Süper Lig
Giriş Tarihi : 14-03-2022 14:21   Güncelleme : 14-03-2022 14:25

Naklen yayın ihalesinde imzalar atıldı

Naklen yayın ihalesinde imzalar atıldı

Saran Media Group, beIN Sports'un geri çekildiği Süper Lig yayın ihalesinin 5 paketi için imzayı resmen attı. Son kararı TFF verecek.

Süper Lig ve TFF 1. Lig’in üç sezonu kapsayan yeni yayın ihalesinde  Saran Group, 5 paket için teminat mektuplarını vererek imzayı attı.

Saran Group'tan yapılan açıklamada, "Bilindiği üzere, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından 2022-2023 ve devam eden futbol sezonlarını içeren TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları Yayın Haklarının Devri için düzenlenen ihaleye ilişkin olarak, Paket 1-B, Paket 1-C, Paket 1-E, Paket 2 ve Paket 3 Yayın Hakları Sözleşmeleri’nin imzalanması için tarafımıza 14 Mart 2022 Pazartesi saat 17:00’ye kadar süre tanınmıştır" denildi.

Cuma günü imzalandı, TFF'ye teslim edildi

Sürenin dolmasını beklemeden imzanın akıldığı belirtilen açıklamada "Saran Media Group olarak, bu sürenin dolmasını beklemeden ilgili sözleşmeleri 11 Mart 2022 Cuma günü imzalamış, teminat mektuplarıyla da birlikte, TFF’ye teslim etmiş bulunuyoruz" denildi.

"Süper Lig TV projesinin arkasındayız"

Açıklama şöyle sona erdi: "İhale sürecinde alternatif teklif olarak sunmuş olduğumuz SüperLig TV proje ve vizyonunun da halen kuvvetle arkasındayız. Türk futboluna ve tüm sporseverlere hayırlı olmasını dileriz."

SARAN GROUP'UN İMZALADIĞI PAKETLER VE TUTARI

Paket 1-B

Saran Group: 324 milyon lira

Paket 1-C

Saran Group: 30 milyon lira

Paket 1-E

Saran Group: 16 milyon 200 bin lira

Paket 2

Saran Group: 5 milyon dolar

Paket 3

Saran Group: 6 milyon dolar

Saran Group'un imza attığı paketler

PAKET 1-B: 4’ü hafta sonuna denk gelen derbi olmak üzere, toplam 60 (2022-23 sezonu için 68 maç) hafta sonu Süper Lig maçının canlı yayın hakları

PAKET 1-C: 4’ü hafta içine denk gelen derbi olmak üzere, 36 hafta içi Süper Lig maçının canlı yayını hakları

PAKET 1-E: Dijital platformlardan Süper Lig kısa özet hakları

PAKET 2: Süper Lig maçlarının uluslararası platformlarında canlı yayın hakkı

PAKET 3: Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarının uluslararası bahis platformlarında düşük çözünürlüklü olarak İnternet TV ve GSM şebekeleri canlı yayın hakkı.

TRT: TFF'ye teslim ettik

TRT,  Süper Lig ve 1. Lig yayın hakları ihalesi kapsamında yer alan Paket 1-D ve Paket 1-F‘ye ilişkin sözleşmeleri TFF’ye teslim ettiğini açıkladı. TRT, Paket 1-D için 190 milyon 400 bin lira, Paket 1-F içinse 4 milyon 80 bin TL'lik teklif vermişti.

PAKET 1-D: TFF 1. Lig maçlarının canlı yayın hakları ve özetleriyle Süper Lig maçlarının geniş özetleriyle haber amaçlı görüntü hakları

PAKET 1-F: Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarının radyo yayın hakları

Paket 1-A için karar daha sonra verilecek

TFF, 8’i hafta sonuna denk gelen derbi olmak üzere, toplam 210 (2022-23 sezonu için 238 maç) hafta sonu Süper Lig maçının canlı yayın haklarıni kapsayan Paket 1-A için görüşmelerin süreceğini açıklamıştı.

Süper Lig TV projesi nedir?

Süper Lig TV projesine göre sahibinin Kulüpler Birliği olduğu bir kanal kurulacak. Projeye göre Saran Group, kulüplere 120 milyon dolar garanti para ve gelir paylaşımı teklif ediyor. Süper Lig TV kanalını ott ve uydu yayını yapan tüm yerler ücret karşılığı yayınlayabilecek. Kanalın satışıyla belirlenen rakamın üzerine çıkılması durumunda elde edilecek gelirin büyük oranı kulüplere aktarılacak.