Reklamı Geç
Neyin duayeni?
Ercüment Tunçalp

Neyin duayeni?

Bu içerik 1230 kez okundu.

 

Duayenin sözlükteki anlamı; bir meslekte yaşça, kıdemce ileride ve yetenek bakımından üstün niteliğe sahip olan, saygı duyulan kimsedir.

 

Görüldüğü gibi bir insanın ‘duayen’ sayılabilmesinin iki koşulu vardır. Birincisi hangi konuda bu övgüyü hak ediyorsa o konuda elle tutulur bir başarısı olması gerekir. Siyasetle uğraşıyorsa siyasi başarısı, spor yöneticisi ise sportif başarısı olması lazımdır. Sadece yıllarını o işe vermesi yetmez, zira boş geçen seneler bir kişiyi duayen yapmaz.

 

Örneğimizdeki kişi Başkent’in 100 yıla yaklaşan bir çınarına liderlik etmektedir.

 

Kümede kalmayı yeterli gören zihniyetiyle oluşan futboldaki grafiği ortadadır. Bizim de görevde olduğumuz yılların Türkiye Kupası ve Avrupa başarıları ise ısrarlarımızla oluşan kadrolar sayesinde zoraki gerçekleşmişti. Elbette devamı gelmemiştir.

 

Eskiden tam bir spor kulübü olan Gençlerbirliği, futbol kulübüne dönüştürülmüştür. En son kapanan branşlar hentbol ve voleyboldur. Kulüp tarihinde ilk defa Gençlerbirliği formasıyla bir takım sahaya çıkmadığı için hükmen mağlup sayılmıştır.

 

İkincisi, başarısız olsa bile kişinin saygıyı hak etmesi gerekir. Şimdi davranış özelliklerine bakarak böyle bir sıfatın yakışıp yakışmadığına da bakalım.

 

- Birlikte çalıştığı yöneticiler için kamuoyu önünde eleştiri yapar. Oysa onları göreve getiren kendisidir, varsa eksikleri şikayet etmek yerine bunun hesabını vermelidir.

 

- Birlikte çalıştığı Teknik Direktör’ün paragöz olduğunu uluorta söyler. Oysa tek seçici olarak şikayet edecek son kişi kendisidir.

 

- İş yapmaya devam ettiği menajerlerin kendisini kandırdığını söyler ama bir yandan da çalışmaya devam eder. Söylediğinin gerçek olmadığı ticaretin devamından bellidir.

 

- Kendisini eleştiren eski yöneticisine ağza alınmayacak küfürler eder. Elbette kötü söz sahibinindir.

 

- Ezeli rakibin seyircisine tribünden kolunu kullanarak ayıplanacak hareketler yapar.

 

- Eski yıllarda bir TRT çalışanına, “hakem ayarlayacağını söylemesi” üzerine aylarca para verdiğini ifade eder. Olayın gerçek olmadığını öğrenince de çok kızdığını açıklar. Ancak kendisine ait olan etik dışı davranışın farkında bile olmaz.

 

- Kulüp Genel Kurulu’nun özgür iradesini hiçe sayarak kendi oğlunu Başkan yapacağını söyler. Demokrasiye olan inancına dikkatinizi çekerim !

 

- Bulunduğu şehirde kendisinden başka, kulübün parasını çarçur etmeyecek ve daha vahimi o paraya göz dikmeyecek bir yönetici adayı bulunmadığını ifade eder.
Oysa o kulübün içinde birçok namuslu iş adamı olduğunu ve milyarlarca lira bütçeleri (eski parayla katrilyon) yönetmiş profesyonellerin bulunduğunu da bilmeyen yoktur.

 

Şimdi kararı sizlere bırakıyorum. Böyle bir kişiye duayen denebilir mi ?

 

Son olarak Yılmaz Vural’ın tanımıyla bitirelim ; “futbolun değil, antrenör yollamanın duayeni” diye açıklamış tecrübeli çalıştırıcı…

 

O zaman hâlâ bu sıfatı kullanmak isteyenler varsa ; ‘sanal duayen’ ifadesi daha uygun düşer. Bu ekin anlamı; “gerçekte olmayan, zihinde yaratılan” demektir.
Kimsenin zihninde yaratacağına karışamayacağımıza göre buna saygı duyabiliriz ! 

sexs videolarını izlemek cok kolay artık haydi sende sexs porno videolarını izle

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaliteli Peştamal Modelleri
Kaliteli Peştamal Modelleri
Belçika Ligi için flaş karar
Belçika Ligi için flaş karar
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi