Güncel
Giriş Tarihi : 21-06-2022 14:09   Güncelleme : 21-06-2022 14:12

FIFA'dan Rusya ve Ukrayna kararı

FIFA'dan Rusya ve Ukrayna kararı

FIFA, Rusya ve Ukrayna kulüplerinde forma giyen yabancı futbolculara sözleşmelerini 30 Haziran 2023'e kadar askıya alma hakkı verildiğini açıkladı.

Yani bu ülkelerde forma giyen yabancılar, bonservisleri kulübünde kalmak şartıyla bu sezon başka bir kulüpte oynayabilecek. Öte yandan Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ndeki rakibi Dinamo Kiev de yabancı futbolcularını kaybedebilir. İşte tüm detaylar...

FIFA, bugün yaptığı açıklamayla Rusya ve Ukrayna kulüplerinde forma giyen yabancı futbolculara sözleşmelerini 30 Haziran 2023'e kadar askıya alma hakkı verildiğini duyurdu. Rusya ve Ukrayna'daki yabancılar, bonservisleri kulübünde kalmak şartıyla bu sezon başka bir kulüpte oynayabilecek.

Öte yandan bu karar Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu'ndaki rakibi Dinamo Kiev gibi birçok Ukrayna ve Rus kulübünde değişikliklere neden olabilecek.

İşte FIFA'nın konuyla ilgili resmi sitesinden yaptığı açıklama; 

FIFA Konseyi Bürosu, Ukrayna'daki savaştan etkilenen oyunculara, kulüplere ve antrenörlere etkin bir şekilde yardımcı olmak amacıyla Oyuncuların Statüsü ve Transferi Hakkında Yönetmelikte (RSTP) belirlenen geçici istihdam kurallarını genişletmeye karar verdi.

Karar, 7 Mart 2022 ve 16 Mart 2022 tarihlerinde Konsey Bürosu tarafından onaylanan ve bir dizi önemli düzenleyici konuda acil yasal kesinlik ve netlik sağlayan RSTP değişikliklerini takip ediyor.

Konsey Bürosu tarafından onaylanan RSTP hükümleri uyarınca, Ukrayna Futbol Federasyonu'na (UAF) veya Rusya Futbol Birliği'ne (FUR) bağlı kulüpler, 30 Haziran'dan önce veya bu tarihe kadar ilgili yabancı oyuncuları ve antrenörleri ile karşılıklı bir anlaşmaya varmazlarsa aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça, bu oyuncular ve antrenörler kulüpleriyle olan iş sözleşmelerini 30 Haziran 2023'e kadar askıya alma hakkına sahip olacak.