Güncel
Giriş Tarihi : 16-05-2022 19:11   Güncelleme : 16-05-2022 19:13

Akciğer Kanseri Ameliyatı

Akciğer Kanseri Ameliyatı

Kanser akciğerler ile sınırlı ise ameliyat olmak iyi bir tercih olabilir. Doktorlar akciğer kanseri ameliyatı ile akciğerin bir kısmını ya da tamamını alırlar. Bu tümörün akciğerin neresine yerleştiğine ve büyüklüğüne bağlıdır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Hastalar yaklaşık olarak 1 hafta hastanede kalır. Bazı hastalara, hastalığın tekrar ortaya çıkma ihtimalini azaltmak için, ameliyattan sonra kemoterapi verilir. Gerek duyulursa kontrol amaçlı göğüs bölgesinden lenf bezleri de alınabilir.

Akciğer Kanseri Ameliyatı Uygulama Şekilleri

Akciğer kanseri ameliyatı dört ayrı şekilde uygulanır:

  • Kama rezeksiyonu: Tümörlü akciğerin bir kısmı sağlıklı doku ile beraber çıkarılır.
  • Segmental rezeksiyon: Akciğerin daha büyük bir bölümü çıkarılır.
  • Lobektomi: Yalnızca kanserli loblardan biri tamamen çıkarılır.
  • Pnömonektomi: Kanser akciğerlere girip çıkan bronş ve damarlara yakında ya da bir tarafta birden fazla akciğer bölgesini tutuyorsa o taraf akciğerin tamamı çıkartılır.

Tedavilerin nasıl uygulandığı hakkında daha fazla bilgi almak için akciğer kanseri internet sitesine kolayca göz atabilirsiniz.

Akciğer Kanseri Ameliyatı Sonrası

Hastaların çoğu akciğer kanseri ameliyatı ile normal şekilde nefes almaya başlarlar. Öksürmeye ve rahat nefes alıp vermeye yardımcı olması için bir fizyoterapistten yardım alınabilir. Hastaların pek çoğunda ameliyattan sonra ağrılar olur ve bu ağrıları azaltmak için ilaç kullanırlar. Ameliyattan sonra çoğu hasta 1-2 ay kadar dinlenmeye ihtiyaç duyar.

Ameliyattan sonra hastaların eski gücüne tam anlamda kavuşması aylar sürebilmektedir. Sigara içmeye hala devam eden hastalar için doktorlar sigarayı hemen bırakmasını tavsiye etmektedir. Akciğer kanseri ameliyatları ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi almak için https://www.akcigerkanseri.com/akciger-kanseri-ameliyati/ linkine tıklayabilirsiniz. Prof. Dr. Semih Halezeroğlu akciğer kanseri sitesinde hastaların öyküleri gibi pek çok gerekli bilgileri sunmaktadır.