Güncel
Giriş Tarihi : 23-02-2022 09:57   Güncelleme : 23-02-2022 10:06

Premier Lig'den metaverse hamlesi

Premier Lig'den metaverse hamlesi

İngiltere Premier Lig, yayın haklarını metaverse üzerinden de satarak, Manchester United, City, Liverpool, Chelsea vb. kulüplere ek gelir düşünülüyor.

Günümüz teknoloji imkanları ile gelişen sanal evren, futbol dünyasında da başrol oynamaya başladı. Sanal gerçeklik olarak adlandırılan metaverse ile İngiltere Premier Lig, bir yeniliğe kapı aralıyor.

Metaverse üzerinden yayın hakları satılacak

Premier Lig, futbol camiasında bir ilke imza atarak, gelişmekte olan metaverse evreninde ligin yayın haklarını satmayı planlanıyor. Sanal gerçeklik üzerinden de satılacak olan Premier Lig yayın hakları, günün maçlarını metaverseler ile canlı olarak gösterilecek.

Kulüplere ek gelir

Metaverse üzerinden yayın hakları satma planı, Premier Lig ekiplerine ek gelir kaynağı yaratmış olacak. Maçların sanal gerçeklik dünyasına aktarılması ile birlikte takımlar, maç yayınlarını doğrudan taraftarlara satma şansı bulacaklar. 

City'den bir ilk

Bu sezon İngiltere Premier Lig'in zirvesinde yer alan Manchester City, metaverse evrenine adım atarak, bir ilke imza attı. City yöneticileri, sanal gerçeklik ortamında futbol stadyumu inşa etmek için çalışmalara başladı. Bunun için Sony ile 3 yıllık anlaşma sağlayan dev kulüp, Etihad Stadyumu’nun dijital haritasını çıkarmaları için Sony yetkililerini stada davet etti.

"Bundan 10 yıl sonra..."

Manchester City’nin pazarlama ve taraftar katılımı sorumlusu Nuria Tarre proje hakkında açıklama yaptı. Tarre, "Sınırsız, tamamen sanal. Belki de bundan 10 yıl sonra kanepesinde oturarak önündeki ekrandan maç izleyen birini görmek hayal bile edemeyeceğimiz bir şey. İşler düşündüğümüzden daha çabuk ilerliyor." şeklinde konuştu.

Metaverse nedir?

Metaverse, yani sanal gerçeklik, bilgisayarlar, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde insan bilişinin yapay bir fiziksel ortama dâhil olmasını sağlamaktır. Yeni bir gerçeklik, anlam dünyası ve iş birliği fırsatları sunan; kültürel, entelektüel ve ekonomik üretim için alt yapı ve etkileşim olanakları tanıyan; farklı gelişmiş teknolojilerin eş zamanlı ve entegre bir biçimde kullanıldığı; siber toplumsal bir düzlem şeklinde tanımlamak mümkündür.