Süper Lig
Giriş Tarihi : 06-04-2015 20:00   Güncelleme : 06-04-2015 20:00

Lig ve Kupa'da 1 haftalık erteleme

Spor Toto Süper Lig'de bütün maçlar bir hafta ertelendi...

Lig ve Kupa'da 1 haftalık erteleme

Spor Toto Süper Lig'de bütün maçlar bir hafta ertelendi...

Fenerbahçe otobüsüne yapılan silahlı saldırı sonrası Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Riva'daki tesisleri peş peşe kritik toplantılara sahne oldu. İlk olarak Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim bir araya geldi.

Demirören ve Gümüşdağ daha sonra Süper Lig'de yer alan kulüplerin temsilcileriyle toplantı yaptı. Toplantının ardından, Demirören ve Kulüpler Birliği Başkanı Gümüşdağ basın toplantısı düzenleyip, alınan kararları açıkladı. İlk sözü alan Demirören, şunları söyledi:

FENERBAHÇE'DEN TARİHİ AÇIKLAMA

"Fenerbahçe'nin kupa ve önümüzdeki hafta oynayacağı lig maçını iptal etmiştik. İptalin nedeni olayın bir terör olayı olmasına inanmamız ve futbolcumuzun psikolojik durumlarına önem vererek yaşadık. Bütün kulüp başkanlarımız önümüzdeki hafta tüm maçların kaydırılmasını istedi. Bunun tepki ve protesto için yapılmasını istedik. Kupa maçlarının tamamı ve lig maçlarının hepsi bir hafta kaydırılmıştır. Öncelikle kulüp başkanlarına teşekkür ediyorum. Federasyon olarak maçların tamamının ertelenmesini istemiyorduk. Çünkü olayı yapan kişinin ödül almasını engellemek ve Türkiye'de olay olduğu algısını oluşturmamaktı. İnşallah bu yaşanan son olay olur."

GÜMÜŞDAĞ: 31. HAFTAYA KADAR TÜM MAÇLAR 1 HAFTA KAYDIRILDI

Göksel Gümüşdağ ise bütün kulüplerin temsilcilerinin Fenerbahçe Kulübü'ne 'geçmiş olsun' ziyaretinde bulunacaklarını söyledi. Gümüşdağ, ligin 31. haftasına kadar tüm maçların 1 hafta erteleneceğini, 31. haftadaki karşılaşmaların ise hafta içi oynanarak sezonun normal takviminde bitirileceğini açıkladı. Göksel Gümüşdağ ayrıca kupa maçlarının da müsait olan ilk hafta arasında yapılacağını bildirdi.

TFF'nin Riva'daki tesislerinde yapılan toplantıya Süper Lig kulüplerinin temsilcileri katıldı.

"BU EYLEMİN RENKLERİ YOKTUR"

Göksel Gümüşdağ, şunları söyledi:


"Olağanüstü çağrı yaptığımız toplantıya sayın Bakanımız da iştirak etti. Kendisini uğurladıktçan sonra toplantıyı neticelendirdik. Geçtiğimiz haftasonu yaşanan elim olaydan dolayı kınama yayınladık. Bugün de tüm kulüpler olarak olayı kınadık. Bu olayı ruh sağlığından şüphelendiğimiz kişiyi kınıyoruz. Fenerbahçe camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu eylemin renkleri yoktur, hiçbir camiayla da bağdaştırmak istemiyorum. Zaten faili meçhullerin takip edildiğini biliyoruz.

"FUTBOLU DİMDİK AYAKTA TUTMAYA SÖZ VERİYORUZ"

İnşallah faili bulunur. Kulüpler Birliği Vakfı'ndaki herkesin mutabakatıyla, Süper Lig ve Kupa maçların oynanmamasını, hiçbirimizin sahada maç seyretmek istemediğimizi ve tüm kulüplerin de bunda mutabakat sahibi olduğunu söylemek istiyoruz. Bir aradayız, tek vücuduz, futbolu dimdik ayakta tutmaya söz veriyoruz. Ev sahibinden dolayı sayın TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e teşekkür ediyorum. Fenerbahçe kulübüne geçmiş olsun ziyaret edeceğiz. Türk futbolu geçmişte olduğu gibi dimdik ayaktadır. Bu ara futbol kulüplerinin tek vücut olduğunu göstermek içindir. Yoksa herhangi bir güvenlik sıkıntısı yoktur. Herkes bunu derin derin düşünmeli. Futbolun tüm paydaşları bundan ders çıkarmalı."

DEMİRÖREN: BU SORUYU BEN CEVAPLAYACAĞIM...

Göksel Gümüşdağ'ın konuşmasını bitirmesinin ardından salonda bulunan bir gazeteci, "Fenerbahçe Kulübü olay aydınlanana kadar maçlara çıkmayacağını bildirip, 'biz yokuz' dedi. Bunu nasıl değerlendirsiniz?" diye sordu. Bu soru sorulduğu sırada ayağa kalkan Demirören, "Bunu ben cevaplayacağım" diyerek yerine oturdu ve şunları söyledi:
"Ligin bir hafta ertelenmesi tüm kulüplerin ortak kararıdır. Sonra federasyonun bütün şeyleri devreye girer."

HACIOSMANOĞLU: OFİSİMDE TOPLANTI VAR, FENERBAHÇE KULÜBÜ'NE GİDEMEYECEĞİM

Toplantının sonunda Göksel Gümüşdağ, "Bütün kulüplerin temsilcileri olarak şimdi Fenerbahçe Kulübü'ne geçmiş olsun ziyaretine gidiyoruz" dedi. Bu sorunun ardından gazeteciler Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'na, "Fenerbahçe Kulübü'ne gidecek misiniz?" diye sordu. Hacıosmanoğlu, "Ofisimde toplantı var, gidemeyeceğim" cevabını verdi.

YENİ MAÇ TAKVİMİ BELLİ OLDU

TFF'nin almış olduğu bu karardan sonra kupa maçları 14, 15, 16 Nisan'da; 27. Hafta Lig maçları ise 17, 18, 19 Nisan'da oynanacak. 1 hafta kaydırılan Süper Lig'de 31. hafta maçları ise 12, 13, 14 Mayıs'ta hafta içi oynanacak. 31 Mayıs'ta bitmesi planlanan ama 1 hafta kaydırılan Süper Lig'in 7 Haziran'daki genel seçimlere sarkmaması için 31. Hafta maçları haftaiçinde oynanacak.