Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 07-06-2022 09:25   Güncelleme : 07-06-2022 09:33

Gençlerbirliği'nde yeni döneme geçiliyor

Gençlerbirliği'nde yeni döneme geçiliyor

Gençlerbirliği’nin seçimli olağan genel kurulunda, 377 oy alarak yeniden başkan seçilen  Mehmet Niyazi Akdaş, yönetim kurulu listesinde 7 ismi değiştirirken, bundan sonraki süreçte birlikte yol alacağı 18 arkadaşı ile şirketleşme konusundaki düşüncesini hayata geçirmeye çalışacak. 

5 Haziran’da genel kurul delegeleri tarafından kabul edilen kararla birlikte, Beştepe’de yeni bir dönem başlayacak. Bundan sonraki süreçte, kırmızı-siyahlı kulübün çıkaracağı hisselere yatırımcıların ortak olmasının yolu açılmış oldu.

Başkan Niyazi Akdaş, Gençlerbirliği’ne layık bir şirketleştirme gerçekleştireceklerini ifade edip, “Öncelikle transfer yasağını kaldırıp takımı güçlendirmeyi düşünüyorum.

Büyük konuşmak istemiyorum ancak tek hedefim Gençlerbirliği’ni 100. yılında layık olduğu Süper Lig’e çıkarabilmek. İnşallah bunda muvaffak olurum. Bizim yaklaşık 7 oyuncu eksiğimiz var. Takımımız da birbirine alışmış oyunculardan kurulu” ifadelerini kullandı.

Yönetim kurulunda yer alan bazı isimlerin üstünün “çizilmiş” olabileceğini dile getiren Akdaş, “Her seçimde olduğu gibi burada da olması normaldir. Biz liste olarak Gençlerbirliği’ne hizmet etmek için buradayız. Gençlerbirliği mali bakımdan eski günlerindeki gibi olsun diye elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz” dedi.

Başkan Akdaş’ın yönetim kurulu listesinde, geçen dönemde görev alan isimler; Sinan Aydın, İsmet Beltan, Talip Çankırı, Eraslan Er, Kubilay Güvenç, Kadir Kudret Hatipoğlu, Murat Karahan, Esra Özel, Arif Ölmez, Mehmet Soylu ve Şahap Yaralı yer aldı.

Önceki yönetimde bulunan; İlke İğrek, Muammer Akyüz, Dide Özdikmen, Erdem İncesu, Paşa  Murat Barut, Taner Yıldırım ve Ünal Ünaldı, yeni yönetimde görev almadı.

Bu isimlerin yerine; Emre Gökdemir, Murat Güneş, Cem Karakaşoğlu, Kenan Memiş, Sezgin Özkan, Emre Toprak ve Vahit Vardar yönetime girdi.

İş yerimde 2 bin kişi çalışıyor

“Biz göreve geldik, kulüpte görevli bir arkadaş bir gün önce tazminatı ödenerek görevden alınmış. Mali sayman ortada yok. Sportif direktör yok. Kulübün eski başkanlarının fotoğraflarını dipten köşeden çıkardık. Böyle bir anlayış olur mu böyle kulüp yönetilir mi ? Biz baştan beri kurumsallaşacağız dedik, şeffaf olacağız dedik. Bir yılı geride bıraktık bu yönde adımlar atıyoruz atmaya da devam edeceğiz. Kulübün borcunu da transfer yasağına konu olan oyuncu alacaklarını da çektiğimiz krediyi de açıkladık. Şu an oyuncuların son maaşları ve primleri dışında alacakları yok. Biz baştan beri bu kulübü, Gençlerbirliği’ni sevenler, gerçek Gençlerbirlikliler yönetsin istiyoruz. Naylon üyeleri temizliyoruz. Bu kulüp, bir seçim öncesinde kısa sürede binlerce yeni üyenin yapıldığı günleri de gördü. Biz böyle bir şeye asla girmeyiz. Benim şirketimde 2 bin kişi çalışıyor. Öyle bir düşüncem olsa bir anda yüzlerce üye kaydı yapardım.”

Bunu yaşatanlar cezasını çekecek 

 “Bizim hatamız yok mu elbette var. Dominik Furman’ın alacağını bir gün geç yatırdık diye dava açtı ve kazandı. 500 bin Avro ödemek ile karşı karşıyayız. Dava sürüyor ancak sonuç aleyhimize çıkacak gibi duruyor. Eleke transferi bizim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Adama bakıyorsun, fiziği futbolcuya benziyor ancak karakteri zayıf ve boş bir oyuncu. Bursaspor maçından sonra yaşanan süreci asla unutmam ve bende derin bir üzüntü yaşattı. Beraberliğe prim vermedik diye tavır yaptılar. Tuzlaspor maçı oynadık, daha ilk yarı skor 4-0 oldu. Gençlerbirliği takımını ben hiç böyle görmemiştim. Sanki oynamadılar. Bandırmaspor maçından sonra bu kez de taraftara gitmediler. Önümüzde önemli maçlar var ve düşme ihtimalimiz olduğu için sakin kalmaya çalıştım ve ortalığı yatıştırdım. Oyuncuların sayesinde ligde kaldık fakat onların ele başları var. Bir kısmı gitti, kalan bir kısmı da cezasını çekecek.”

