FUTBOL
Giriş Tarihi : 04-11-2022 08:14   Güncelleme : 04-11-2022 08:18

Türk futbolunda bir ilk

Türk futbolunda bir ilk

Fenerbahçe, Başakşehir ve Sivasspor'un gruplarını lider bitirmesi ve Trabzonspor'un grubunda 3. olarak UEFA Konferans Ligi'ne katılımıyla birlikte 2003/2004 sezonundan sonra ilk kez yeni yılda Türk takımları yoluna devam ediyor.

Ülke puanında parlak bir sezon geçiren Türkiye, puanını 10.8'e yükseltti. Bununla birlikte tarihimizde en çok ülke puanı kazandığımız sezon rekoru kırıldı. Sezona UEFA ülke sıralamasında 20. basamakta başlayan Türkiye, büyük bir sıçrama yaparak 12. sıraya kadar yükseldi.

Temsilcilerimiz bu sezon Avrupa'da adeta fırtınalar estirdi. Fenerbahçe, Avrupa Ligi'nde yoluna devam ederken Trabzonspor, Sivasspor ve Başakşehir ise Konferans Ligi'nde bir üst turu görme başarısı gösterdi.

EN ÇOK PUAN TOPLADIĞIMIZ SEZON

Türk takımlarının bu başarısı sayesinde ülke futbolu da tarihi bir sezon yaşıyor. En çok puan kazandığımız sezon kırılırken, 4 takımın da Avrupa'da yoluna devam ediyor olması sebebiyle bu rekoru geliştirme şansımız bulunuyor.

TÜRK FUTBOLUNDA BİR İLK

Avrupa Ligi ve Konferans Ligi'ndeki başarımız, Türk futboluna tarihinde bir ilki yaşattı. İlk kez aynı sezonda 3 Türk takımı da grubundan çıkmayı başardı.

20. SIRADAN 12. SIRAYA YÜKSELDİK

UEFA ülke sıralamasında sezona 20. sırada başlayan Türkiye, temsilcilerimizin başarılı sonuçlarının ardından 12. basamağa kadar yükseldi.

AdminAdmin