Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 05-11-2014 09:54   Güncelleme : 05-11-2014 09:54

Deniz Naki'ye destek yağıyor

Gençlerbirliğili futbolcu Deniz Naki, sosyal medyadaki ayrılıkçı mesajlara isyan etti.

Deniz Naki'ye destek yağıyor
Gençlerbirliğili futbolcu Deniz Naki, sosyal medyadaki ayrılıkçı mesajlara isyan etti.
‘ALEVİ VE DERSİMLİYİM DİYE  YAPILAN SALDIRILAR TRİBÜNE SIÇRARSA BURADA DURMAM’
Tunceli yerine “Dersim” adını kullandığı ve koluna “Dersim 62” dövmesi yaptırdığı için özellikle Facebook üzerinden saldırıya uğrayan Deniz, “Ben doğduğumdan beri kendimi Dersimli biliyorum. Başbakan da ‘Dersim’ diyor. Bunda ne var” diye yakındı.
Önce NBA, sonra da La Liga olmak üzere spor dünyası bir haftadır ırkçı saldırılarla çalkalanıyor. Bu konuda bir isyan da Gençlerbirliği’nden yükseldi!

Ankare ekibinin futbolcularından Deniz Naki, kolunda yaptırdığı ‘Dersim 62’ dövmesi ve Alevi olmasından ötürü Facebook üzerinden gelen ayrımcı söylemlere isyan etti. Tepkisini yaptığı yazılı açıklamayla gösteren Deniz, soruları yanıtladı. Genç futbolcu, “Sosyal medyadan aldığım tepkilerin benzerlerine maçlarda da maruz kalırsam Türkiye’den ayrılırım” dedi.
BAŞBAKAN DA DERSİM ADINI KULLANIYOR’
Bir yıldır Türkiye’de futbol oynadığını söyleyen Almanya doğumlu 24 yaşındaki Deniz Naki, “Kolumdaki Dersim 62 dövmesi ve Alevi kimliğim nedeniyle Facebook’tan bir aydır çok çirkin tepkiler alıyordum. İnsanlık dışı ifadeler içeren bu tepkilere hiç cevap vermeden sildim. Fakat artık cevap verme ihtiyacı duydum. Nereli olduğum sorulunca ‘Dersimliyim’ diyorum. Tunceli demiyorum çünkü ben doğduğumdan beri kendimi Dersimli biliyorum. Başbakan da Dersim diyor. Hatta Tunceli adını da değiştirecekti. Dersim olsa kime ne zararı var” dedi.
‘LİGDE BAŞKA DERSİMLİLER DE VAR AMA...’
Bu açıklamalarından sonra sahalarda da tepki görme ihtimali olduğunu belirten Deniz, “Çünkü daha önce Dersim 62 dövmesi konusunda Alman basınına konuştuktan sonra Almanya ve Türkiye’deki Türklerden tepkiler aldım. Eğer sahalarda da benzer tepkiler gelirse mutsuz olurum. O zaman iyi oynayamam ve kulübüme de faydam olmaz. 3 yıllık kontratım var ama ırkçı tepkiler alırsam Türkiye’de futbol oynamam, elbette ayrılmayı düşünürüm. Ligde başka Dersimli futbolcular da var ama benim kolumda dövme olduğu için dikkat çekiyor” dedi.
SİNAN KALOĞLU’NDAN DENİZ’E DESTEK
Dersim’e niye tepki veriyorlar?
Deniz Naki gibi Tuncelili olan eski Beşiktaşlı Sinan Kaloğlu, “Ben ifadelere takılmıyorum. Doğduğum yerin bir öz kimliği var. Sonra değiştirilmiş adı, Tunceli olmuş. Bugün kabul de görmüş. Ancak Deniz kötü bir şey yapmıyor. Buradaki şartları bilmiyor ama Dersim ve Alevi kimliğine niye tepki veriliyor” diye konuştu. Bugüne kadar kimliğinden dolayı bir tepki görmediğini söyleyen Sinan, “Aksine gittiğim her kulüpte en sevilen isim oldum” dedi.
SELÇUK 1 YIL 62’Yİ GİYDİ

F.Bahçe’nin Tuncelili futbolcusu Selçuk Şahin, 10 yıldır oynadığı sarı lacivertli takımda, memleketinin plaka numarası olan 62’yi formasında 1 yıl taşıdı. Selçuk halen 21 numaralı formayı giyiyor.
SİNAN: KALSAM GİYECEKTİM
Bir başka Tunceli kökenli futbolcu olan Sinan Kaloğlu Beşiktaş’ta oynarken değil de, ayrıldıktan sonra giittiği takımlarda 62 numaralı formayı giydi.  Sinan, memleketinin plaka numarasını neden Beşiktaş’tan sonra sırtında taşıdığını anlatırken, “Bu konuda bir sıkıntı olmadı. Beşiktaş’ta 62 numaralı formayı giyecektim ama bu mümkün olamadan takımdan ayrıldım. Şimdi Mersin İdmanyurdu’nda 62 numarayı taşıyorum” dedi. Etiketler: gençlerbirliği deniz naki alevi dersim haberler