Hakkımız olanı kimseye bırakmayız

“İrfan Can’ın Fenerbahçe’ye transferinde, Gençlerbirliği’nin de alması gereken pay ile ilgili bir  adde olduğu söyleniyor. Bizim arkadaşlarımız evet var ve payımızı almalıyız diyor. Bunun için İstanbul’a gittim Başakşehir Kulüp Başkanı Göksel Gümüşdağ ile konuştum. Kendisi sözleşmede öyle bir madde olmadığını söyledi. Bu transfer nasıl yapılmış çözebilmiş değilim. Taylan Antalyalı konusunda, Erzurum ve Galatasaray kulübü, Gençlerbirliği’ni devre dışı bırakarak, hakkını elinden alıyor. Gerekli hukuki çalışmayı başlattık, davamızı açtık. İlk duruşma hakim covid olduğu için ertelendi. Kimse endişe etmesin, Gençlerbirliği’nin hakkını sonuna kadar savunacağız ve hakkımız olanı alacağız. Benim ve arkadaşlarımın çabası, Gençlerbirliği’ni hak ettiği yerlere getirmek için. Kongre yapılacağı ana kadar kulüp için ekonomik anlamda destek sağlayabilir miyim diye temaslar yürüttüm. Bundan sonraki süreçte de yoğun ve yorucu bir çalışma tempomuz olacak.” 

Herkese ayrı mesajlar verdi

Gençlerbirliği Kulübü’nün borçlarının olduğunu bilerek göreve geldiğini ve önceki dönemde elinden geleni yaptığını belirten Akdaş, eski yönetimden, futbolculara, dışarıdan kendilerini yıpratmaya çalışanlardan, kulübü zarara uğratan her kesime mesajlar verip şunları söyledi:
“Zor dönemde görev aldığımızın bilincindeydim ve bu yüzden aday oldum. Bu kulüp sahipsiz kalmasın, kayyum atanmasın diye aday oldum. Elimden gelen her şeyi yaptığımdan emin olabilirsiniz. Her kapıyı çaldım. Kendi işimle ilgili girmeyeceğim yerlere girip bu kulüp için para istedim. Bankalar kulübe kredi vermiyordu. Şahsın için, şirketin için verelim dediler ancak kulüp için aynı yaklaşımı göstermediler. Sonra yönetimdeki bir arkadaşımızın yakını vasıtası ile Halkbank’tan 19.5 milyon TL kredi çektik. Bunun da 9.5 milyon TL’sini bizden önceki yönetimin kredi borcunu kapatmak için kullandık. Daha önce genel kuruldan 40 milyon TL kredi için yetki istemedik. 40 milyon TL’ye kadar çekilebilir diye yetki istedik. Öyle yazıldığı, sosyal medyaya dekontları paylaşıldığı gibi 30 milyon TL kredi çekmedik.

Sezona U19 takımı ile başladık

“Öyle kötü bir ekonomik tablo ile kulübü aldık ki ne yapacağımızı şaşırdık. O zamanki kurda 9 milyon Avro gibi bir borç ve kapalı olan bir transfer tahtası vardı. Oyuncuların çoğu kulüpten ayrılmış, gidenlerin çoğu da alacakları ödenmediği için dava açmıştı. Sezonun başlamasına çok az zaman kala U-19 takımı ile çalışmalara başladık. Sonrasında benim ve bazı arkadaşlarımın çabası ile transfer tahtasını açtık ve yeni oyuncuları Beştepe’ye getirdik. Böyle bir ortamda kadrodaki oyuncular içinde Sandro Lima’nın yıllık maliyeti 425 bin Avro’ydu. Türk lirasına çevirin ve içinde bulunduğumuz zor şartları da düşünerek hesabı yapın. Tüm olumsuzluklara rağmen bu takım, 2 Samsunspor maçını uzatma anlarında yediği gollerle berabere bitirmese, lige play-off grubunun iki basamak altında tamamlayacaktı. Biz çare üretmek, sorunları ortadan kaldırmak isterken, iki oyuncu çıktı bizi yarı yolda bıraktı. Kadroyu kurarken zaten ekonomik olarak zorlandık, ikisinin gidişi takımı daha da sıkıntıya soktu. Sakatlık ve cezalarla uğraşırken bunlarla da mücadele ettik.”


Efsane başkan Hasan Şengel'e büyük ilgi

 Gençlerbirliği’nin, İlhan Cavcav’dan önce başkanlığını yürüten ve kulübün ayakta kalması için yaptığı maddi fedakarlık unutulmayan efsane başkan Hasan Şengel, her genel kurula olduğu gibi son kongreye de katılırken, kendisine yine büyük ilgi ve sevgi gösterildi. İlerlemiş yaşına rağmen kırmızı-siyahlı kulübün etkinliklerinde hazır bulunup oradaki heyecana ortak olan Şengel, başkan Akdaş ve yönetimine yeni görevinde başarılar diledi.
Akdaş da delegelere hitaben yaptığı konuşmada, Gençlerbirliği’ne hizmet edenlerin her zaman saygıyla anılacağını belirtirken, özellikle Orhan Şeref Apak, Hasan Şengel ve İlhan Cavcav’ın kırmızı-siyahlı camiadaki yerinin ayrı olduğunun altını çizdi.