Süper Lig
Giriş Tarihi : 28-03-2022 09:51   Güncelleme : 28-03-2022 09:54

Yayın ihalesinde kritik gün

Yayın ihalesinde kritik gün

Kulüpler Birliği Vakfı ile TFF yeni yayın ihalesini görüşmek için bugün bir araya gelecek. İhalede Saran Group teklif veren tek firma durumunda. 

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Süper Lig ve TFF 1. Lig'in önümüzdeki üç sezonuna dair açtığı yayın ihalesiyle ilgili kararını henüz açıklamadı.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Süper Lig ve TFF 1. Lig'in önümüzdeki üç sezonuna dair açtığı ve yaklaşık 2 ay süren yayın ihalesi sürecinde firmalardan teklif alma süreci 7 Mart'ta sonuçlanmıştı.

Saran Group ve TRT sözleşmeleri imzalayıp TFF'ye gönderdi

Digitürk’ün teklifini beğenmeyip geri çeviren, diğer 7 paketi satışa sunan Federasyon, Saran Group ve TRT’ye imzalamaları için sözleşmeleri gönderdi. Saran Group 5 paket ve TRT ise 2 paket için sözleşmeleri imzalayarak TFF'ye gönderdi. 

TRT imzasını geri çekti, Saran Group tek kaldı

TRT, Paket 1-D için 190 milyon 400 bin lira, Paket 1-F içinse verdiği 4 milyon 80 bin TL'lik teklifini geri çekti.

Saran Group onay bekliyor

Saran Group tarafından gönderilen sözleşme imzalanarak TFF'ye gönderilmesine rağmen, federasyon yayın ihalesiyle ilgili kararını açıklamadı. Saran Group tarafından yapılan açıklamada, TRT'nin çekildiği pakete de talip olunduğu vurgulanırken, önceki tekliflere atılan imzaların bir an önce onaylanmasının beklendiği de kaydedildi.

TFF ve Kulüpler Birliği bugün bir araya gelecek

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Kulüpler Birliği 21 Mart Pazartesi günü yayın ihalesindeki son durumun da konuşulduğu bir toplantı yapmıştı. Toplantı sonrasında Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Ağaoğlu yaptığı açıklamada, "Yayın ihalesi konusunda kulüpler arasında bir fikir ayrılığı yok. TRT'nin neden çekildiği konusunda, TFF'nin de bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği konusunda bir bilgimiz yok. 28 Mart tarihinde TFF'de bir toplantı yapılacak" ifadelerini kullanmıştı.

Saran Group'un imza attığı paketler

Saran Group, daha önce yaptığı açıklamada 5 paketi imzalayıp TFF'ye gönderdiğini açıklamıştı. Bu paketler şöyle:

Paket 1-B: Saran Group: 324 milyon TL

Paket 1-C: Saran Group: 30 milyon TL

Paket 1-E: Saran Group: 16 milyon 200 bin TL

Paket 2: Saran Group: 5 milyon dolar

Paket 3: Saran Group: 6 milyon dolar

Süper Lig TV projesi nedir?

Süper Lig TV projesine göre sahibinin Kulüpler Birliği olduğu bir kanal kurulacak. Projeye göre Saran Group, kulüplere 120 milyon dolar garanti para ve gelir paylaşımı teklif ediyor. Süper Lig TV kanalını ott ve uydu yayını yapan tüm yerler ücret karşılığı yayınlayabilecek. Kanalın satışıyla belirlenen rakamın üzerine çıkılması durumunda elde edilecek gelirin büyük oranı kulüplere aktarılacak.

Saran Group'un TRT'nin çekildiği Paket 1-D teklifi

Saran Group'un TRT'nin imzasını çektikten sonra kendisine hak doğduğunu belirttiği Paket 1-D, TFF 1. Lig maçlarının canlı yayın hakları ve özetleriyle Süper Lig maçlarının geniş özetleri ve haber amaçlı görüntü haklarını içeriyor. TFF'nin 28 Şubat'ta yaptığı açıklamaya göre, Digitürk ve TRT imzalamadığı için Saran Group'un paket 1-D'yi imzalaması için 1 hafta süresi bulunuyor. Saran Group'un teklifi, 168 milyon 750 bin TL + KDV.