Reklamı Geç
TFF ve TRT'nin 1.Lig naklen yayın sorunu
Ercüment Tunçalp

TFF ve TRT'nin 1.Lig naklen yayın sorunu

Bu içerik 1212 kez okundu.

 

Türk futbolunun son yıllarda irtifa kaybından sorumlu olan TFF yönetiminin biraz özeleştiri yapma zamanıdır. Yenilenen statlara rağmen seyirci sayısının azalması, bol kepçe dağıtılan milli takım primlerine rağmen bozulan iş disiplini, futbol kulüplerinin dip yapan mali disiplini ve UEFA’dan gelen cezalar hep bu yönetimin hanesindeki başlıca olumsuzluklardır. En basit haftalık maç programını Avrupa’da savaşan kulüplerimize göre ayarlayamayan, maçı olmayan Galatasaray’ı pazar günü oynatırken, çarşamba günü şampiyonlar ligi maçı oynamış olan Beşiktaş’ı Rize’ye gönderip cumartesi günü oynatan da bu federasyondur. Gerekçeleri de; milli maç haftası olduğu için perşembe günü oynayan Fenerbahçe’yi pazartesi oynatamadıkları için adaleti böyle sağlamışlar. Oysa bunun basit çözümü, bu haftadan alacaklı olan takıma daha sonraki haftalarda bu borcun rahatça ödenebileceğiydi.

 

Peki bu şekliyle Galatasaray’a sağlanan avantaj çok mu adaletli olmuştur ?

 

TFF 1. Lig’ de 6. hafta maçları oynanırken hâlâ bu kurumdan televizyon yayınları konusunda da ses yoktur. Sanki buna da UEFA el atacak ve sponsor bulacaktır.

 

TRT ise başka bir olumsuz tablo çiziyor. Olimpiyat açılışının yapılacağı gün, açılış saatinden sadece 5 saat önce yayınları yapacağını açıkladı. Biz de “yumurta kapıya gelmeden ses yok” diye eleştirmiştik. Ancak daha fazlasını da görmek kaderimizde varmış !

 

İşte 1. Ligin 6. haftası. TRT ilk defa ses verdi ve yıllardır yayınladığı bu ligi neden bu sene yayınlayamadığını açıkladı. Hiç olmazsa ilk hafta, ilk maçlardan bir saat önce bu açıklamayı yapsalardı, yine eleştirirdik ama bu derecedeki vurdumduymazlığı gündeme taşımazdık.

 

TRT Genel Müdürü 6 hafta geçtikten sonra lütfetti ve ilk açıklamayı yaptı; “TFF lige sponsor arıyor. Haftaya çözüleceğini düşünüyorum, yani eli kulağındadır” diyor.
Bu ‘eli kulağında’ ifadesine takıldım. 6 hafta geçtiği halde bu rahatlık da şaşırtıyor.

 

Kendi yayınladığı maç 2-0 devam ederken, alttan geçen bantta 0-0 devam ettiği yazan ekran sahibinin zamanlama konusuna da hoşgörü gerekiyor herhalde.
Hadi TRT’yi maliyetler sebebiyle hareketlenemediği ve sadece izleyicinin haberalma hakkını geciktirdiği için eleştirimizi sınırlı tutalım.

 

Peki TFF’ye ne demeli ?

 

Sponsor bulmak kimin işi ?

 

160 milyon euroluk bedel sponsorlara fazla geliyorsa bunu değiştirmek kimin işi ?

 

Veya ürünü çeşitlendirerek toplamda gelmesi istenen kaynağı sağlamak kimin işi ?

 

Hani federasyonun çok parası var ya (Arda Turan söylüyor), burada eksik kalan kısmı tamamlamak kimin işi ?

 

Öyle ya; başarısız olmuş bir milli takıma adam başı 650.000 euro prim verebilen kurum ( toplamda 15 milyon euro), 1. Lige bu bedelin 2 katı kadar takviye yapamaz mı ?

 

Elbette yapabilir. Zira bu primin üçte biri Dünya veya Avrupa şampiyonu olan takımların futbolcularına yeterli görüldüğüne göre bu bonkörlüğün devamı da beklenebilir.

 

Neticede bu işler beceri ve liyakat ister. Onun için de finansal kaynaktan önce entelektüel sermayenin artırılmasına ihtiyaç vardır.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nihat Özdemir'den flaş açıklamalar
Nihat Özdemir'den flaş açıklamalar
Ronaldinho hapisten çıktı
Ronaldinho hapisten çıktı
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi