Süper Lig
Giriş Tarihi : 09-03-2022 13:28   Güncelleme : 09-03-2022 13:32

İşte hakem operasyonunun nedenleri... MHK başkanı açıkladı

İşte hakem operasyonunun nedenleri... MHK başkanı açıkladı

12 hakemin sezon sonuna dek görev almayacağını açıklamasının ardından MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu, ilk açıklamasını yaptı.

Milliyet'ten Atilla Gökçe'ye açıklama yapan Ferhat Gündoğdu'nun sözleri:

RADİKAL KARARIN GEREKÇESİ

MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu ile konuştum. Şok yaratan radikal kararı “Performans, yıpranma ve gençleştirme” gerekçeleriyle aldıklarını söyledi.

"TAZMİNATLAR ÖDENECEK"

Bir anda işsiz kalanlar için de “Sözleşmeleri bulunan hakemlere hak ettikleri tazminat da ödenecektir” dedi. Daha fazla konuşamadık. Onu zorlamadım.

"İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK"

MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu, “Görevden ayrılan arkadaşlarımızı futbolun ve camianın dışında tutmayacağız. Onlarla diyalogumuz ve eğitim konusundaki işbirliğimiz devam edecek” diyor. Bu işbirliği nasıl olur, bilemem. O listedeki birçok hakemin kırgın ve küskün olacaklarını düşünüyorum. Bu bir kopuştur.

"BİR KALEMDE SİLİNİP ATILDILAR"

Merkez Hakem Kurulu’nun sezonun bitimine 10 hafta kala aldığı karar, Türk futbolunda “tepeden inme” bir depremin sonucudur. Dipten gelen dalga değil, üstten gelen bir darbe! FİFA’daki gururumuz Cüneyt Çakır, ülkenin en iyi hakemi Fırat Aydınus ve yıllardır futbolun yükünü çeken usta hakemler bir kalemde silinip atılmıştır.

"ÇOK YAZIK"

Listedeki hakemlerin çoğu profesyonel. Hayatlarının en az 5 yılını 10 bin liradan 50 bin liraya kadar değişen aylık gelirle yaşadılar. Ailece yaşam standartları yükseldi. Çocuklarını büyütenler var. Onların eğitim harcamalarını karşılama, kariyer sonrası günlere hazırlanma şansını da kaybettiler. Vicdanları rahatsız eden bir durum. Çok yazık!