Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 05-06-2022 08:37   Güncelleme : 05-06-2022 08:43

Gençlerbirliği'nde kongre günü... Gündem şirketleşme...

Gençlerbirliği'nde kongre günü... Gündem şirketleşme...

Gençlerbirliği'nin olağan genel kurulu bugün toplanıyor.

Kongre, Türkiye Karayolları Genel Müdürlüğü Halil Rıfat Paşa Konferans Salonu’nda saat 10.00’da başlayacak. 29 Mayıs’taki ilk toplantı, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ertelenirken, bugünkü toplantı çoğunluk aranmaksızın gerçekleştirilecek ve üye aidatlarını yatıran kulüp delegeleri genel kurula katılabilecek.

1 yıl önce yapılan olağanüstü genel kurulda başkanlığa seçilen Niyazi Akdaş, bugünkü kongrede de başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Genel kurul tarihi açıklanmadan önce ve açıklandıktan sonra sosyal medya üzerinde farklı bir oluşumla ilgili çalışma yürütüldüğü izlenimi verilirken, haber yayına hazırlandığı ana kadar bu yönde bir girişim olmadı ve somut bir adım atılmadı.

Niyazi Akdaş ve ekibi, kulüp yönetiminde bir yılı doldururken, özellikle ekonomik anlamda, geçmiş dönem yönetiminden kalan borçlar nedeniyle zor anlar yaşadı.

Kırmızı-siyahlılar, transfer yasağı ile karşı karşıya kalırken, sezon öncesindeki bu sıkıntı kaynak oluşturulması ile aşıldı. Devre arasında aynı sıkıntı yeniden gündeme gelirken Beştepe cephesi, transfer tahtasını açamadan yoluna mevcut kadro ile devam etti.

Başkan Akdaş, kulübün içinde bulunduğu ekonomik açmazdan çıkış yolunun şirketleşme olduğunu vurgularken, bu yönde çok yönlü temaslar kuruldu. Belçika ve Alman yatırımcılarla yapılan görüşmelerden sonuç alınamazken, sürecin işlediği günlerde, Akdaş’ın danışmanı olarak görev yapan Emrah Yıldız ile bazı yöneticilerin yerli yatırımcılarla bir araya geldiği öğrenildi. Antalyaspor eski kulüp başkanı Ali Şafak Öztürk’e de teklif götürüldüğü ileri sürüldü. Akdaş’ın uygulamaya çalıştığı şirketleşme modelinde, ağırlık hisselerin kulüpte kalacağı yüzde 60’a yüzde 40’lık bir paylaşım düşünülüyordu.

Akdaş, kulübe ekonomik anlamda nefes aldırmak için yürüttüğü çalışmalarda en çok Arda Çakmak ile görüştü ancak bu temaslarda orta yol bulunamadı.

Akdaş’ın Söğüt İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve Mustafa Akan ile kulübün hisselerinin devri konusunda yaptığı görüşme, özellikle Ankaraspor-Hacettepe bütünleşmesini içeren gündem nedeni ile camianın büyük tepkisini çekince, bu girişim de rafa kalktı. Bu temalarda, hisse devri konusunda kulüp ağırlığı oranının daha da aşağı çekileceği iddiası da taraftar nezdinde tepkiye yol açtı. 

Akdaş, son ana kadar yürüttüğü temaslarda, Saran Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran ile görüşürken, Arda Çakmak ile yeniden buluştu ancak beklediği cevapları alamadı.

Gençlerbirliği, bugünkü kongreye, 10 milyon Avro borç, kapalı olan transfer tahtası, Bölgesel Amatör Lige düşmüş Hacettepe, altyapısından yetişen ve sözleşmeleri sona erdiği için kulüpten ayrılan 4 oyuncunun gidişi ile kadrosu biraz daha eksilen bir kulüp olarak giriyor.

Akdaş, daha önce yeni üyelere anlattığı şirketleşme ile ilgili düşüncesini bu kez de tüm delegelere aktaracak ve genel kurul iradesinin desteğini yanına almaya çalışacak.

Gençlerbirliği Kulüp Başkanı Niyazi Akdaş, Ankara ve kırmızı-kara sevdalısı olduğunu, kulüp menfaati için her konuda büyük çaba harcadığını belirtip, “Ben her zaman uzlaşıdan yana oldum. Birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin, sorunları aşmada kolaylık sağlayacağına inandım” ifadelerini kullandı.

Gençlerbirliği’nin, ekonomik anlamda iyi durumda olmadığını, bunu ortadan kaldırmak için görüşmeler yaptığını aktaran Akdaş, şu bilgileri verdi:

“Saran Grup yönetim kurulu başkanı Sadettin Saran ile de görüştüm. Hem kendisi hem de ekibi bana çok sıcak davrandı. Yakın ilgi gösterdi. Ancak, hisse konusunda destek veremeyiz dediler. Kulüple ilgili plan ve projeleriniz konusunda destek oluruz diye konuştular. Onlara Gençlerbirliği’nin hikayesini anlattım. Gençlerbirliği’ne olan sevdamı ve tutkumu dile getirdim. İlerleyen süreçte olumlu gelişmelerin olacağını umut ediyorum. 

Arda Çakmak ile de kısa süre içinde ikinci kez görüştük.  Kendisine, (Ben ne kadar para verirsem sen de o kadar ver en azından transfer yasağını ilk etapta kaldıralım) dedim. Arif Ölmez varsa ben olmam dedi. Öyle para da veremem dedi. Açıkçası Arda olsa iyi olurdu ancak kabul etmedi. Birlikte fikir alış verişinde bulunduğu bazı isimleri gündeme getirdi ancak o isimlerle 2 tarafın bütünleşmesi söz konusu olamazdı.”

BİR TANE NAYLON ÜYE YAPMADIM

“Dışarıdan bu yönetimi yıpratmaya çalışıyorlar. Gençlerbirliği’ne gerçekten hizmet etmek istiyorlarsa, genel kurul orada, delegeler orada. Bu kulübün eski teknik direktörlerinden biri çıkmış, beni ve arkadaşlarımı eleştiriyor. Kulübü bu hale getirenlerden birisi kendisi değilmiş gibi yalan yanlış bilgilerle kamuoyunu yönlendirmeye çalışıyor.

Biz, onun ve arkadaşlarının yol açtığı tahribatı onarmak, enkazı ortadan kaldırmak için her tür çabayı gösteriyoruz. Kulübün en zor zamanında sorumluluk almaktan kaçmadık. Yönetime talip olanlar ve onların peşinden gidecekler varsa, sandık önlerine konulacak. Ben kimsenin karşıma çıkacağına ihtimal vermiyorum. 300-400 naylon üyenin kaydını sildik.  Taraftara üyeliğin yolunu açtık. Görevde olduğum sürede bir tane naylon üye yapmadım. Bir tek oğlumu bu kulübe üye olarak kaydettirdim o da 8 sene önceydi ve başkan değildim.

Kulüp için yeni bir dönem başlıyor. Camiadan sabırlı olmalarını istiyorum. Gençlerbirliği’ni eski, güzel günlerine döndürmek için çalışıyoruz. Bu konuda bizim yanımızda olsunlar, destek versinler. Birlikte ve beraber hareket edersek başarılı oluruz.”