MKE Ankaragücü
Giriş Tarihi : 26-05-2022 08:45   Güncelleme : 26-05-2022 08:54

Ankaragücü'nde Emre Yıldız'dan flaş çilek transfer açıklaması

Ankaragücü'nde Emre Yıldız'dan flaş çilek transfer açıklaması

Spor Toto Süper ligin yeni ekibi Ankaragücü’nde yeni sezon hazırlıkları başladı.

Başkent ekibinin transfer listesinde hangi oyuncular var? Çilek transfer olacak mı? Mustafa Dalcı, şampiyonluk kutlamalarındaki tepkilerle ilgili ne düşünüyor? Tüm bu soruları Ankaragücü Sportif Direktörü Emre Yıldız, ANKHABER’e anlattı…

Sizi herkes Ankaragücü’ne LinkedIn’den futbolcu arayan menajer olarak tanıdı. Menajer olduğunuz dönemde Ankaragücü ya da başka bir kulübe LinkedIn’den futbolcu transferi yaptınız mı? 

LinkedIn, menajerlik yaparken zaman zaman kullandığımız bir platformdu. O platformda diğer futbolcu menajerleri ile bağlantı kuruyorduk. Örneğin Danimarka’dan İspanya’ya böyle bir oyuncu götürdüm. Buna benzer sayısız transfer yaptık. Sportif direktör olduktan sonra da zaten LinkedIn’den bir futbolcu aramadım. 15 yıllık menajerlik geçmişim olduğu için güçlü bir portföyüm var. Futbolcu transfer ederken LinkedIn’e gerek duymuyorum. 

Ağabeyinizin LinkedIn’de futbolcu aradığı bir paylaşım ortaya çıktı. O paylaşımın Ankaragücü’ne futbolcu aramak için yapıldığı konuşuldu. İşin aslını anlatır mısınız?

LinkedIn’de çok sayıda kulüp ve sporcunun hesabı var. Biz Ankaragücü’nün adını kullanmadık. Hesabı kullanan da ben değilim, benim abim. Benim adım da yok Ankaragücü’nün adı da yok. Tamamıyla manipüle edilmiş bir durum. O dönemde ben sportif direktör değildim ve Ankaragücü’nde de görev yapmıyordum bir bağlantım yoktu. Bu iddialar bazı kişilerce bir algı yaratma girişimiydi. Biz orada eğer ki Ankaragücü’ne ya da herhangi bir kulübe futbolcu arıyoruz deseydik bu incitici bir şey olabilirdi ancak bir menajerin onu yazmasında bir sakınca göremiyorum. Owusu, Ghayas Zahid, Bahadırhan Güngördü, Ali Kaan Güneren bunları LınkedIn’den bulmadım mesela. Ben Adana Demirspor’daki Sinan Kurt’u Almanya amatör liginden Türkiye Süper Ligi’ne getirmiş bir menajerim. 

Ankaragücü’nün iki sene üst üste küme düşmesi taraftarlarda endişe yarattı. Bu sezon Süper Lig için nasıl bir transfer politikası izleyeceksiniz?

Evet Ankaragücü iki kez küme düştü insanlarda bunun tedirginliği var fakat şunu rahatça söyleyebilirim ki Süper Lig’e takım kurmak, 1. Lig’de takım kurmaktan çok daha rahat. Çünkü iyi bir oyuncu alt lige gelmek istemiyor. Ancak Süper Lig için daha geniş bir havuz var.

Bu hafta gelecek ve gidecek oyuncular belirlenecek ancak büyük ihtimalle Owusu aramızda olmayacak. Transfer anlamında anlaştığımız kişiler var ancak bunun ismini vermeyeceğim çünkü piyasası artıyor ve kulübe zararı oluyor. Bu hafta teknik direktörümüz Mustafa Dalcı, başkanımız Faruk Koca’ya transferlerle ilgili bir sunum yapacak. Kamp başladığında takımın yüzde 80’i tamamlanmış olacak. Yüzde 20’lik kısmı da takıma bakarak oluşturacağız.

Kamp ne zaman başlayacak?

20 Haziran’da Beştepe’de toplanıp oradan kampa gideceğiz. Ya da direkt kampta da toplanabiliriz ama en geç 20-25 Haziran arasında takım toplanacak. İki otel ile anlaştık. Hocamız bu hafta bu iki otel arasında tercih yapacak.

