarılı bir ekipte bu kadar farklı olan gelir düzeyi, başarısızlık durumunda daha da bozuluyor. Diyelim ki; bir ekip hatalı yönetim ardından bir ay boyunca maç alamadı. O zaman da kıdemli hakemin 20000 tl geliri yanında yardımcı hakem 1100 tl gelire talim etmek zorunda kalıyor. Böyle bir sistem olabilir mi ?

Son zamanların aktüel konusu olan bol kepçe milli takım primlerimiz dünyada benzeri olmayan rekor düzeylere ulaştığına göre, herhangi bir kaynak sorunu olmadığı da bellidir. Ancak kaynağa ihtiyaç olmasa da; uygulamasına son verilen 5. ve 6. hakem bedellerinden maç başına 2750x2 = 5500 tl tasarruf sağlandığını hatırlatalım.  Senede 306 adet süper lig maçı oynandığına göre toplam tasarruf 1.683.000 tl dir.

Prim paylaşımında futbolcuya, ücret ayarlamasında hakeme, yayın pastasından  kulüplere dağıtımda adalet aksarsa bizler de mecburen sahanın içi ile değil, dışı ile ilgilenmeyi sürdürürüz.

Eyyamcı hakem Fenerbahçe lehine penaltıyı tereddütsüz çalarken, kendi önündeki net pozisyon için Konyaspor lehine penaltı çalamaz ve daha uzaktaki yardımcıdan yardım bekler. O yardım gelseydi “ ben göremedim, beni uyardılar” diyerek gönüllerde taht kurmaya devam edecekti. İyi polis kötü polisi aslanların önüne atacaktı. Öyle olmadı. Ama yine de bariz penaltıyı vermeyerek gündemde kalmayı başardı. Bülent Yıldırım ve benzerleri zengin hastalar için ağrı kesici iğne gibidirler. Yani olay sadece parasal fark olsa öpüp başımıza koyalım, eyyamda da fark yaratıp maçları çoğaltmak amaç olmuştur.

Bu oyunun gereken ilgiyi görmesi isteniyorsa; bütün katılımcıların hakettikleri adil payı almaları gerekir. Yoksa ülke futbolu daha çok yerinde saymaya devam eder.    

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yazar     2016-10-28 Elbette hepsini kapsamalı. Ancak en yukardan başlanıp, en alt liglere kadar kademe kademe inmelidir. Başka türlü çözülemez.
Buğra     0000-00-00 Süper Lig hakemleri adalet arıyorsa,amatör de maç yöneten hakemler hiç konuşmasın o zaman hocam..Sadece Süperlig hakemlerinin sorunları gündem de maalesef..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor ekranı
Spor ekranı
Futbolcuların kız arkadaşları ile çok sevişiyor
Futbolcuların kız arkadaşları ile çok sevişiyor
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi