Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 13-06-2015 08:56   Güncelleme : 13-06-2015 08:56

Stuart Baxter Beştepe'ye rötarlı geldi!

Stuart Baxter, yaklaşık bir yıl sonra Beştepe’ye geldi.

Stuart Baxter Beştepe'ye rötarlı geldi!

Geride kalan sezonun başında da ismi ortaya atılan ancak üzerinde durulmayan İskoç teknik direktör ile bu kez anlaşma sağlandı. Kırmızı-siyahlılar 5 sezon sonra sezona yabancı bir isim ile başlayacak.

Gençlerbirliği’ni yeni sezonda çalıştıracak teknik direktör belirlendi ve Başkan İlhan Cavcav’ın yürüttüğü, yönetim kurulunun da onayladığı İskoç antrenör Stuart Baxter, Beştepe’nin yeni teknik patronu oldu. Daha önceki teknik adam ve oyuncu transferinde olduğu gibi, Baxter’in gelişinde de Beştepe’de yine ilginç gelişmeler yaşandı. İşte, Ankara Hürriyet, farkıyla Baxter’in geliş öyküsü:

Geride kalan sezonun başında Kemal Özdeş ile yollarını ayıran Gençlerbirliği, Mustafa Kaplan ile çıktığı iki maç sonrasında operasyona gider ve yeni teknik direktör arayışları başlar. Bir çok yerli ve yabancı isim, Başkan İlhan Cavcav’a iletilir. Bir çoğu bizzat kendisi başkana ulaşırken, geçmiş dönemde Orduspor’da Sportif Direktör olarak görev yapan Erdem Akşimşek, Başkan İlhan Cavcav’a ulaşır ve Güney Afrika’da Kaizer Chiefs F.C. takımını çalıştıran Stuart Baxter adını verir. Bir çok isim üzerinde duran Cavcav, Baxter’i de notlarının arasına alır. Görüşme trafiği hız kazanırken, o dönemde uygulanmak istenen ama hayata geçirilemeyen planda, Stuart Baxter’in Teknik direktör olarak görev yapması, Mehmet Ali Karaca’nın da kendisinin yardımcısı olması düşünülür. Ancak, Gençlerbirliği lige iyi başlamamıştır ve Beştepe’de kaos yaşanmaktadır. Başkana yakın yöneticiler, “Sayın başkan takımın durumu ortada. Ligi tanımayan bir yabancı teknik adamı takımın başına getirirsek, büyük bir risk almış oluruz” diyerek, Cavcav’ı ikna etmeye çalışır. Baxter, Kaizer Chiefs F.C takımı ile önceki sezon şampiyonluk yaşarken, yeni başlayan sezonda kulübü ile ayrılığa sıcak bakmaz ve bu girişim rafa kaldırılır. Stuart Baxter, Gençlerbirliği’ne gelmez ama, onun yardımcısı yapılması planlanan Mehmet Ali Karaca, bir süre sonra Erkin Şimşir’den boşalan Hacettepe’nin teknik direktörlük koltuğuna oturur.

ÇAPA İSMİNE SICAK BAKMADI

O dönemde İrfan Buz ile anlaşan, 17 haftalık beraberliğin ardından, Buz’u da gönderip, takımın başına Mesut Bakkal’ı getiren Başkan İlhan Cavcav, sezonun bitimine bir hafta kala, istifaya zorladığı Bakkal’ın gidişinin ardından, yeniden arayışlara başlar.

Kafasında öncelikle takımın başına yabancı bir teknik adam getirme fikri vardır. Oyuncu transferini Kuzey Avrupa ülke takımlarından olacak şekilde yoğunlaştıran Cavcav, İsveç Ligi’ni şampiyon tamamlayan Malmö’nün teknik direktörü Age Haredie ile anlaşır. Hatta bunu, yeni yönetim ile basının buluştuğu toplantı çıkışında, yakınında olan bazı isimlerle paylaşır. Bu arada, yerli isimlerle temasların sürüyor olması, kafaları karıştıran bir gelişmedir. Daha önce iki kez Gençlerbirliği’nde görev alan Fuat Çapa’nın Başkan İlhan Cavcav ile görüşmesi, Beştepe’deki gerilimi tırmandırır. Çünkü, Mesut Bakkal henüz görevinin başındadır. Galatasaray ve Beşiktaş ile oynanacak kritik maçlar da takımın önünde durmaktadır. Başkan İlhan Cavcav, ilk görüşmenin, Fuat Çapa’dan gelen özür dileme isteğini yerine getirme adına yapıldığını açıklasa da ikinci bir görüşmenin nedeninin açığa kavuşmaması soru işareti oluşturur. İddia odur ki Çapa ikinci görüşmede takımı çalıştırma konusunda hazır olduğunu ve istediği rakamı çok aşağıya çekmeye hazır olduğunu iletir. Ancak, Cavcav Çapa’nın Gençlerbirliği’ndeki ikinci döneminde yaşadıkları sorunları hatırlatıp, özellikle de Çapa’nın oğlunu takımda tutma yönündeki çabalarını gündeme getirip, bu isme sıcak bakmadığını, Galatasaray maçını televizyon başında izlerken netleştirir. Çapa ile Cavcav arasındaki buluşmanın gerçekleşmesini sağlayan yönetimdeki isimlerin birbiri arasındaki ve bu isimlerden birinin Çapa ile olan mesleki ilişkilerin bir şekilde sosyal medyaya yansıması da olası transferin önüne set çeker.
Cavcav, yerli isimde rotayı Tolunay Kafkas’a çevirir. Kafkas ile yapılan görüşmede, yardımcıları da dahil 500 bin Euro rakamı üzerinde anlaşılır. Ancak, Cavcav bu görüşmede, Mesut Bakkal ile yolların ayrılmasına kadar giden süreci en ince detayına kadar anlatınca, Kafkas, düşünmek için süre ister. Bir gün, iki gün derken, Kafkas’ın düşünme süreci uzayınca, Beştepe cephesinde bu defter de kapanır.

KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI

Bu arada Galatasaray maçı oynanır ve sonuç büyük tartışmalara yol açar. Sonrasında, 2-1 kaybedilen Mersin karşılaşmasının ardından Bakkal, görevi bırakır. Yerli-yabancı teknik adamlarla yaptığı görüşmelerden sonuç alamayan İlhan Cavcav yeni arayışlar içine girer. Bu sırada eski teknik direktörler İrfan Buz ve Mehmet Özdilek’in de isimleri gündeme gelir. Hatta, Özdilek’in teklifi kibarca geri çevirdiği ileri sürülür.

Cavcav, rotayı bu kez Tayfur Havutçu’ya çevirir. 2 yıldır takım çalıştırmayan Havutçu, Ankara’ya çağrılır ve masaya oturulur. Görüşmenin olumlu geçtiği, bizzat Cavcav tarafından kamuoyuna açıklanır, hatta Havutçu’nun, Beştepe tesislerini gezmesi, yeni teknik adamın Havutçu olacağı algısını oluşturur. Ancak, tüm bunlar olurken, Beşiktaş ile oynanan ligin son hafta maçını izlemeye gelen Stuart Baxter ile prensipte anlaşıldığı, hocanın Haziran ayının başına kadar süre istediği bilgisi, işin renginin çok önceden belli olduğunun göstergesidir.

Ortada iki aday varmış havası verilir. Yönetim toplantısında Başkan Cavcav, Tayfur Havutçu ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verirken, genç teknik adamın da Beştepe’ye gelme konusunda çok da sıcak olmadığını anlatır. Masaya getirilen diğer isim Stuart Baxter olur ve toplantıya katılan isimlerin oy birliği ile Beştepe’nin teknik patronluğu İskoç teknik adama emanet edilir.

Tabi ki en başından bu yana işin içindeki isim olan Erdem Akşimşek de unutulmaz. Cavcav, Akşimşek’i de kulüp içinde değerlendirmeyi düşünmektedir. Bu arada, İrfan Buz’un ekibinde görev yapan Naci Şensoy’un da yeniden Beştepe’ye getirilmesi dengeleri değiştirir. Beştepe’de üç bilinmeyenli bir denklem söz konusudur. Gençlerbirliği’ndeki sportif direktörlük konusu, Stuart Baxter’e kimin yardımcı olacağı, Naci Şensoy’un yeniden Beştepe’ye dönüşü ve Haccetepe’nin başına geçecek ismin belirsizliği, Beştepe’de işleri karıştırır. İrfan Buz’un ekibinde görev alan Şensoy’un gönderildikten sonra, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, ağır bir dille eleştirdiği Mustafa Kaplan ile aynı çatı altında yeniden buluşması Beştepe’deki gerilimi tırmandırır. Şensoy’un önce Hacettepe’ye teknik direktör olacağı bilgisi sızarken, ardından Gençlerbirliği’nde yardımcı antrenör yapılacağı ileri sürülür. Baxter daha gelmemiş ve sezon henüz başlamamıştır ama Beştepe’de tartışmalar sürmektedir.
 

Özgür Şahiner/ Hürriyet Ankara