Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 21-05-2022 08:58   Güncelleme : 21-05-2022 09:01

Gençlerbirliği'nde kongre süreci hareketlendi

Gençlerbirliği'nde kongre süreci hareketlendi

Gençlerbirliği’nde, 29 Mayıs-5 Haziran olarak belirlenen olağan genel kurulda belirleyici etken, kulübün şirketleşmesi olacak.

Spor Toto 1. Lig’de kümede kalmayı geçen haftaki Menemenspor maçında garantileyen Gençlerbirliği’nde, gözler 29 Mayıs-5 Haziran’da yapılacak genel kurula çevrilirken, kulisler iyiden iyiye hareketlendi.

Geçen yıl 11 Haziran’da yapılan olağanüstü genel kurulda başkanlığa seçilen Niyazi Akdaş, yeni genel kurul öncesinde birçok kez yaptığı açıklamada, kulübün kurtuluş yolunun şirketleşmeden geçtiğini belirtmiş, bu yöndeki çalışmalara ağırlık verdiğinin altını çizmişti.

Yabancı şirketlerle yapılan görüşmelerden sonuç alınamazken, son dönemde ibre yerli isimlere döndü. Başkan Niyazi Akdaş ile birlikte yöneticilerden Kubilay Güvenç, Mehmet Soylu, Arif Ölmez ve başkan danışmanı Emrah Yıldız’ın da aralarında olduğu ekibin, yakın zamanda Söğüt İnşaat yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirdiği, bu görüşmenin ardından da şirket yetkililerinin Beştepe’ye giderek kulüple ilgili evrakları incelediği belirtiliyor.

Söğüt İnşaat, Ankara Büyükşehir Belediye eski Başkanı Melih Gökçek ve önceki dönemlerde Ankaragücü başkanlığı görevini yürüten Mehmet Yiğiner’e yakınlığı ve sarı-lacivertli ekibe ekonomik anlamda yaptığı büyük çaplı yardımlarla öne çıkmıştı.

8 YÖNETİCİ VE BEŞTEPE’YE TAŞINMA İDDİASI

Gençlerbirliği Başkanı Niyazi Akdaş, şirketleşmenin gerçekleşmemesi halinde yeniden aday olmayacağını bir kez daha dile getirirken, kulübün toplam borcunun kur farkından dolayı 170 milyon TL’ye yükseldiğini, transfer yasağının kalkması için de 3 milyon 600 bin Euro’ya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. 

Akdaş, şirketleşme ile ilgili görüşmelerde, baştan bu yana hisse ağırlığının (en az yüzde 60 oranında) kulüpte kalması yönünde çalışma yapılacağını belirtmişti.

Son görüşmelerde, bu oranın yine kulüp lehine olacak şekilde ancak daha aşağı çekileceği, kulüp hissesi alacak şirkete, 8 ismini Gençlerbirliği yönetim kuruluna verme kolaylığı sağlanacağı ileri sürülüyor.

Başkan Akdaş, Söğüt İnşaat’ın yanı sıra 3-4 şirketle de daha görüşmelerin sürdüğünü, kongreye kadar şirketleşme ile ilgili temasların devam edeceğini belirtti.

3 BİLİNMEYENLİ DENKLEM ÇIKIŞININ ANLAMI

Akdaş’ın “Hacettepe Spor amatör kümeye düştü. Oradan çıkması zor. Üstten bir takım alıp onu Hacettepe ile kaynaştırıp yolumuza devam etmeyi düşünüyoruz. Şu anda Gençlerbirliği’nin durumu 3 bilinmeyenli denklem. Çözebilecek miyiz bakalım” sözleri, farklı iddiaların ortaya atılmasının yolunu açtı.
Söğüt İnşaat’ın, Ankaragücü’nün yanı sıra Ankaraspor ile olan bağı, Akdaş’ın açıklamalarının ardından, Hacettepe ile Ankaraspor bütünleşebilir yorumlarını güçlendirdi.

Ankaraspor’un, Beştepe’de konuşlanması ile birlikte, takımın TFF 2. Lig’de yoluna farklı bir yapılanma ile devam edeceği, sonraki aşamada ise bu bütünleşmenin Gençlerbirliği’ni de kapsayıp, hem idari hem de teknik anlamda tamamlanabileceği öne sürülüyor. Gençlerbirliği’nde daha önce yönetim kurulunda görev alan Sinan Gürsoy’un yeni dönemde tekrar ekibe dahil edileceği belirtiliyor.