FUTBOL
Giriş Tarihi : 01-12-2022 09:22   Güncelleme : 01-12-2022 09:25

FIFA'dan 0-0 biten maçlar için penaltı uygulaması

FIFA'dan 0-0 biten maçlar için penaltı uygulaması

Futbolun en önemli unsuru olan gol konusunda FIFA kolları sıvadı. 2026 Dünya Kupası grup aşamasında berabere biten maçlarda yeni bir kural ile gol sayısı artacak.

Katar'da düzenlenen Dünya Kupası'nda oynanan ilk 32 karşılaşmada toplam 81 gol atılırken, maç başına 2,53'lük gol ortalaması yakalandı. Beş maçta ise gol sesi çıkmadı.

0-0 biten maçlarda penaltı kararı

The Athletic'in haberine göre FIFA maçların 0-0 bitmesi ve gol sayısının artması konusunda yeni kararlar alabilir. 2026 Dünya Kupası grup aşamasında penaltı atışı bütün beraberliklerde değil planlanan 3'lü gruplarda puan eşitliği olursa bonus puan vermek için düşünülüyor. Hatta penaltı atışlarının maçtan önce atılması gündeme geldi. 

Gollü bir turnuva hedefleniyor

FIFA 0-0 biten maçların penaltıya gitmesi kararıyla Dünya Kupası'nın daha izlenir ve renkli bir turnuva olmasını sağlamak istiyor. Katar'da Dünya Kupası kararı verilmesinin ardından pek çok taraftar takımını desteklemek için bu ülkeye gitmişti.

En gollü maç 6-2

Dünya Kupası'nda şu ana kadar en farklı galibiyetini Kosta Rika'yı 7-0 yenen İspanya elde etti. Turnuvanın en gollü maçı ise İngiltere ile İran arasında oynandı. İngiltere, İran'ı 6-2 yenerken, mücadelede toplam 8 gol kaydedildi..

 
Yetginer MaydaYetginer Mayda

Admin