Güncel
Giriş Tarihi : 16-02-2015 12:30   Güncelleme : 16-02-2015 12:30

Hakem Aramaya En Ağır Ceza Geliyor

TFF, hakemlerle maç öncesi her türlü irtibat kurulmasını yasaklarken en ağır cezaların verilmesi için talimatnamede değişikliğe gitti.

Hakem Aramaya En Ağır Ceza Geliyor

TFF, hakemlerle maç öncesi her türlü irtibat kurulmasını yasaklarken en ağır cezaların verilmesi için talimatnamede değişikliğe gitti.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, Futbol Disiplin Talimatı'nın 36. maddesinde değişiklik yaptı.

HAKEMLERLE İLETİŞİM KURMAK ARTIK YASAK

TFF'den alınan bilgiye göre, yapılan değişiklikle futbolcular, kulüp yöneticileri, görevliler ve diğer kişilerin her türlü iletişim araçları, sosyal medya, her türlü basın yayın organı vesair şekilde müsabaka hakemleri ile sportmenliğe veya spor ahlakına aykırı olarak irtibat kurmaları yasaklandı.

HEMEN TFF'YE BİLDİRİLECEK

Ayrıca, sportmenliğe ve spor ahlakına aykırı şekilde kendisiyle irtibat kurulan başta hakem, gözlemci, temsilci, saha komiserleri olmak üzere müsabaka görevlilerine, görevlilere bu durumu derhal TFF'ye bildirme yükümlülüğü getirildi.

İhlalin gerçekleşmesi halinde ise;

(a) Futbolculara en az bir yıl müsabakadan men cezası,

(b) Yöneticilere en az bir yıl hak mahrumiyeti cezası ve ayrıca Süper Lig kulübü yöneticileri için 200.000. TL'den 500.000 TL'ye kadar, 1. Lig kulübü yöneticileri için 100.000. TL'den 300.000 TL'ye kadar, 2. Lig kulübü yöneticileri için 50.000 TL'den 200.000 TL'ye kadar, 3. Lig kulübü yöneticileri için 25.000 TL'den 100.000 TL'ye kadar para cezası verilir.

(c) Görevlilere ve diğer kişilere, en az bir yıl mü sabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya en az bir yıl mahrumiyeti cezası verilir.

(4) Sportmenliğe ve spor ahlakına aykırı şekilde kendisi ile irtibat kurulan başta hakem, gözlemci, temsilci, saha komiserleri olmak üzere müsabaka görevlileri, görevliler bu durumu derhal TFF'ye bildirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişiler hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası verilir."