Reklamı Geç
Böyle prim görülmüş mü?
Ercüment Tunçalp

Böyle prim görülmüş mü?

Bu içerik 1221 kez okundu.

Dünyada örneği yok. Euro 2016 da 24 takım arasına girmek için basına yansıdığı kadarıyla futbolcu başına 500.000 euro ödenmiş, fazlasını da istiyorlar. Pes vallahi !

 

Para saymayı bilmeyen, “helali hoş olsun” diyen gönlü zenginler var içimizde. Veya “bizi ne ilgilendirir, federasyonun taktiridir” diyen de başka bir grup…

 

Beni vatandaş olarak ilgilendiriyor arkadaş. Sponsorlar bu paraları kime veriyorlar ? Türkiye Cumhuriyeti’nin Futbol Federasyonu’na.

 

Futbol Federasyonu A milli takımdan mı ibaret ? Futbolcular “paraları var, versinler” diyorlarmış. Hay hay, son kuruşuna kadar size dağıtılsın, diğer milli takımlar, alt yapılar, amatör ligler ağzını havaya açsın, tesis yatırımları ertelensin. Hani bir de başarılı olsalar ne yaparlar, ne isterler acaba ?

 

Alanın kabahati yok, ben verenlere soruyorum; öyle ya, final grubuna kalana şampiyonluk primi verirseniz, kazara finale kalana, şampiyon olana ne vereceksiniz ?

 

Sonra bu arkadaşlar federasyon bütçesi ile ne kadar yakından ilgililer. Bu parasal bilgileri kim aktarıyor onlara ? Yüzgöz olma durumuna bakar mısınız ?

 

Araştırdım, final grubuna kalmaya prim vermeyen birçok ülke var. Verenlerin çoğu da adam başına 40.000-50.000 euro prim belirlemişler. Biz o ülkelerden zenginmiyiz veya bizim çocukların o futbolculara göre ne fazlalığı var ?

 

Performans yönünden eşit bile olamadıklarını üzülerek gördük. En azından 16 ülke önümüze geçmiş. Dört milyon nufuslu ve bizim beşte birimiz kadar federasyon bütçesine sahip Hırvatistan, grubumuzun lideri olmuş. Biz hâlâ Letonyalı, Kazakistanlı eleme grubundan üçüncü çıktığımıza seviniyoruz.

 

Bu ülkenin her insanı için normal rayicin 10 katı olan prime itiraz hakkı vardır.

 

Bundan da vazgeçtik, bir de eleştiri istemiyorlar. Peki kardeşim kötü performansı alkışlamaya devam edersek, bu ülkeye altın madalya kazandıranlara hangi aktiviteyi hazırlayacağız?

 

Onlara karşı ayıp olmaz mı ? 

 

Hani bir de bu işi “vatan millet uğruna fedakarlık” moduna sokuyorlar ki, işte en dayanılmaz tarafı da bu. Kardeşim hepiniz bu vatanı seven sporcularsınız ama önce profesyonel futbolcusunuz ve bu profesyonelliği milli takımda da iştahla sürdürüyorsunuz. Madem ki bu görüntüyü veriyorsunuz, başarısızlık durumunda da bunun hesabını versenize.

 

Ne güzel, başarı abartılı şekilde ödüllendirilecek, başarısızlık ise cezalandırılamayacağı gibi sitem bile edilemeyecek öyle mi ?

 

Bir üzüldüğüm konu da; insanlıktan nasibini almamış bir güruhun Fatih hocanın kızına internet üzerinden yaptıkları hakaretlerdir. Hadi tribünde kulağımızı tırmalayan bu küfürlere alıştık diyelim, e be terbiyeden yoksun insanlar futbolun içinde olmayan evli bir hanıma ne hakla bu hakaretleri yağdırabiliyorsunuz ?

 

Tribünden ıslıklamaya varım, sahaya sırt dönülmesine varım, internette eleştirel yorum yapılmasına varım, ancak kötü söze ve yazıya da en ağır cezaların verilmesine taraftarım.
Üstelik bu davranışlar sebebiyle haklı eleştirilerimiz de mağduriyet ortamına kurban gitmektedir. Bir kızgınlığım da bunadır.

 

Fatih hoca TRT’ye bir sebeple kızmış, “onlara konuşmayacağım, sorularına cevap vermeyeceğim” demiş. Sanki şöhretli birisine sokakta mikrofon uzatılıp soru sorulacak da o da cevap vermeyecek. TRT ülkemiz adına yayın haklarını satın almış olan resmi kuruluştur, siz de aynı ülke milli takımının hocasısınız. Prosedürler bu işi sizin tercihinize bırakmamış ki.

 

Çıkıp konuşmak mecburiyetindesiniz. Ne zaman istifa edersiniz, o andan itibaren de hür iradenize göre hareket edebilirsiniz.

 

Bir de o komik slogaganda en küçük bir doğruluk payı olmadığını söylemeliyim.

 

“Biz bitti demeden bitmez” sözü elemelerin sonucu için geçerli ise orada “bitmez, devam” diyen biz değiliz, Kazakistandır. O son dakika golünü atmasalar Fransa’ya gidemiyorduk. Fransa’da ise biz bitmesin istedik ama İrlanda Cumhuriyeti “bitecek” dedi ve bitti. İddialı slogan iyidir de, içi iyi doldurulamazsa fıkra gibi ortada kalır.

 

Yani sorun sadece primler değil, bizim standart dışı uygulamalarımızın tamamıdır.
 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor ekranı
Spor ekranı
Haluk Levent ve futbolcuların korona virüs dayanışması
Haluk Levent ve futbolcuların korona virüs dayanışması
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi