Güncel
Giriş Tarihi : 22-10-2015 09:33   Güncelleme : 22-10-2015 09:33

Avrupa futbolunda haçlı ittifakı mı?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun hazırlık maçı teklifi yaptığı İtalya Futbol Federasyonu’nun verdiği cevap gizli bir anlaşmayı açığa çıkardı.

Avrupa futbolunda haçlı ittifakı mı?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun hazırlık maçı teklifi yaptığı İtalya Futbol Federasyonu’nun verdiği cevap gizli bir anlaşmayı açığa çıkardı. İtalyan Federasyonu, İngiltere, İspanya, Almanya, Fransa ve Hollanda ile birbirleri dışında hiçbir takımla hazırlık maçı yapmamak için anlaştıklarını bildirdi.

TÜRKİYE ve İtalya arasında hayata geçirilen futbol projesi bir gerçeği gün yüzüne çıkardı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), İtalya Futbol Federasyonu ile tüm milli takımlar kategorisinde karşılıklı eğitim, çalışma ve futbol kültürü oluşturma konularında anlaşma sağladı. Bu önemli önemli projeyi duyurmak ve geliştirmek için A Milli Takımlar düzeyinde bir hazırlık maçı yapılması gündeme geldi. Hatta maça ilginin artması için Roma Olimpiyat Stadı yerine, Fatih Terim’in eski takımı Fiorenta’nın stadı Artemio Franchi’de karar kılındı.

ŞOKE EDEN CEVAP FAKSLA GELDi

Ancak kısa bir süre sonra İtalya Futbol Federasyonu, TFF’ye karşılaşmanın oynanamayacağına dair bir faks gönderdi. TFF, bu ani iptal kararının nedenini sordu. İtalyanlardan gelen cevap, iptal kararı kadar şoke ediciydi. İtalyanlar, kendileriyle birlikte 6 ülkenin yer aldığı milli takımların özel bir anlaşma yaptıklarını belirten bir cevap verdi.Bu ülkeler İtalya’nın yanı sıra Almanya, İspanya, Fransa, Hollanda ve İngiltere idi. Anlaşmaya göre bu ülke takımları, Euro 2016 elemelerinden sonra ve önceki anlaşmalar bittikten sonra mümkün olduğunca birbirleri dışında hiçbir takımla özel maç oynayamayacaklar.

6 ÜLKE NEDEN BU KARARI ALDI?

1-6 ülkenin birbiriyle oynayacağı maçları daha rahat pazarlayabiliyoruz.

2-Türkiye veya 6 ülkenin dışındakilerle oynayacağımız maçlarda böyle bir şans yok.

3-İtalya, Almanya, İspanya, Fransa, Hollanda ve İngiltere ile oynadığında stadı dolduruyor.

4-Türkiye ve diğerleriyle oynanan hazırlık maçlarında tribünler dolmuyor.

5-Yine bu 5 ülke olan tarihi bağlarımız nedeniyle yayın gelirlerinden de iyi para alıyoruz.

6-Türkiye ve diğerleriyle yapılan hazırlık maçlarında bile olay çıkabiliyor.