MKE Ankaragücü
Giriş Tarihi : 07-05-2022 12:53   Güncelleme : 07-05-2022 13:01

Ankaragücü'nü kaleci fabrikasına çeviren isim; Murat Türksoy

Ankaragücü'nü kaleci fabrikasına çeviren isim; Murat Türksoy

1988 yılında Ankaragücü’nde kaleciliğe başlayan Murt Türksoy 2005-2006 sezonunda sarı-lacivertli ekipte 16 sene ara vermeden kaleci antrenörü olarak görev yaptı.

“Altay Bayındır, Gökhan Akkan, Serkan Kırıntılı gibi milli takımda oynayan kaleci yetiştirdim” diyen Türksoy, kalecilikte fiziğin olmazsa olmaz olduğunu ifade etti.

Çabukluk ve doğuştan gelen bir algılama özelliği olması gerektiğini belirten Türksoy, son olarak Adana Demirspor’da görev yaptı. Türksoy, Galatasaray’da oynayan Simovic ve Rusların dünyaca ünlü kalecisi Dasayev’i izleyerek kaleciliğe başladığını söyledi.

Murat Türksoy, Ankaragücü’nde 1988 yılında 14 yaşındayken kaleciliğe başladı. 11 sene Ankaragücü’nün çeşitli kategorilerinde kalesini koruyan Türksoy, sonrasında ise kaleci antrenörlüğüne başladı.

Tam bir kaleci fabrikatörü olan Murat Türksoy ile Türkiye Spor Yazarları Derneği Ankara Şubesi’nin 19 Mayıs Spor Kompleksi’ndeki sosyal tesislerde bir araya geldik ve Medyaport.net’e özel açıklamalarda bulundu.

Ben sordum, Murat Türksoy yanıtladı.

Kaleciliğe kaç yılında başladınız?

1988 yılında 14 yaşında eşofmanlarımı alıp Tandoğan’da bulunan Ankaragücü kulübüne gittim. İlk idmana çıktım. Heyecanlı olmama rağmen seçmeleri kazandım.

Neden kalecilik?

Her futbolcunun bir idolü vardır. Ben de Galatasaray kalecisi Simoviç ve Rusya’nın Dünyaca ünlü kalecisi Dasayev’i izleyerek başladım.

İlk kaleci antrenörünüz kimdi?

Ankaragücü’nde efsane olan, kaptanlığını yapan rahmetli Baskın Sosyal hocamdı. Onu bir kez daha rahmetle anıyorum. Ondan çok şeyler öğrendim.

Eskiden kaleciler nasıl çalışırdı?

O dönemlerde kaleci antrenörlüğü yoktu. 2004 yılında başladı. Eskiden takımda topa iyi ve sert vuran futbolcu kaleciyi çalıştırırdı. Pozisyon alma gibi bir şey öğretilmezdi. 2004 yılından sonra kaleci antrenörlüğü başladı. İyi kaleciler yetişti. Yetişiyor da.

Kaleciler yetiştirmeye başladığınızı söylediniz. Yetiştirdiğiniz kaleciler kimler?

Fenerbahçe’de Altay Bayındır, Rizespor’da Gökhan Okkan, Alanyaspor’da Serkan Kırıntılı. Bu üç isim de milli takımda oynadı. Altay hala milli takımda oynuyor. Altay ve Gökhan oynadıkları takımın aynı zamanda kaptanları. Diğer kaleciler ise Kocelipor'da Bayram Ongun, Afyon’da Anıl Mert Topuz ve Kaan Çinkaya şu anda Ankaragücü’nde. En son ise Ankaragücü’nde yetiştirdiğim Halil Bağcı. 15 gün önce Finlandiya’nın Helsinki takımına transfer oldu.

Ankaragücü dışında hangi takımda çalıştınız?

Adana Demirspor 1.ligde iken Teknik Direktör Samet Aybaba ile çalıştım. Genç Muriç’i transfer ettik. Şimdi Süper Lig’de bu takımın kalesini koruyor. Çoğu kulüpten transfer teklifi alıyor. Burada Samet Hoca'nın da hakkını yemeyelim. Türkiye’de genç futbolculara en çok şans veren teknik adam...

Kalecilik zor mu?

Futbolda en zor mevki kalecilik. Çünkü bekliyorsun. Diğer futbolcular hep hareket halinde. Bu nedenle oyunu takip ediyorsun. Konsantrasyonunun yüksek olması gerekir. Hata yapmaman lazım. 89 dakika iyi oynarsın, 90’ncı dakikada bir hatadan gol yediğin zaman fatura sana kesilir

Büyük sorumlulukları var yani?

Kaleciler hata yaptı mı görülür. Gol kaçıran futbolcu çabuk unutulur. Şu anda kaleciler oyunu yönlendiriyor. Teknik direktörlerin sahada eli ayağı oluyor Çünkü takımlar kalecilerin geriden kurduğu oyunla maçı yönlendiriyorlar.

Bir kalecide özellik ne olmalı?

Fizik olmazsa olmaz. Çabuk olmalı. Doğuştan gelen algılama özelliğine sahip olmalı. En iyi algıyı çalıştırdığım kaleciler içerisinde Altay Bayındır yapıyor. Zamanlamayı, pozisyonu iyi takip ediyor. Bu doğuştan gelen bir özelliktir.

Kaleci için başka bir başarı yöntemi ne?

Kaleci maç oynamalı. Oynamadan bilemez. Yan topa, ara pasına ve cepheden topa nasıl çıkılacağını maç oynayarak çözer.

Yerli kaleci mi, yabancı kaleci mi?

Türkiye’de genç kalecilere güvenmemiz lazım. Alt yapıda genç, yetenekli kaleciler var. Bunlara şans verilmesi gerekir. Bu genç yetenekleri oynatıp, güvenmezseniz kaleci çıkmaz. Fenerbahçeli Altay Bayındır, Trabzonsporlu Uğurcan Çakır, Beşiktaşlı Ersin Destanoğlu, Kayserisporlu Doğan Alemdar… Doğan Alemdar şimdi Fransa 1.lig takımlarından Stade Rennais’de oynuyor. Daha birçok isim var. Ne zaman kaleci antrenörlüğüne önem verildi. Kaleci çıkmaya başladı. Cesur olmak gerekiyor.

Kulüplere kaleci yetiştirmede ne önerirsiniz?

Kulüpler planlama yapmalı. Günü birlik olmamalı. Genç kalecileri 3-5 sene sonra nereye taşırız diye eğitimlerine öne vermeli. Yoksa şans eseri kaleci çıkar. Ankaragücü’nde görev yaptığım süre içerisinde bu planlamayı yaptığımız için çok sayıda kaleci yetişti.

Son söz olarak kalecilere bir öneriniz, tavsiyeniz var mı?

Kaleci yalnız adamdır. Dört direk arasında bekler durur. Yapacağı bir hata hep gündemde olur. Bu nedenle çok çalışmalarını, hatta özel çalışmalarını tavsiye ederim.

Kaynak: Ali Erdoğan / https://www.medyaport.net