22 Haziran 2024 Cumartesi
ads
DOLAR 32.82 ₺
EURO 35.24 ₺
STERLIN 41.77 ₺
G.ALTIN 2,449.46 ₺
BTC 64,830.60 $
ETH 3,510.87 $
BİST 10,771.36

Şampiyonlar Ligi finali için taraftarlardan tepki yağdı

FUTBOL 3835
Yayınlama: 12 Haziran 2023 Pazartesi 08:24 Kaynak: Haber Merkezi

Şampiyonlar Ligi finali için taraftarlardan tepki yağdı

UEFA Şampiyonlar Ligi finali tarihte 2. kez İstanbul'da düzenlendi. Hem Manchester City hem de Inter taraftarları yaşadıkları sorunlar nedeniyle organizasyondan şikayetçi oldu. UEFA, organizasyon sürecindeki etkisizliğiyle taraftarların hedefine oturdu.

Devler Ligi'nin finali tarihte ikinci kez İstanbul'da düzenlendi. Daha önce 2005 yılında birçoğuna göre tarihin en iyi maçlarından olan Liverpool-Milan finali yine İstanbul'da oynanmıştı. 

UEFA, 2020 yılı için finali İstanbul'a vermişti ancak pandemi endişeleri nedeniyle, organizasyon İstanbul'dan alınarak Lizbon'a verildi. 2021 yılı için yeniden İstanbul'da final olacağı açıklansa da; bir kez daha organizasyonda yeterli düzeye ulaşılamadı ve son karar olarak 2023 yılı seçildi. 

O gün geldi çattı; şampiyonların şampiyonu bir kez daha İstanbul'da belirlendi
Final son olarak 10 Haziran 2023 gününe ayarlanmıştı. O tarih geldi çattı ve İstanbul finali bir kez daha İngiliz ve İtalyan eşleşmesine sahne oldu. 

Manchester City ile Inter'i karşı karşıya getiren karşılaşmada kazanan bir kez daha İngilizler oldu. Finalin oynandığı Atatürk Olimpiyat Stadyumu, iki İngiliz kulübü için deyim yerindeyse güzelliklerle dolu anı bahçesi oldu. 

Organizasyona tepki

Finalin kazanan tarafı mutlu ayrılsa da, hem İtalyan hem İngiliz taraftarların organizasyon nedeniyle yaşadığı sorunlar UEFA'ya tepki yağmuruna neden oldu.  

UEFA'nın en prestijli ve gösterişli etkinliği için stadyuma ulaşma sorunu, tuvalet ve su eksikliği sorunları tartışıldı. 

Taraftarlar güvenliklerini sağlayamayan UEFA'nın kendilerini tehlikeli bir durumda bıraktığına inanıyor. 

En çok şikayete neden olan olaylar

- Taraftarların üç saate varan sürelerle stadyuma yolculuk etmek zorunda kalması ve seyahatlari sırasında su ve tuvalete ulaşamamış olmaları

- Seyahat noktalarında rehber eksikliği 

- Yaşlı ve engelli olan taraftarların ulaşım seçeneklerinin kısıtlı olması ve 5 bin liraya varan taksi ücretleri ödemek zorunda kalmaları

- Taraftarların ihtiyaçları için sadece 2 stand olması ve bunlarda su almak istediklerinde yer yer iki saate kadar sıra beklemiş olmaları

- Taraftarların bir kısmının stada ulaşmak istediklerinde taşıma araçlarını terk edip, inşaat sahalarının arasından geçerek gitmek zorunda kalmaları

Olimpiyat Stadyumu'na eleştiri

Taraftarlar, UEFA'nın finali ele alış şeklini beğenmedi ve eksikliklerin çok daha büyük karmaşaya yol açabileceğini iddia ediyor. 

2023 yılında şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta olan ve donanımı yetersiz olan bir stadyumda final yapıldığını iddia ediyor ve UEFA'ya tepki gösteriyor. 

Sorunlardan en büyüğü olarak Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nun konumu gereği ulaşımının yetersiz olması ve trafiğin finalin başlama vuruşundan 6 saat önce kilitlenmesi olduğu gösteriliyor. 

Taraftarlar deneyimlerini aktardı

Manchester City taraftarlarından biri yaşanan süreç hakkında; "20 Euro'luk kola şişelerinden bahsetmek bile istemiyorum. Dönüş yolu çok daha zor oldu. Trafik nedeniyle uzun kuyruklar oluştu. Hiç kimse herhangi bir yardım ya da rehberlik yapmadı." dedi. 

Bir başka taraftar ise; "Taraftara ayrılan alanda ve stadyumda su için para vermek zorunda kaldığımıza inanamadım.

Otobüs konusu başlı başına tehlikeliydi. Bir de insanlar City taraftarlarının neden UEFA'yı ıslıkladığını merak ediyor." sözlerini sarfetti.

 
İlk Yorumu Sen Yaz
code
Tercüme