Körfez SK
Giriş Tarihi : 16-03-2015 12:54   Güncelleme : 16-03-2015 12:54

Kocaeli'ye 'pişmaniye' tasvirli stat

"Pişmaniye" tasvirli stat, şampiyonalara ev sahipliği yapacak.

Kocaeli'ye 'pişmaniye' tasvirli stat

Kocaeli'nde yapımı süren, hem Spor Toto Süper Lig ekiplerine hem de uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapması hedeflenen 33 bin kişilik stadyumun, 1 yıl sonra tamamlanması planlanıyor.

Kentte 89 bin metrekare arazi üzerinde yapımı süren stadyumun, İzmit'in simgesi olan pişmaniyenin çekme anındaki görünümünde yapılacak dış cephesiyle ilgi çekmesi bekleniyor.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, AA'ya yaptığı açıklamada, stadyumun kaba inşaatının yüzde 50'sinin tamamlandığını, gelecek yılın mart-nisan ayında tesisin tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Yapının Türkiye'nin en önemli stadyumlarından birisi olacağını vurgulayan Çintimar, stadyumun FIFA ve uluslararası örgütlerin standartlarına uygun olarak yapıldığını kaydetti.
Çintimar, tesisin kapasitesiyle ulusal ve uluslararası şampiyonlara ev sahipliği yapabileceğini dile getirerek, "Stadyumumuz 35 metre yüksekliğinde olacak. Kaba inşaatın tamamlanmasının ardından farklı sosyal tesislerin de içerisinde yer alması düşünülmektedir. Stadyumun etrafına yaklaşık 3 bin ağaç dikilecek. Bu anlamda da şehrin nefes alabileceği bir yer olacak. Türkiye'nin en kolay ulaşılabilir stadyumlarından biri yapılıyor. Burası, otoyola, hava ulaşımına ve hızlı trene yakın bir mevkide konumlandırılmıştır" şeklinde konuştu.

"Yaşayan bir stadyum"


Yapılacak kompleksle halkın sürekli vakit geçirebileceği bir merkez oluşturmayı amaçladıklarını vurgulayan Çintimar, şöyle konuştu:

"Yaşayan bir stadyum olması için çalışmalar sürdürülecek. İstanbul'daki takımların burada yapılacak organizasyonlarda yer alması söz konusudur. Çünkü, havayolu ulaşımına çok yakın. İstanbul'da yer bulamayan takımlar, burada maçlarını yapabilecek. İnşallah o güne kadar kentin takımı da Spor Toto Süper Lig'de yer alırsa, onlar da burada olacaktır. Burası tamamlandığında milli takım müsabakaları, yine milli takımın antrenmanları burada yapılabilecek. Yan sahalar yapılarak Kartepe'deki futbol turizmini canlanması söz konusu olacaktır. İstanbul'a en yakın stadyum burası. Stadyumumuz, Dünya veya Avrupa Şampiyonalarında kullanılması düşüncesiyle inşa edilmektedir. Bu uluslararası şampiyonaların belki grup elemeleri, belki yarı finalleri burada oynanıp, finali İstanbul'da yapılacaktır."

Muzaffer Çintimar, bakanlıklarınca yapılan yeni stadyumlarda şehrin simgesi olan objelerin dış cephelerde yer aldığını anlatarak, buradaki stadyumun dış görünüşünün çekilmiş pişmaniye olacağını kaydetti.