Süper Lig
Giriş Tarihi : 17-03-2022 10:48   Güncelleme : 17-03-2022 10:53

Türk futbol tarihinde bir ilk

Türk futbol tarihinde bir ilk

Türkiye Futbol Federasyonu, (TFF) 8 Mart'ta MHK'nın aldığı tarihi kararı açıklamış ve Türk futbolunda bir anda gündem değişmişti.

Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) bir anda 11 Süper Lig hakemini görevden almasının yankıları devam ederken, eski hakem Deniz Çoban da tüm bu tabloyu masaya yatırdı, durumun röntgenini çekti: Türk futbol tarihinde ilk...

Deniz Çoban, Fanatik gazetindeki yazısında MHK'nın aldığı flaş karar ve hakemlerin tavırlarını değerlendirdi, "Türk futbol tarihinde ilk ifadelerini kullandı.

İşte Deniz Çoban'ın yazısı:

8 Mart 2022 tarihinde TFF internet sitesinde yayınlanan Süper Lig ve 1.Lig hakem ve gözlemci klasmanları, Türk futbol kamuoyuna bomba gibi düştü. Bir anda Süper Lig’de hakem olarak görev yapan 11 hakemin hakemlikleri sonlandırıldı.
İçlerinde Dünya markası hakemimiz Cüneyt Çakır’la birlikte 2 FIFA hakeminin de ismi vardı.

Listeden çıkartılan hakemler yapılan işlemin hem vicdani hem de hukuki olmadığını düşünüyorlar. Dün itibariyle listeden çıkartılan hakem ve gözlemcilerin büyük çoğunluğu, TFF Tahkim Kurulu’na müracaat ederek bu hukuksuzluğun sonlandırılması için ilk adımı attılar. Müracaat eden üst düzey hakem ve gözlemci sayısı tam 21 kişi.

Bu Türk futbol tarihinde bir ilk! Hedeflerinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dâhil her türlü hukuki yolu deneyerek, haklı olduklarını tüm dünyaya haykırmak var. TFF Tahkim Kuruluna verdikleri dilekçede MHK talimatına aykırılıklar tek tek sıralanmış durumda. En kuvvetli argümanları ise MHK Talimatının 41.Maddesi… Bu maddeye göre 27 kişiden oluşan Süper Lig hakem kadrosundan en fazla 5 kişi çıkartılabilecekken, toplamda 11 kişinin çıkartılmış olması dilekçenin ana vurgusunu oluşturuyor. Aynı durum bütün hakem ve gözlemci klasmanları için geçerli. İşte o madde...

MADDE 41 - HAKEM KLASMAN KADROLARININ OLUŞTURULMASI

1) Sezon sonunda her klasmandaki hakemler 43. Maddede belirtilen kriterlere göre ayrı ayrı sıralanarak terfi kurslarına katılır. Kadrodan çıkarılacak hakemler mevcut kadronun en çok % 20’ si olacak şekilde belirlenir. Sıralamanın en üstünde yer alan hakemlerin en çok %20’si bir üst klasmana; sıralamanın en altında kalan hakemlerin en çok %20’si şartlarını karşıladıkları alt klasmana ilave edilir. Bununla birlikte yaş veya diğer kriterleri bir alt kadronun kriterlerine uymuyorsa, bu hakemler İl Hakemliğine indirilir. İl Hakemliği yaş ve diğer kriterlerine uymayanlar ise hakemlik yapamazlar.

Tahkim Kurulu'na müracaat eden isimler

Tahkime giden Süper Lig hakemleri:

· Cüneyt Çakır
· Fırat Aydınus
· Hüseyin Göçek
· Abdulkadir Bitigen
· Ali Palabıyık
· Burak Şeker
· Mert Güzenge
· Tugay Kaan Numanoğlu
· Bahattin Şimşek
· Alper Ulusoy

Tahkime giden video yardımcı hakemler

· Koray Gençerler
· Serkan Tokat
· Mustafa Öğretmenoğlu
· Hakan Ceylan

Tahkime giden 1.Lig hakemleri

· Caner Ak
· Kutluhan Bilgiç
· Murat Erdoğan
· Ramazan Keleş

Tahkime giden Süper Lig gözlemcileri:

· Süleyman Abay
· Taner Gizlenci

Tahkime giden 1.Lig gözlemcisi

· Ali Uluyol

35 hakem ve gözlemci listelerden çıkartıldı

11 Süper Lig Hakemi,
4 Video Yardımcı Hakem,
6 1.Lig Hakemi,
8 Süper Lig Gözlemcisi ve
6 1.Lig Gözlemcisi olmak üzere

Toplam 35 hakem ve gözlemci bulundukları kadrolardan çıkartıldı. Normal şartlarda yeni düzenlenen klasmanlar sonrası kadrodan çıkartılan isimler bir alt kadroya düşürülürlerdi. Ancak en son yapılan uygulamada, bu 35 kişiye hiçbir klasmanda yer verilmedi.

Tepki gösteren hakem ve gözlemciler

Bazı hakem ve gözlemciler yapılan uygulamaya tepki göstererek sezon sonuna kadar görev almak istemediklerini TFF’ye bildirdiler. Tepki Göstererek görev almak istemeyen Hakem ve Gözlemciler şu isimler:

Süper Lig Hakemi

· Mete Kalkavan,

Süper Lig Yardımcı Hakemleri

· Tarık Ongun
· Bahattin Duran
· Alparslan Dedeş
· Erdem Bayık
· İsmail Şencan

Süper Lig Gözlemcileri

· Hamza Işın
· Tolga Özkalfa
· Hüseyin Sabancı

1.Lig Gözlemcisi

· Dilan Deniz Gökçek