FUTBOL
Giriş Tarihi : 08-08-2023 13:50   Güncelleme : 08-08-2023 13:52

Bildiklerinizi unutun. İşte futbolda değişen oyun kuralları...

Bildiklerinizi unutun. İşte futbolda değişen oyun kuralları...

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Riva'da düzenlenen Merkez Hakem Kurulu Yaz Semineri kapsamında oyun kuralları bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Ahmet İbanoğlu, "Kesinlikle sıfır tolerans sergileyeceğiz. Hakemlerimiz güçlü, yılmaz, tutarlı ve cesur bir tutum sergileyecekler." ifadelerini kullanırken, Eski FIFA kokartlı yardımcı hakem ve MHK Eğitim Danışmanı Tarık Ongun değişen kurallar hakkında açıklamalarda bulundu.

İşte oyunun yeni kuralları…

KULÜBEDE BİR KİŞİ AYAKTA

Yedek kulübesinde teknik anlamda direktifleri veren kişi olarak sadece bir kişi ayakta durabilecek.
Yedek kulübesindekiler sorumlu davranacak, aksi davranışlar 4. hakem aracılığıyla maçın hakemine bildirilecek. Yani yedek kulübesindekiler ayağa kalkamayacak ve kart isteme talebinde bulunamayacaklar.

SIFIR TOLERANS

Saha içindeki saygısızlıklara tolerans gösterilmeyecek ve kart gösterilecek.

ELLE OYNAMA

Kaleye çekilen şutlarda topun elle kesilmesi sarı kart ile cezalandırılmayacak ancak kaleci gibi uzayan eller pozisyonlarında bu durum geçerli değil.

PENALTI VARSA KART YOK

Umut veren atağı elle kesme kart ile cezalandırılacak ama penaltı varsa kart gösterilmeyecek.

AYAKTAN SEKEN TOPLAR

Ayaktan sekip ele çarpan top, umut veren bir pozisyon değilse ihlal sayılmayacak. Eğer umut veren pozisyon ise cezalandırılacak.

PENALTIDA ÇİZGİ İHLALİ

Penaltı vuruşları sırasında alan ihlali yapan oyuncular ile ilgili VAR hakemi daha önce uyarı yapıyordu. Yeni kurala göre artık VAR, direkt olarak hakeme tıpki ofsayt pozisyonlarında olduğu gibi atışın tekrar edilmesini söyleyecek.

DURAKLAMA DAKİKALARI

Gol sevinçleri de kaybedilen zamana eklenecek.

 
Yetginer MaydaYetginer Mayda

Admin