Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 19-01-2023 09:31   Güncelleme : 19-01-2023 09:38

Gençlerbirliği'nde yasak nasıl kalktı? İşte ayrıntılar...

Gençlerbirliği'nde yasak nasıl kalktı? İşte ayrıntılar...

1.5 sezon kapalı kalan transfer tahtasını açmak için yoğun çaba harcayan Gençlerbirliği, toplam 1 milyon Euro’ya yakın indirim sağlarken, 3 oyuncuyla ilgili sorunu, peşin ödeme yapıp, kalan alacaklarını taksitlendirerek çözdü.

Spor Toto 1. Lig’de sezonun ilk devresini 7 puanla son basamakta geçiren, ikinci yarının ilk haftasında Altınordu’ya deplasmanda 2-1 yenilerek kötü bir başlangıç yapan Gençlerbirliği’nde, tüm umutlar kadroya katılan 15 yeni oyuncunun neler verebileceğine çevrilmişken, kırmızı-siyahlı yönetim, transfer yasağını uzun süren pazarlıkların sonrasında kaldırmayı başardı.

Kulübün yaşadığı ekonomik sorunlar nedeni ile transfer tahtası 1.5 sezon kapalı kalırken, bu sorunun çözümü konusunda Beştepe cephesi uzun uğraşlar verdi. Yorucu ve yıpratıcı temas trafiğini, başkan Niyazi Akdaş ile birlikte sportif direktör Emrah Yıldız ve kulübün avukatları önemli mesai harcadı.

Transfer yasağını kaldırmak için futbolcularla yapılan uzun süren pazarlıklar sonucunda, toplamda 1 milyon Euro’ya yakın bir indirim sağlanırken, 23 Aralık tarihine kadar bu yönde olumlu bir adım atılmaması durumunda, bu sezon için 3, gelecek sezon için 6 puan silme cezası ve ayrıca 3.6 milyon Euro para cezasının önü kesildi.

Benzer sorunları yaşayan Altay, Erzurumspor FK, Denizlispor ve Malatyaspor kulüplerine, Türkiye Futbol Federasyonu puan silme ve 1-2 dönemi kapsayan transfer yasakları getirdi.

Gençlerbirliği kulübü, geçmiş sezonlarda takımda forma giyen ancak alacakları ödenmediği gerekçesi ile FIFA’ya dava açan oyunculardan; Bogdan Stancu’ya 300 bin, Zargo Toure’ye 240 bin, Dominik Furman’a 300 bin, Spiridonovic’e 140 bin, Daniel Candeias’a 275 bin, Kristofer Nordfeldt’e 220 bin, Giovanni Sio’ya 260 bin, Piris’e 200 bin Euro ödedi. Stancu, Furman ve Johansson’a taksitle toplam 480 bin Euro daha ödeme yapılacak.

Mugni’nin dosyası henüz TFF ve FIFA’ya gelmediği için işlem yapılmadı. Oyuncunun, Türkiye’deki mahkemelere başvuru yaptığı belirtiliyor. Ajantinli futbolcunun alacağının 138 bin Euro olduğu ifade ediliyor.

Telefon ve görüşme trafiğinin ardından tahtayı açan başkent ekibi, şu ana kadar yerli ve yabancı olmak üzere bir kısmı kiralanan 15 yeni oyuncuyu kadrosuna kattı.

Yetginer MaydaYetginer Mayda

Admin