Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 20-06-2022 15:28   Güncelleme : 20-06-2022 15:35

Gençlerbirliği'nde şirketleşmenin durdurulması ile ilgili ilk açıklama

Gençlerbirliği'nde şirketleşmenin durdurulması ile ilgili ilk açıklama

Gençlerbirliği Spor Kulübü'nün gerçekleştirdiği Genel Kurul'da alınan şirketleşme kararı, Ankara 28. Asliye Hukuk Mahkemesince durduruldu.

Bir spor kulübü hakkında oldu bittiye getirilerek şirketleşme kararı alamaması adına oldukça iyi bir karar olduğunu söyleyen Avukat Kemal Ulusoy, "Gençlerbirliği'nin Genel Kurulunda delegelerin aldatıldığını ve 2 bin 816 delegenin olduğu bir kulüpte 350 kişiyle şirketleşme kararı alamayacaklarını belirttik. Ne yazık ki hem sözümüzü kesmeye hem de bu tartışmayı yaptırmamaya çalışan bir irade ile karşılaştık. Bize sürekli 'Dava açın o zaman' şeklinde ifadeler kullandılar. Davamızı açtık ve mahkeme önerge ile ek gündem olarak eklenen Gençlerbirliği'nin şirketleşmesine ilişkin maddenin kabulü konulu gündeme dair ihtiyati tedbir kararı verdi. Bu aslında yönetimin, kamuya yararlı dernek statüsünde olan bir spor kulübü hakkında oldu bittiye getirilerek şirketleşme kararı alamaması adına oldukça iyi bir karar. Kongre delegelerinin tam sayısının 3/4'ünün katıldığı bir kongrede salt çoğunluk olmadan bu kararın alınamaması adına oldukça önemli bir karar. 

Gençlerbirliği Spor Kulübü, taraftarlarının ve Ankara halkının ortak mirasıdır. Bu mirasın bu şekilde satılamayacağını ortaya koyması adına olumlu. Önümüzdeki süreçte ya usulünce yeni bir genel kurul yapılarak bu kararın alınması ya da şirketleşme olmadan sezona gidilmesi gerekiyor. Sayın Niyazi Akdaş, şirketleşme kararı çıkmazsa başkan adayı olmayacağını söyledi genel kuruldan önce. Bu şekilde şu anda şirketleşme askıda kalmış bulunuyor. Sayın Başkanın ne şekilde davranacağını bilemiyoruz ancak Gençlerbirliği'nin sahipsiz olmadığını göstermesi açısından bu mücadeleyi önemsiyoruz" dedi.