Baskı olursa çilek transfer yapacağız demiştiniz. Çilek transfer için baskı var mı?

Ben “çilek” argümanını kullanmayı sevmiyorum. Çok abartılı ve popülist geliyor. Yıldız oyuncular bir külfetle geliyor genelde hepsi 3 yıllık kontrat istiyor. Türkiye’ye gelmeyi kariyer riski olarak görüyor. Bu tarz  transferlerde kulübün altına dinamit koymuş gibi oluyorsun. Önemli olan doğru transferi yaptığını hissetmek. 

Şampiyonluk kutlamalarında taraftarın size gösterdiği tepkiyi nasıl karşıladınız?

Ben 15 sene menajerlik yaptım ve menajerlik kirletilmiş bir meslek olduğu için taraftarlar beni kategorize ediyorlar. Taraftarların bu tepkilerini, kendilerine çok görmüyorum. Ama ben cevabımı yaptığım iyi işlerle vermeyi tercih ediyorum. Yaptığım transferlere de bakarsanız kötü bir transfer yaptığımı düşünmüyorum.

Teknik direktör Mustafa Dalcı, kutlamada sahneye çıkarken “istifa” sloganları atıldı. Mustafa hoca bu konuyla ilgili sizinle bir şey paylaştı mı?

Mustafa hoca, tepkilerin geleceğini bildiği için kutlamalara ailesini getiremedi ve bunun üzüntüsünü yaşıyor. Bu durumun ne kadar insani olduğunun takdirini ben camiaya bırakıyorum. Mustafa hoca çok duygusal ve insani yanı çok gelişmiş bir teknik adam. Takımı şampiyon yapmış bir hocanın o duruma düşürülmesi çok üzücü. Kulüpte garsonundan çimcisine herkes Mustafa hocayı çok seviyor herkese bir iyiliği dokunmuştur. Çok fazla dua alıyor. Ben alınan puanlarda Mustafa hocaya edilen duaların katkısının çok büyük olduğunu düşünüyorum. Mustafa hoca yalnızca bir maça çocuğunu getirdi. Maçtaki tepkiler nedeniyle çocuk yolda uzun bir süre ağzını açmamış tek kelime etmemiş. 

Takımı şampiyon yapan teknik direktör Mustafa Dalcı, tüm bu tepkilerin üzerine takımın başında kalmakta kararlı mı?

Mustafa hocanın sözleşmesi devam ediyor. Onun için şu an en kolay şey bırakmak. Ama o bıraksa bile başkan onu bırakmaz. Ben başkanın terazisini biliyorum. Mustafa hoca takımı şampiyon yaptı ve başkanımız da hocanın donanımına inanıyor. Faruk Koca ne zaman bırak derse Mustafa Dalcı o zaman bırakır. Mustafa Dalcı ile Faruk Koca arasında baba-oğul ilişkisi var. 

Faruk Koca’nın Mustafa Dalcı ile devam etme kararı bu gönül bağı ile mi ilgili?

Faruk Koca muhafazakar kesimden gelen biri. Mustafa Dalcı ise tam zıttı. Devrimci ve alevi bir ailenin çocuğu. Sağ kesimden gelen bir başkan, sol kesimden gelen bir hocanın liyakatine inandı. Şu durum bile başkanımızın liyakate verdiği önemi ortaya koyuyor.  Hocanın geldiği yer başarısının önünde bir engel değil. Bir insanın nereden geldiği başarısını gölgelememeli. Ankaragücü taraftarının büyük bir kısmı işçi sınıfından geliyor. Böyle bir kulüpte Mustafa Dalcı’nın daha fazla desteklenmesi gerekiyor. Hocanın mütevazılığı güçsüzlük olarak algılanmasın. Onun gücü mütevazılığında. Mustafa hoca sezon içerisinde Süper Lig’den şu an çok iyi konumda olan bir takımdan da teklif aldı. O teklif kabul etse şu an Süper Lig’de iyi bir takımda hoca olabilirdi. Başkan da biliyor bu durumu. Hoca o kadar mütevazı ki bunu bile konuşmaya utanıyor. Şampiyon olmuş bir hocayı kim istemez?

KAYNAK: EBRU BALIKÇI / ANKHABER